Outpost, The (2008)


Český název: Bunkr smrti
Režie: Steve Barker
Rok výroby: 2008
Délka:  90 min
Země: Velká Británie

Hrají:
Ray Stevenson … (DC)
Julian Wadham … (Hunt)
Richard Brake  … (Prior)
Paul Blair… (Jordan)
Brett Fancy… (Taktarov)
Enoch Frost… (Cotter)
Julian Rivett… (Voyteche)

 

Znáte film Deathwatch? Líbil se vám? Pokud ano, jste zde správně. Film Outpost jako by byl jeho jednovaječným dvojčetem. Nezkušený režisér Barker se snažil skloubit hororové prvky s nějakou tou akci. Takže tu máme nehostinnou krajinu východní Evropy, „opuštěný“ nacistický bunkr, podivného byznysmana a partu drsných, ale o to hloupějších amerických žoldáků. Takže, kdo patří do skupinky lidí, kteří dělí filmy na Střílecí a na ty Špatné, možná si taky přijde na své.

Do nehostinné zablácené země přijíždí nákladní automobil se seriózně vypadajícím chlápkem jménem Hunt (Julian Wadham) a seržantem DC (Ray Stevenson). Hunt žádá seržanta o ochranu, protože se chystá vypravit sto padesát kilometrů na východ do nebezpečné oblasti, o kterou se neustále pere vláda z místními povstalci. Hunt si od seržanta nenechá nic vymluvit, bohatě za najmutí žoldáků zaplatí a je pevně rozhodnut vydat se na cestu. Ujišťuje žoldáky, že jde jen o rychlovku, při které si chce posbírat pár nerostů a zajistit své firmě potřebné informace o nemovitostech, které zde prý kdysi dávno její klienti zanechali. Na místě určení nalézají muži cosi jako starý válečný bunkr, izolovaný od okolního světa hustým lesem (že by Bělorusko?). Vojáci vstoupí dovnitř a nestačí se divit. Nachází zde pěknou hromadu mrtvol v docela zachovalém stavu a dokonce jednoho živého magora, který nechodí, nemluví a vůbec je úplně mimo. Mezitím hlídku na povrchu zasáhne zbloudilá kulka ráže 7,62 mm, která je tak stará a opotřebená, že snad ani nemohla vyletět z hlavně. Hunt zatím v bunkru zkoumá velmi podivný přístroj a zdá se, že dění venku jej nijak neznepokojuje. Seržantovi se celá situace přestává líbit a postupně z Hunta tahá skutečný důvod, proč jsou vlastně na tomto území a že nalezení bunkru nebyla žádná náhoda. Hunt se zmiňuje o pravděpodobných pokusech nacistů na svých vojácích za účelem udělat z nich výjimečné „übersoldiery“(Neznáme to odněkud?). Každopádně se zdá, že jednotky SS, které na konci války, měly komplex uzavřít a zničit všechny stopy, svou práci trošku odflákly. Uvnitř bunkru se začínají dít podivné věci a z hustých lesů okolo nepozorovaně vylézají nemrtvé příšery v německých uniformách a velmi brutálně zabíjejí jednoho mariňáka po druhém.

Film je čistě béčkový. Nečekejte tedy žádné ohromující triky ani vizuální pastvu pro oči. Nemrtví vojáci mají sice krásné uniformy, ale můžeme být rádi, že jim ani tak moc není vidět do obličeje. (Dvakrát se mi zdálo, že tam snad vidím nedotaženou latexovou masku). Něco jako leknutí taky nečekejte. Film se sice o něco pokouší, ale jaksi to nefunguje. Jedinou spásou by snad mohly být bojové scény. Vojáci, pálející do tmy, vás možná udrží vzhůru, ale napětí ve vás nevykouzlí ani s pomocí Harryho Pottera. A pokud v sobě nemáte Hurónskou indiánskou krev a nezdědili jste po nich hypertrofovaný smysl pro humor, ani nemáte šanci se pořádně zasmát. A když už, úsměv bude provázet kroucení hlavou nad nesmyslnostmi, kterými tento film překypuje. Nemrtví vojáci se bez námahy zhmotňují a zase mizí vně i uvnitř bunkru (když už to umí, tak proč na konci filmu jen tupě kráčí chodbou jako banda stupidních Romerových zombie?) , údajně američtí vojáci s dosti nelogickým pudem „sebezáchovy“ jsou vyzbrojení německými G36C nebo ruskými AK47 a Stevenson jako seržant- hrdina ve filmu nedělá nic jiného, než buzeruje a kope do chrčící vysílačky. Film nezachrání ani rádoby inteligentní Huntova přednáška o Filadelfském experimentu a elektromagnetickém vlnění a bůhvíčem ještě, což by bylo nepochybně zajímavé, ale v tak blbém filmu, jako je Outpost, to funguje asi jako mlácení klackem do betonové zdi.

Do devadesátiminutové stopáže se rozhodně mohlo vejít více, než pár laciných pokusů o vystrašení diváka a dvě bojové scény. Když pominu první setkání s postavou v německé přilbě, poněkud naturalistické způsoby zabíjení a první bojovou sekvenci, nebylo se prakticky na co koukat. Pořád jen zdlouhavé scény plné kecání o ničem, kdy se scénárista zřejmě snažil o nějakou psychologii postav. Nepovedlo se. Všechny postavy včetně Stevensona jsem ze srdce nenáviděl a upřímně jsem se těšil, až je nemrtví vojáci pěkně bolestivě pošlou do pekla. Herecké výkony jsou mizerné a v kombinaci s příšerným scénářem je to rozhodně utrpení jednak pro uši, tak pro vaše oči, unavené už snad padesátým záběrem, kdy mariňák kontroluje střelivo v zásobníku a u toho pokuřuje jointa. Pokud vás baví pozorovat bandu žvatlajících debilů, s radostí si toho jointa dejte taky a pusťte si tento film. Mně pro takový pohled stačí rozhlédnout se po školní chodbě.

Hodnocení3
Bunkr smrti je špatný film. Jako akční podívaná nabízí příliš laciné scény a jako horor selhává úplně. Nelogické, stupidní, nudné. Pochválit snad mohu jen dobře zvolené prostředí, ve kterém se natáčelo a jakž takž slušnou kukuč nemrtvých skopčáků. Jinak je tento film jen další z řady béčkových propadáků, které budou s cenovkou 299,- Kč hnít na poličce supermarketu vedle ostatních špatných snímků a čekat, až si jej všimne ubohý, nevědomý kupující.
30%

Sdílejte článek

see-sawandrew ( profil autora )

Jsem třiadvacetiletý ignorant, milovník šachu, prózy, výtvarného umění, hororů, tenisu, brambůrků, krve, žen, metalu, jazzu a spánku. **UPOZORNĚNÍ** Pokud mě chcete kontaktovat, zeptat se na něco, nebo si prostě jen pokecat, nezkoušejte to na ICQ, použijte vzkazník. Už tak mám kontaktů až příliš mnoho a den má stále pouze 24 hodin. Děkuji za pochopení.

16 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 4 února 2009 v 07:32

   No tak nevím. S Deathwatch to moc společného nemá. Snad ten konec filmu, když se tam objeví další jednotka. Jinak je děj zcela odlišný a horší než v Mrtvé hlídce. Připadalo mi, že producenti posbírali bandu bezdomovců a opilců a jeli natočit laciný horor do lesa. Herci byli otřesní a naprosto hnusní. Co se týká děje musím uznat, že mě docela zaujal- teda jen pointa co se odehrávalo za Hitlera v bunkru. Docela bych i věřil, že se to mohlo někdy odehrávat (myslím ty testy, protože skopčáci byli magoři a jejich zvěrstva, byly mnohdy horší než to co jsme mohli vidět ve filmu). Já osobně bych to viděl na 40%.

 2. dracula 12 srpna 2008 v 14:34

  tak urážky máme teda vyriešené….

  ide o to ako na teba pôsobila atmosféra….u mňa to vcelku fungovalo….neoznačil by som tento film za niečo prelomové ale ani za úplný odpad, skôr za slušný priemer a aj filmy ktoré som uviedol idú zhruba v tomto duchu…….
  Outpost si zaslúži plus napríklad za surovosť, jednoduchosť “zloduchov” a neamerický koniec…..nejaké extra špeciálne efekty, polhodinové prestrelky a neviem čo ešte by mi v tomto filme moc nesedeli…..

   

 3. see-sawandrew 12 srpna 2008 v 14:19

  S temi “urazkami” jsi mě trošku nepochopil. To sm kupujicimi je pouze smutny fakt, ze spousta lidi doplati na nahodne yvbirani filmu z policky a bohuzel tak casto vyhazuji penize za filmy, na ktere se podivaji amx ejdnou … to s tim strilenim byl fór. Jinak filmy, ktere jsi uvedl, povazuji pouze za prumerne snimky, Dog Soldiers je slusnejsi filmy, tak Outpost i mezi nimi zapada do podprumeru. Hlavne proto, ze si rhaje na strasne odusevnely a tajemny film a ve skutecnosti je uplne neco jineho 🙂 

 4. dracula 12 srpna 2008 v 14:14

  myslel som toto :
  “až si jej všimne ubohý, nevědomý kupující.”
  “Takže, kdo patří do skupinky lidí, kteří dělí filmy na Střílecí a na ty Špatné, možná si taky přijde na své.”

  ide o to, že outpost je typický zástupca UK horrorov, ktoré prinášajú typickú surovost /Willderness/, bezvýchodiskovú situáciu partie vojakov /Dog Soldiers/, plus nejaký ten klasický vojenský námet /Deadwatch/….ak ti ale takýto druh filmov nesedí, nedivím sa hodnoteniu 🙂
  to hodnotenie z iných serverov som uviedol najme preto aby si môj názor nebral ako anomáliu 🙂
  Tvoj názor ti neberiem….aj keď je z môjho pohľadu trošku prestrelený…. 🙂

   

 5. see-sawandrew 12 srpna 2008 v 13:38

  Vzhledem k tomu, na jekém serveru jsme, jsem čekal ěnco jako akční horor, u kterého sem alespoň leknu, nebo se budu bavit, nebo alespoň zasměju se… Nedostalo se mi ani jednoho. Mohl to být dobrý film, ale naprosto pohřbil svůj potenciál blbým scénářem a strašným zjednodušením “zápletky” . Jinak na filmové servery a jejich hodnocení kašlu. Je to má recenze a jako každá jiná je subjektivní. To ybchj mohl rovnou zkopčit hodnocení i s textem distributora. Jinak oceňuji, že jsi přidal svůj názor a mimojiné mě obvinil z urážky těch, kterým se film líbil.

 6. dracula 12 srpna 2008 v 11:14

  autor recenzie zrejme čakal klon saving private ryan a night of the living dead a keďže sa logicky nedočkal, vyplul svoju frustráciu do recenzie, a cestou pourážal všetkých ľudí, ktorím by sa tento film náhodou mohol páčiť…
  filmu by som dal s kľudným svedomím 60, a niesom sám (vid imdb – 6.0 , csfd.cz 55 % atd.)

   

Nový komentář