Orphan: First Kill (2022)


Český název: Sirotek: První oběť
Slovenský název: Sirota: Prvá vražda
Režie: William Brent Bell
Rok výroby: 2022
Délka: 99 min
Země: USA
Alternativní název: Esther

Hrají:
Isabelle Fuhrman … (Leena / Esther)
Julia Stiles … (Tricia Albright)
Rossif Sutherland … (Allen Albright)
Matthew Finlan … (Gunnar)
Hiro Kanagawa … (Detektiv Donnan)
… a další

 

Hollywood má někdy smysl pro humor. Je to už dlouho co nás potěšil horor Orphan (Sirotek, 2009), v němž (spoiler!) tehdy dvanáctiletá Isabelle Fuhrman ztvárnila dospělou psychopatku v těle dívenky (konec spoileru). A nyní se tatáž herečka (dnes pětadvacetiletá) vrací ve stejné roli, která navíc předchází prvnímu filmu. Vzhledem k dublerům, maskérům a digitálním kouzlům to ale příliš nebolí.

Děj nás zprvu zavede do Estonska, kde v jednom ústavu dlí Esther, původním jménem Leena. Esther se z ní stane ve chvíli, kdy uteče a infiltruje se do americké rodiny, která kdysi ztratila dceru, na niž se podobá. Ale i rodina Albrightů má svoje děsivé tajemství, takže poklidného rodinného kruhu si nikdo moc nedopřeje…

V první třetině se tedy příběh podobá původnímu dílu, jen u kopie naštěstí nezůstane. Záhy se totiž tvůrci vytasí s ambiciózním zvratem, který rozdá postavám karty úplně jinak. Jedinou kladnou postavou tak zůstane otec. Bohužel jak to v podobných případech bývá, potencionálně zajímavé drama si podkopává nohy samo – psychologické hrátky jsou někdy nelogické a o tom, co přimělo některé postavy dělat určité věci se nikdo neobtěžuje objasnit.

Také premisa „budeme před tatínkem předstírat spokojenou rodinu“ se rychle přejí, zvláště když vidíte, že postavy se neustále konfrontují. Velké finále je už bohužel docela bez nápadu. Stejně jako psychologické drama nejde do hloubky, tak ani boj o život netne do živého. Sice víme, že Esther musí vyváznout, ale stane se tak rutinně, a ještě s několika neblahými otázkami (jak se z toho mohla vykroutit?).

Hodnocení5
Sirotek: První oběť je zkrátka průměrný parazit výborné jedničky – mírně zpotvořený, ale snesitelný.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. sarka-sharkamellita-jandova 6 ledna 2023 v 08:51

    Viděno v kině. Na tenhle kousek jsem se vážně těšila! Zároveň jsem se snažila nemít vysoká očekávání… Nakonec musím říct, že se mi film líbil (asi jako jedný z mála). Ten twist, který se objevil, jsem vůbec nečekala 😀 I když gradace byla dosti přitažená za vlasy. Občas to bylo i vtipný. Ale když jsem se přistihla, že Esther lituju, řekla jsem si: sakra, vážně? 😀 Nicméně velká spokojenost, těším se, až se na Sirotka 2 podívám znovu. Též oceňuji množství narážek na první díl, jsou tam detaily, který si možná ani člověk, který Orphan (2009) viděl dávno, nepamatuje.

Nový komentář