Český název: Sirotčinec
Režie: Juan Antonio Bayona
Rok výroby: 2007
Délka: 100 min
Země: Mexiko / Španělsko
Hrají:
Belén Rueda … (Laura)
Fernando Cayo … (Carlos)
Roger Príncep … (Simón)
Mabel Rivera … (Pilar)
Montserrat Carulla … (Benigna)
… a další
Přiznám se bez mučení – o J. A. Bayonovi, režisérovi Sirotčince, jsem donedávna nevěděla nic. A ačkoliv si recenzovaným filmem získal slušné renomé, přesto asi v paměti filmových fanoušků zůstane pod Sirotčincem podepsán jeho producent Guillermo del Toro, jehož vliv je znát.
Vše začíná rodinnou idylkou. Manželský pár a jejich adoptovaný syn obývají velký dům na pobřeží – bývalý sirotčinec. Chtějí mu vdechnout nový život. Malý chlapec se však právě dostává do onoho nebezpečného věku, kdy se u dětí v hororech obvykle začnou projevovat nadpřirozené schopnosti či se z nich stávají duchové. Ani malému Simonovi se tyto nepříjemnosti nevyhnou a po nezbytné přechodné fázi, v níž nikdo nevěří v reálnost jeho imaginárních kamarádů, se záhadně ztratí. Zoufalá matka nejenže vylepí plakáty po celém okolí, ale rovněž se rozhodne hledat příčiny zmizení Simona mimo současnost a mimo realitu. Příliš klasické? No ovšem.
Sirotčinec klame tělem. Díky nesmírné zručnosti svých tvůrců působí vcelku kompaktně a ve světlých okamžicích i původně. Fakticky jde však o notně splácaný film, při jehož sledování diváku přijde na mysl celá řádka již viděných hororů. Oběžující se to však stává až ve chvílích, kdy to scénář s opakovanými klišé přežene – tak třeba dítě kreslící obrázky, na nichž kromě oficiální rodiny figuruje ještě “tajemný neznámý”, je filmaři až příliš oblíbený motiv.
Moje upřímné nadšení z prvních dvou desítek minut, v nichž snímek okouzluje krásnými kompozicemi obrazu i kamerou, zbytek stopáže trochu utlumil. Ne snad, že by byl Bayona a jím vybraní herci v akčnějších pasážích vyloženě špatní, ale rozpaky příležitostně budí. Přesto však dílo nevypadne z kategorie dobrého komorního hororu, který by místy mohl být stejně dobře rodinným dramatem.
Za ústřední postavy filmu lze označit matku Lauru a jejího adoptovaného syna Simona. Ten bohužel místy působí příliš sebejistě a okázalost jeho projevu jej posouvá z kategorie “senzitivní dítě” (jejímž patronem je pro mě H. J. Osment v Šestém smyslu) směrem ke skupině “sebejistý spratek”. Vztah mezi manžely je bohužel charakterizován převážně klasickým klišé – ona, citlivá žena, on, racionální muž.
Sirotčinec mě potěšil především svou vizuální stránkou, absencí laciných nechutností a také vcelku sympatickou hlavní hrdinkou, s níž není těžké příběhem procházet a které člověk po čtvrt hodině nepřeje co nejhorší smrt. Scénář zdaleka není dokonalý, naštěstí však nenutí aktéry ke zcela iracionálnímu jednání – jak se to občas stává – a tak snažení herců nepotopí.
Po přečtení všech možných recenzí jsem očekávala něco, co ve filmu nakonec nebylo. Nakonec všechno bylo jinak, než jsem si představovala, ale nemyslím to vůbec negativně. Film byl jako celek opravdu povedený. Akorát nevím, jestli by mě bavilo, podívat se ještě jednou.
Jeden z lepších T-UP
taky si myslím…..:D
Je to nuda,nedívejte se na to.
na pohodu – 80%
Je to sice poněkud zdlouhavé, ale pěkně konzistentní po celou stopáž, takže jsem se příliš nenudil, nýbrž tempo by sem tam mohlo trošku přitlačit. Sirotčinec není sice originální (neustále omílání imaginárních kamarádů mi první čtvrthodinku lezlo krkem), ale zručně natočený a vizuálně podmanivý horůrek, který sice hororfandu na kolena dozajista nesrazí, ale myslím, že v ho v žádném případě nemůže ani vysloveně rozladit. Dávám opartných 70 a to především za výborné nápady v poslední dvacetiminutovce, která lecos zachraňuje…
Tenhle film mě neustále míjel až konečně jsem měl možnost si ho koupit v klidu pořádně shlédnout. A vida! Fantastičtí herci, skvělý dům a především vynikající budování atmosféry. Sirotčinec sice čerpá z řady viděných horrorů, ale zůstává pořád nad hranicí průměru. Žádné nechuťárny však nečekejte, je to spíš rodinné psychodrama. Ve výsledku však skutečně velmi příjemné překvapení
Přestože mám filmy z Mexické a Španělské produkce rád a většinu řadím
mezi své nejoblíbenější, tak Sirotčinec mezi ně patřit nebude. Neříkám
že jde o špatný film, ale já se u něj dost nudil. Slyšel jsem na něj
ohlasy jako kráva a když jsem se na něj díval, tak nuda, nuda,
detektivka, dlouho nic a potom se konečně dostavila i duchařina. Což mě
docela zklamalo. Pointa příběhu je docela dobrá, ale já se chtěl dívat
na duchařinu u které se mi budou ježit všechny chlupy a ne sledovat
detektivku se špatným koncem. Některé scény se vážně režisérovi povedli
to musím uznat, ale film jako celek je jen trošku lepším průměrem. Asi
jsem až moc přemlsán asijskými filmy, které miluju nejvíc. 60%
Dobrý dobrý
Krásný horor, kterému ani neškodí to, že neni ani tolik originální. Kéž kdyby takových bylo víc.

Naahodou….Kdo je příznivcem takového stylu hororu a nee třeba Hostel atd, kde jde jenom o krev, tak myslím že tento film byl úžasný…Možná tam byly nějaké prvky z jiných hororů…ale ruku na srdce-kde nejsou?V dnešní době je taková spousta hororů, že málo kde se najde to, co nikde nebylo. A tento film shledávám jako velmi zajímavý a pro příznivce duchařin, jako jsem já, určitě nezapomenutelným zážitkem.
Klobouk dolů..
Na tohle jsme jako na trhák mezi horory šli s přítelem do kina a dodnes mi to nemůže odpustit, co to jako mělo být?!
Mně se ale film celkem líbil, jen mi přišlo, že to prostě mohlo být lepší, ale ty lekavky a maska – to je mňamka. Souhlasím se 70%
mne je to horzne luto ale nedala by som mu viac ako 50%
viac som sa smiala ako sa bala… napr keď tu babku zrazilo auto.. jaaaj rehot
El orfanato vlastnim ve spanelstine,coz je jazyk,ktery skutecne neovladam i kdyz miluji,a tak je pro me zvukova stopa zahadou.Davam vsak sto procent zato,ze tento horror,nebo spis psychologicke drama vybocuje spravnym smerem .Tema je neotrele a zpracovani jakbysmet.Hlavni hrdinka je velmi realna a film obsahuje spoustu velmi silnych scen…napriklad kdyz matka hleda syna za prilivu v mori…presto me trochu zklamala pointa ai zaver je trosku moc sentimentalni,presto…trvam na svych sto procentech a tenhle film urcite zkouknu v cestine
Docela příjemné pokoukáníčko na večer, bez zbytečných krvavých scén spíše v pysychologickém ladění, což já ráda….přesto všechno bych 70% opravdu označila jako maximum 🙂
Dneska jsem na tom byl znova…A pochopil jsem ten konec.Minule jsem to totiž nepochopil.Akorát mi přijde divný,proč jenom bušel a neřval?
Jinak s hodnocením du výš: 80%
Viděno předevčírem a hodně dobrý…Když je v ději starý barák,/ Klíč, 3:15 zemřeš, Ti druzí….. )tak mi to skoro vždycky zaručí docela dobrý horrorový zážitek. Na Ty druhé jsem si taky vzpomněla,ale tohle bylo jiné,hlavně ten konec….
bych chtěla vidět moc moc
Dokonalost sama jakou jsem dlouhou dobu neviděl. Prostě ohromilo mě to. Sice mi to trošku připomělo film Ti druzí, ale tohle bylo svým způsobem velmi děsivé a originální. 90%.
Souhlasím s 70%.Lekačky byly super
….Sestřenice mi málem rozmačkala ruku
Jen bych chtěl opravit informaci že film produkoval režisér del Tora ale režíroval ho Juan Antonio Bayona, a s filmem Ti Druzí Del Tora nemá nic společného:)
Stev-o: Del toro to jen produkuje a nerezíruje.
Opravdu velmi kvalitní horor který potěší hlavně milovníky duchařiny a
mystéria… Zajímavý příběh a skvělé zpracování je zárukou mrazení v
zádech od začátku do konce!!! Film je od režiséra Guillermo del Tory od
kterého známe např film Ti Druzí nebo Faunův Labyrint ! Všem doporučuji
může to být zajímavé. Mexicko-Španělské filmy jsou vždycky spestřením