Orfanato, El (2007)


Český název: Sirotčinec
Režie: Juan Antonio Bayona
Rok výroby: 2007
Délka: 100 min
Země: Mexiko / Španělsko

Hrají:
Belén Rueda … (Laura)
Fernando Cayo … (Carlos)
Roger Príncep … (Simón)
Mabel Rivera … (Pilar)
Montserrat Carulla … (Benigna)
… a další

 

Přiznám se bez mučení – o J. A. Bayonovi, režisérovi Sirotčince, jsem donedávna nevěděla nic. A ačkoliv si recenzovaným filmem získal slušné renomé, přesto asi v paměti filmových fanoušků zůstane pod Sirotčincem podepsán jeho producent Guillermo del Toro, jehož vliv je znát.

Vše začíná rodinnou idylkou. Manželský pár a jejich adoptovaný syn obývají velký dům na pobřeží – bývalý sirotčinec. Chtějí mu vdechnout nový život. Malý chlapec se však právě dostává do onoho nebezpečného věku, kdy se u dětí v hororech obvykle začnou projevovat nadpřirozené schopnosti či se z nich stávají duchové. Ani malému Simonovi se tyto nepříjemnosti nevyhnou a po nezbytné přechodné fázi, v níž nikdo nevěří v reálnost jeho imaginárních kamarádů, se záhadně ztratí. Zoufalá matka nejenže vylepí plakáty po celém okolí, ale rovněž se rozhodne hledat příčiny zmizení Simona mimo současnost a mimo realitu. Příliš klasické? No ovšem.

Sirotčinec klame tělem. Díky nesmírné zručnosti svých tvůrců působí vcelku kompaktně a ve světlých okamžicích i původně. Fakticky jde však o notně splácaný film, při jehož sledování diváku přijde na mysl celá řádka již viděných hororů. Oběžující se to však stává až ve chvílích, kdy to scénář s opakovanými klišé přežene – tak třeba dítě kreslící obrázky, na nichž kromě oficiální rodiny figuruje ještě “tajemný neznámý”, je filmaři až příliš oblíbený motiv.

Moje upřímné nadšení z prvních dvou desítek minut, v nichž snímek okouzluje krásnými kompozicemi obrazu i kamerou, zbytek stopáže trochu utlumil. Ne snad, že by byl Bayona a jím vybraní herci v akčnějších pasážích vyloženě špatní, ale rozpaky příležitostně budí. Přesto však dílo nevypadne z kategorie dobrého komorního hororu, který by místy mohl být stejně dobře rodinným dramatem.

Za ústřední postavy filmu lze označit matku Lauru a jejího adoptovaného syna Simona. Ten bohužel místy působí příliš sebejistě a okázalost jeho projevu jej posouvá z kategorie “senzitivní dítě” (jejímž patronem je pro mě H. J. Osment v Šestém smyslu) směrem ke skupině “sebejistý spratek”. Vztah mezi manžely je bohužel charakterizován převážně klasickým klišé – ona, citlivá žena, on, racionální muž.

Sirotčinec mě potěšil především svou vizuální stránkou, absencí laciných nechutností a také vcelku sympatickou hlavní hrdinkou, s níž není těžké příběhem procházet a které člověk po čtvrt hodině nepřeje co nejhorší smrt. Scénář zdaleka není dokonalý, naštěstí však nenutí aktéry ke zcela iracionálnímu jednání – jak se to občas stává – a tak snažení herců nepotopí.

 

Hodnocení7
Sirotčinec je pěkným kouskem do sbírky příznivců duchařin. Nedostatky mu lze odpustit vcelku snadno - vždyť se pod něj podepsal mladý evropský režisér, který dává naději, že vzkříšení hororového žánru by mohlo přijít ze starého kontinentu.
70%

Sdílejte článek

24 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Frenk 6 června 2010 v 09:40

  Je to sice poněkud zdlouhavé, ale pěkně konzistentní po celou stopáž, takže jsem se příliš nenudil, nýbrž tempo by sem tam mohlo trošku přitlačit. Sirotčinec není sice originální (neustále omílání imaginárních kamarádů mi první čtvrthodinku lezlo krkem), ale zručně natočený a vizuálně podmanivý horůrek, který sice hororfandu na kolena dozajista nesrazí, ale myslím, že v ho v žádném případě nemůže ani vysloveně rozladit. Dávám opartných 70 a to především za výborné nápady v poslední dvacetiminutovce, která lecos zachraňuje…    

 2. Sheldon 5 dubna 2010 v 00:32

  Tenhle film mě neustále míjel až konečně jsem měl možnost si ho koupit v klidu pořádně shlédnout. A vida! Fantastičtí herci, skvělý dům a především vynikající budování atmosféry. Sirotčinec sice čerpá z řady viděných horrorů, ale zůstává pořád nad hranicí průměru. Žádné nechuťárny však nečekejte, je to spíš rodinné psychodrama. Ve výsledku však skutečně velmi příjemné překvapení

 3. Solo 29 listopadu 2009 v 16:57

  Přestože mám filmy z Mexické a Španělské produkce rád a většinu řadím
  mezi své nejoblíbenější, tak Sirotčinec mezi ně patřit nebude. Neříkám
  že jde o špatný film, ale já se u něj dost nudil. Slyšel jsem na něj
  ohlasy jako kráva a když jsem se na něj díval, tak nuda, nuda,
  detektivka, dlouho nic a potom se konečně dostavila i duchařina. Což mě
  docela zklamalo. Pointa příběhu je docela dobrá, ale já se chtěl dívat
  na duchařinu u které se mi budou ježit všechny chlupy a ne sledovat
  detektivku se špatným koncem. Některé scény se vážně režisérovi povedli
  to musím uznat, ale film jako celek je jen trošku lepším průměrem. Asi
  jsem až moc přemlsán asijskými filmy, které miluju nejvíc. 60%

 4. Caddy 25 května 2009 v 17:19

  Naahodou….Kdo je příznivcem takového stylu hororu a nee třeba Hostel atd, kde jde jenom o krev, tak myslím že tento film byl úžasný…Možná tam byly nějaké prvky z jiných hororů…ale ruku na srdce-kde nejsou?V dnešní době je taková spousta hororů, že málo kde se najde to, co nikde nebylo. A tento film shledávám jako velmi zajímavý a pro příznivce duchařin, jako jsem já, určitě nezapomenutelným zážitkem.   Klobouk dolů..

 5. Ellham 7 listopadu 2008 v 23:28

  El orfanato vlastnim ve spanelstine,coz je jazyk,ktery skutecne neovladam i kdyz miluji,a tak je pro me zvukova stopa zahadou.Davam vsak sto procent zato,ze tento horror,nebo spis psychologicke drama vybocuje spravnym smerem .Tema je neotrele a zpracovani jakbysmet.Hlavni hrdinka je velmi realna a film obsahuje spoustu velmi silnych scen…napriklad kdyz matka hleda syna za prilivu v mori…presto me trochu zklamala pointa ai zaver je trosku moc sentimentalni,presto…trvam na svych sto procentech a tenhle film urcite zkouknu v cestine

 6. stev-o 4 srpna 2008 v 14:14

  Opravdu velmi kvalitní horor který potěší hlavně milovníky duchařiny a
  mystéria… Zajímavý příběh a skvělé zpracování je zárukou mrazení v
  zádech od začátku do konce!!! Film je od režiséra Guillermo del Tory od
  kterého známe např film Ti Druzí nebo Faunův Labyrint ! Všem doporučuji

Nový komentář