Nope (2022)


Český název: Nene
Slovenský název: Nie, nie
Scénář a režie: Jordan Peele
Rok výroby: 2022
Délka: 131 min
Země: USA

Hrají:
Daniel Kaluuya … (OJ Haywood)
Keke Palmer … (Emerald Haywood)
Brandon Perea … (Angel Torres)
Michael Wincott … (Antlers Holst)
Steven Yeun … (Jupe)
… a další

 

Nejsem hater Jordana Peela. Na jeho prvotinu Get Out (Uteč, 2017) dodnes vzpomínám v dobrém a Oscar za scénář je v hororových kruzích věc takřka nevídaná. Jenže pak přišlo už ne tak zábavné a chytlavé Us (My, 2019) a já vyhrnul své obočí hodně vysoko. A po nejnovějším snímku je mám skoro až na zádech. Nope je totiž zase divočina.

Příběh je situován na odlehlý ranč v amerických prériích, kde černošská rodina chová koně. Jenže kšefty se příliš nehrnou a jednoho dne z oblohy spadnou předměty, které zabijí nejstaršího z rodiny Haywoodů. Byla to nehoda, nebo se v oblacích něco schovává? Sourozenci OJ a Em si povšimnou nehybného mraku nad jejich pozemkem a rozhodnou se s nezvaným hostem bojovat. To prosím není spoiler, poněvadž už trailery lákaly na UFO.

Jenže než začne lov na neznámé plavidlo, musíte vysloveně přetrpět dvě třetiny náznaků a podivné symboliky (například masakr opice jménem Gordy). Mám dokonce neodbytný pocit, že polemika o rozkrývání významů je zábavnější než samotný film. Pro mě je totiž největším problémem filmu Nope především nuda. Celou (přes dvě hodiny nafouklou) stopáž jsem měl kamenný výraz asi jako hlavní hrdina.

Co mě rovněž zklamalo, byla nízká míra děsivosti. Nepotřebuji hektolitry krve, ale Nope má rating R a přesto jsou veškerá úmrtí mimo záběr a třeba pohled do vnitřností podivné poletuchy mohl vytrhnout z letargie. Ale v těchto případech se za hranu nešlo.

Abych jen neplul, akčnější závěr nějakou atmosféru vykouzlí a kameraman Hoyte van Hoytema ji krásně rámcuje. Ve zbytku se ale nechci nimrat, jen zapomenout.

Hodnocení4
Nope říkám (bez ohledu na český název) rezolutní ne, což neznamená, že mnozí nebudou tvrdit ano. Mě se tenhle lov bohužel netýkal.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář