Český název: Noční můra v Elm Street 4: Vládce snu
Režie: Renny Harlin
Rok výroby: 1988
Délka: 99 min
Země: USA
Hrají:
Tuesday Knight … (Kristen Parker)
Ken Sagoes … (Roland Kincaid)
Rodney Eastman … (Joey Crusel)
Lisa Wilcox … (Alice Johnson)
Andras Jones … (Rick Johnson)
Danny Hassel … (Dan Jordan)
Brooke Theiss … (Debbie Stevens)
Robert Englund … (Freddy Krueger)
… a další
Čtvrtý díl volně navazuje na předchozí. Trojice přeživších z něj žije normální život školou povinných. Už nejsou zavření v blázinci. Kdyby ale věděli, co je čeká, určitě by se tam rádi vrátili. Kristen má totiž opět podivné sny. Přestože se nic zvláštního nestane, když své kamarády Rolanda a Joeyho volá vyděšená do svého snu, setkání s namíchnutým Freddym je do budoucna nemine. Právě Roland je svědkem jeho znovuoživení na vrakovišti. Doufat v jeho záchranu je pochopitelně zbytečné. Joey se stejnému osudu nevyhne ještě téhož večera. Kristen hned následujícího dne ví, co se děje. Chystá se na jistou smrt. Freddy ji však jakožto poslední dítě těch, co ho spálili, nemůže jen tak oddělat. Potřebuje, aby mu do svého snu zavolala někoho, kdo bude Freddymu přinášet další duše. A tím je Alice. Jak ji tak Freddy Krueger terorizuje a nutí, aby myslela na další a další kamarády, netuší, že zatímco on získává jejich duše, Alice získává jejich sílu a schopnosti. Je jen otázkou času, než se mu postaví.
Čtvrtá Noční můra je v celé sérii komerčně nejúspěšnějším dílem. Hned je také třeba dodat proč. Film je evidentně zaměřen na široké divácké publikum (snad i na jiné, než výhradně teenagerovské), nejen na fanoušky hororů. A to více než předchozí díly.
Je zde daleko více doprovodných písní. Instrumentální stránka je, zdá se, zatlačena do pozadí. Aby taky ne, vždyť se píše konec 80. let, takže by bylo divné, kdyby takového štramáka, jako je Freddy, tendence prosazovat líbivé melodie minuly.
Samotný Freddy zde ztrácí svoji původní podobu. Nemyslím vizuální, ta je stále stejně povedená. Hovořím spíše o charakteristice, o dojmu, který v divákovi zanechává. Zatímco v předchozích dílech z něho šel (tu a tam) strach, zde nic podobného na místě není. Z Kruegera se na úkor jeho někdejší hrůzostrašnosti a respektu hodné postavy stává populární a sympatická osobnost, neřkuli přímo kultovní postava v pravém slova smyslu, které už nejde o děs, nýbrž o pořádnou zábavu. Tu totiž skýtá akční přehlídka vražd, doprovázená povedenými hláškami, kterých ale výrazně ubylo (příklad: „Já na tebe nevěřím,” říká Freddymu oběť. „Ale já věřím na tebe”), a propracovaných efektů (příklad: přeměna oběti v brouka nebo samotný závěr).
Čtvrtý díl vůbec působí pouze jako ukázka umění Freddyho Kruegera, který se ve světle reflektorů vyžívá ve svých zálibách a obdivu diváků. Proto také nepotřebuje tak propracovaný scénář jako předchozí díly, proto nepotřebuje hororovou atmosféru, z toho důvodu rovněž rezignuje na náboženské motivy, vyjma konce. Jde mu nyní pouze o to, aby se blýsknul. A to se mu samozřejmě náramně povedlo. I když několik nesrovnalostí v logice děje si neodpustil.
Docela jsem se i těšil na další pokračování této série, protože trojka nebyla vůbec špatná. Nicméně jsem musel překousnout, že postavu Kristen už nehrála Patricia Arquette, ale v mých očích nesympatická Tuesday Knight a to šlo jen velmi ztěžka. Tato slečna byla možná dobrá zpěvačka, ale její toporný herecký projev a v mých očích až odpudivá (ne)přitažlivost mi dokázali pěkně znechutit první polovinu filmu. Harlin se sice snažil, co to šlo – úmrtí těch dvou dementů z předchozího dílu rozhodně stálo za pozornost, atmosféra rovněž nebyla k zahození, ale ta omáčka okolo a hlavně stupidnost některých dialogů mi doslova rvaly žíly. Naštěstí to měl poslední spratek z Elm Street brzy za sebou a já se konečně mohl začít věnovat nové postavě. Alice sice zpočátku u mě taky zrovna dvakrát nezabodovala, ale její finální proměna a souboj s Freddym v kostele – to už stálo za potlesk. Navíc i ona byla obklopená bandou tupých přátel – takže masa do mlýnku tu bylo dost a Freddy mohl opět řádit jako pominutý. No a Harlin to v určitých scénách skutečně uměl rozjet na plné obrátky. Atmosféra houstla, nechyběla ani slušná porce černého humoru a nakonec došlo i na několik slušných „gore“ scén. Křupání loktů a přeměna v brouka – hm to jsem si nechal líbit. Čtverka tak sice nezačala vůbec dobře, ale postupem času přišlo výrazné zlepšení a já byl nakonec docela spokojený. Na kvalitu prvního a potažmo i třetího dílu to však nemá. Zvláště když tu byla celá řada věcí, bez kterých bych se s neskonalou radostí obešel. Dost dlouho jsem zvažoval, jak budu nakonec hodnotit, ale s přivřeným okem se ještě protentokrát uchýlím k nadprůměrnému ohodnocení. Bylo tu přece jenom i dost věcí, které se mi líbily. Sice už to začíná pomalu skřípat, ale Freddy z toho ještě pro tentokrát dokázal šikovně vybruslit…70%
Moj najoblubenejsi diel HAPPY
Tak tato cast uz na mna neposobi tak strasidelne,ako jednotka…neviem cim to je,ale pri tejto casti som sa ani nebal,jedine ked som bol maly chlapec pochopitelne
Inak Andras Jones,v pohode chlapik,mam ho na Fb v priateloch….
Vo štvrtom pokračovaní filmového horroru “Nightmare on Elm Street” vstupuje do príbehu Alice Johnsonová, moja najobľúbenejšia ženská postava… (viac na http://www.csfd.cz/uzivatel/83579-mm-ramone/) 90%
No řeknu pořadí jak jsou freddyho filmy od nejlepšího,po nejhoršího.
No tak zlatou si zaslouží nepochybně 1 část.Stříbrnou at si odnese 3 část.No a bronzovou dostane asi 2 část.4 místo (to je vlastně Jasonův a Fredův film)Fredy vs Jason.5 místo má tento 4 díl.6 urcitě pátý díl.A ten nejhorší díl,který mě taaak zklamal je Fredyho smrt,poslední noční můra.No a ten novej remake sháním takže uvidím jestli se povedl.
Oproti jedničce a trojce slabší, ale pořád o dost lepší než dvojka. Na řadu už přichází ta komediální stránka (Freddy se slunečníma brýlema je fakt frajer), dobrý smrti, docela dobrý triky a příběh taky docela ujde.
Ja taky koukala už jako malá ale jakmile se objevil Freddy zakrývala jsem si oči
viděla jsem všechny díly a taky mi 2 případa slabá, jako by k těm ostatním ani nepatřila…
Ahojte! Toto je moj prvy komentar na Horror,cz. Tak dufam,ze ma prijmete medzi vas
Tak jsem asi jediný, koho Dream Master výrazně zklamal. Osobně jej považuji za jeden z těch slabších článků řetězce. Freddyho potenciál sice nenabyl újmu, ovšem zas tak převratné dílko to není a jeden nejlepších dílů serie už teprv ne. Zklamáním byl především závěr, který mi přišel poměrně vynucený. Jakoby už autorům docházeli nápady, jak Freddyho pořád likvidovat. 60%
Jino: Presne tak.
Hodně dobré pokračování, zábavné a vtipné. Může za to výborná režie Harlina, soundtrack a samozřejmě Robert Englund
Renny Harlin umí točit dobré filmy. Noční můra 4 patří k jeho nejpovedenějším.
jj byla to zábava tenhle díl mě bavil