My Name Is Bruce (2007)


Český název: Jmenuji se Bruce
Režie: Bruce Campbell
Rok výroby: 2007
Délka: 86 min
Země: USA

Hrají:
Bruce Campbell … (Bruce Campbell)
Grace Thorsen … (Kelly Graham)
Taylor Sharpe … (Jeff Graham)
Ted Raimi … (Mills Toddner / Wing / Ted)
Ellen Sandweiss … (Cheryl)
Timothy Patrick Quill … (Frank)
Dan Hicks … (Frankův přítel)
…a další

 

Roky fanouškovského strádání natočit další díl Evil Dead s Campbellem v hlavní roli nejsou u konce, ale s My name is Bruce přišlo lákadlo v podobě filmu, kde je horor až na druhé koleji. Tu první zaujímá samotná postava Bruce Campbella, prostřednitvím níž dává herec najevo, že je plně připraven vrátit se do role, jež ho proslavila po celém světě.

Prakticky celý děj se soustředí na kdysi nadějného umělce Bruce Campbella, z něhož se stal herec druhořadých béčkových braků, který navíc po rozvodu s manželkou Cheryl přišel o všechno, přespává v zatuchlém karavanu a věrnými společníky mu jsou jen věčně polehávající pes Sam ‘n Rob a láhev skotské whisky, v níž nachází východisko ze svého zpackaného života. Ten se mu změní až s návštěvou Jeffa – svého patrně největšího fanouška na světě. Mladý obdivovatel Bruceovy filmové tvorby přivedl omylem k životu strážce mrtvých čínských horníků a po hrdinovi trilogie Evil Dead chce jediné… zachránit malé městečko před vražedným Guan-Dim.

Otřepaně působící zápletka, díky níž se herec dostane do nezáviděníhodné pozice, kdy si myslí, že výlet do zapadlých končin spojených států je narozeninovým dárkem jeho agenta dává tušit, jakým směrem se My name is Bruce bude ubírat. Hororově laděné momenty tak přicházejí k divákovi zřídkakdy a spíše než strach z nich lze vyčíst menší rozpočet, s jakým se film natáčel, což však nijak neubírá na vážnosti snímku, protože ten se rozhodně nehlásí k tomuto žánru tak vehementně jako ke komedii. Campbell totiž takřka v každém záběru chrlí vtipné (někdy méně, někdy více) hlášky s kadencí střílejícího samopalu, čímž sám sebe vystavuje do světla cynické, zahořklé, zbabělé a namyšlené vyhaslé hvězdy. Často si i nevybíravým způsobem utahuje ze své kariéry a samotných lidí – Samem Raimim počínaje a invalidou na vozíku konče.

Scénář Marka Verheidena je mnohokrát podroben zkoušce, kdy divák může nabýt dojmu, že prakticky vše kolem Campbella je vytvořeno jen pro něj a že nastalé situace dělají doprovodnou kulisu v one man show tohoto herce. Je to pravda. Scénář je samoúčelný, předvídatelný a vedlejší postavy zaujímají povětšinou roli nechtěných nahrávačů pro Ashovy, pardon – Bruceovy průpovídky. Ten jakožto režisér drží otěže této taškařice pevně v rukou až do posledních minut, v nichž se dostaví očekávaný souboj dobra a zla. Není tajemstvím, že do vedlejších rolí obsadil staré známé z Evil Dead. Vedle Teda Raimiho, který si zde mimochodem stihl střihnout více rolí, se po place prohání Ellen Sandweiss (Cheryl z prvního dílu). Další pokračování pak zastupují Dan Hicks a Timothy Patrick Quill jako homosexuální partneři z řad ubývajících občanů vidlákova.

Hudební složka taktéž preferuje žánrově odlišné prvky a podkresluje tím celkovou pohodovost, která z filmu čiší. Tu a tam se line k divákovým uším country, aby pak Joseph LoDuca (další z pomyslného ED týmu) vtiskl tu správnou zvukou kompozici třeba černému humoru vycházejícímu na povrch vždy s patronem čínského tvarohu a strážcem mrtvých horníků v jednom. Následné litry krve a upadající údy spadají na vrub tvůrcům speciálních efektů. Jejich práce je však nejvíce k postřehnutí v umělém vyobrazení starého nočního hřbitova – Guan-Diho domova.

Jmenuji se Bruce je plný očekávaných a nabízejících se klišé. Je složen převážně z odkazů na filmové počiny hlavního hrdiny (zejména na Evil Dead) – ať už se jedná o přímé a poupravené slavné citace či skze Jeffovu svatyní přecpanou plakáty, panenkami a saponáty s vyobrazením jeho modly. Tohle béčko udělá asi největší radost fanouškům, kteří vědí, co od Bruce očekávat. Jsou to především vtípky, hlášky, gagy, grimasy a humor tolik jemu vlastní, zasazené do jednoho, tak trochu sebeparodického příběhu volajícím po jediném: “Vraťte Campbellovi motorovou pilu a brokovnici!!!”

 

 

Nevíte co je strach, pokud jste nepracovali se Samem Raimim.

 

Hodnocení7
V celkovém hodnocení nemůžu opomentou jistou skutečnost - film nepřináší zhola nic nového do světové kinematografie a jeho úspěch je jen přímo úměrný rovnici: Čím více máte Bruce nakoukaného, tím více se můžete pobavit. Moje subjektivní procenta by šplhala k devadesátce.
70%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

 1. Solo 6 dubna 2013 v 11:58

  „Bezstarostná jízda?“
  Znám.
  Líbila se?
  Jo.
  „Tak to si jí doufám pořádně užijete!!!“

  No a Bruce měl vážně pravdu. Můj oblíbený herec se nebál usednout do režisérského křesla a udělat si srandu sám ze sebe. Tento film je určený převážně pro podobné nadšence a milovníky „Ashe“ jako jsem já, takže jsem k této parodii-komedii přistupoval poněkud odlišně, než tomu bývá u jiných podobně laděných filmů. A že to byla vážně jízda! Campbell ze sebe udělal luxusní „hovado“ a „salámistu“, který hýří hláškami a trapným humorem na všechny strany. Každopádně svůj účel to splnilo, já se pobavil a navíc si odtud odnáším několik nezapomenutelných zážitků. Navíc mne velice potěšila přítomnost Teda Raimiho.

 2. Prasoid 17 ledna 2009 v 08:37

   Legrace největší. Hláška za hláškou, trapné křoví sekundující Brucovi, úchylná zvrhlost a ten zvuk, když dojde na odhalení jeho úmyslu. Škoda nevyužití jeho narozeninového dárku. Já se bavil a musím říct, že fandové pana Bruce budou spokojeni ke stovce. Tím hůře se mi objektivně dává 60%, protože jako film pro širokou veřejnost to nesplňuje skoro nic. Aby ne, když pro ni to určeno není.

Nový komentář