My Little Eye (2002)


Český název: Strach v přímém přenosu
Režie: Marc Evans
Rok výroby: 2002
Délka: 95 min
Země: Velká Británie / USA / Francie

Hrají:
Sean Cw Johnson … (Matt)
Kris Lemche … (Rex)
Stephen O´Reilly … (Danny)
Laura Regan … (Emma)
Jennifer Sky … (Charlie)
… a další

 

My Little Eye začíná tak, jako mnoho jiných filmů. Chcete si za nic vydělat pořádné peníze? Nechte se na čas zavřít do domu hluboko v lesích. Vydržíte a peníze jsou vaše. Odejde jeden a prohráváte všichni.

Dočasná rezidence hrdinů tohoto snímku není klasickým strašidelným domem. Dveře nevrzají, v zrcadlech se nezjevují duchové malých holčiček a navíc je každý kout snímán všudypřítomnými kamerami. Někdo se dívá a dobrovolníci snažící se vyhrát svůj milion dolarů, ho mají svou reality show pobavit – a to po celých šest měsíců.

Mladí lidé (leč nikoliv teenageři) prožijí nějaký ten pátek v relativním klidu. Ponorkovou nemoc snášejí celkem obstojně, cigaret i alkoholu je dostatek a lesy kolem domu jsou tiché. Brzy však začně přituhovat. Nejslabší článek skupiny – dívka Emma – má pocit, že se jí vrací její minulost. Když jednoho rána najde na polštáři ve své posteli zakrvavené kladivo, usoudí, že je jí život a duševní zdraví milejší než dokončení pobytu a začne balit. Její spolubydlící Rex, který peníze zoufale potřebuje, ji však přesvědčí, aby zůstala. Jenže podivné události se množí, a účastníci zvrácené reality-show začnou být ohrožováni na životě.

Režisér Marc Evans se pokouší využít pseudodokumentaristických záběrů jednotlivých kamer v domě, aby v divákovi vzbudil pocit autenticity – jako se to svého času podařilo tvůrcům Blair Witch. Narozdíl od Blair Witch mají zdejší kamery i schopnost “modrého” nočního vidění. V tomto případě je navíc vše posíleno vědomím, že dění v domě sleduje očima bezpečnostních kamer onen tajemný “někdo”, “Velký bratr”, jehož motivy neznáme. Nemohu tvrdit, že by to vůbec nefungovalo. Vcelku civilní výkony herců kombinované s touto formou snímání vytvářejí poměrně působivý výsledek. Vše je podtrženo skutečností, že se zřejmě natáčelo na ne zcela klasický filmový materiál, na němž vyniknou barvy a obraz tak dostane “filmový charakter”, ale spíše na pásku určenou pro dokumenty. Před psaním téhle recenze jsem dokonce musela několik minut přemýšlet, zda náhodou nešlo o film černobílý – vyřešilo to až vložení disku do přehrávače. Ne, nešlo o film černobílý.

Strach v přímém přenosu má především dvě slabiny – ne moc dobrý scénář a nepůvodnost. O složitosti a intenzitě vztahů, které se nutně vytvářejí v uzavřeném prostoru (zvlášť pokud jde o uměle vytvořený kolektiv) je třeba jen málokoho přesvědčovat. Existují dobré filmy, které v podstatě ani na ničem jiném než na zachycení “ponorky” nestojí. Tvůrci recenzovaného hororu se o psychologii pokusili, leč chabě a spíše neúspěšně. Mezi lidmi v domě jsou pozitivní i negativní vazby, nicméně působí jaksi neopodstatněně – nebyly budovány.

Sestava herců není nezajímavá. Jmenuji alespoň tři nejlépe zapamatovatelné – Laura Regan (představitelka křehké a labilní Emmy; jinak také dcera bývalého amerického prezidenta a herečka s neuvěřitelně dlouhým krkem), Jennifer Sky (coby “Charlie, just Charlie… like Madonna”; jinak také seriálová herečka a manželka zpěváka Alexe Banda) a konečně hororovému fanouškovi známý Kris Lemche (v roli Rexe; známý například z Ginger Snaps).

Hodnocení4
My Little Eye je poměrně nenáročná podívaná, která tradiční hororové náměty doplnila o moderní prvky, ovšem pro kterou je dostatečně zábavné naplnění 95-minutové stopáže trochu obtížné.
40%

Sdílejte článek

  1. Solo 31 května 2009 v 09:18

     včera to bylo na Markíze. Chtěl jsem si to nahrávat, ale usnul jsem než to začalo. Pak jsem se vzbudil zhruba po pul hodině filmu a čuměl skoro do konce. Skoro, protože 20.minut před koncem tam dali reklamu  a já zase usnul, takže nevím jak to dopadlo. Pokud jste to někdo viděl\la napište mi prosím do vzkazů, kdo ví kdy to zas bude

Nový komentář