Mother! (2017)


Český název: matka!
Scénář a režie: Darren Aronofsky
Rok výroby: 2017
Délka: 121 min
Země: USA
Alternativní název: Day 6

Hrají:
Jennifer Lawrence … (žena)
Javier Bardem … (ženin partner)
Ed Harris … (návštěvník)
Michelle Pfeiffer … (návštěvníkova partnerka)
…a další

 

Darren Aronofsky je fajn. Jeho Requiem za sen (2000), Wrestler (2008) nebo Černá labuť (2010) mají na sobě výrazný režisérský podpis a jsou promyšlenější a náročnější než filmy z mainstreamu. Problémovým se pro mě stal Noe (2014), v němž si Darren docela ošklivým způsobem pozměnil biblickou Genesis k obrazu svému. No a teď tu máme další podobenství o lidech a konci světa.

Mother! (český překlad nechává vykřičník, ale nepochopitelně uděluje malé “m”) je Aronofskyho nejtěžší film. Nejedná se ovšem o složitost zápletky, která dění situuje do jediného domu kdesi v polích, ale o mnohovrstevnatý obsah, jehož paralely (sociální, náboženské, politické…) někteří obdivují a jiní s pochybnostmi přecházejí. Já jsem tentokrát bohužel ta druhá skupina.

Jennifer Lawrence a Javier Bardem (postavy nemají jména) jsou milenci žijící osamoceně. Ona zkrášluje jejich z dřívější doby poničenou vilku a sní o dítěti, on je basník hledající v klidném soužití inspiraci pro novou knihu. Idylu narušuje nevinné zaklepaní Eda Harrise, kterého s dobrým srdcem ubytují a jehož příchod spustí lavinu dalších návštěv, jež se postupně doslova mění v apokalypsu. Paní domu se hroutí a pomocnou ruku nenachází ani u svého partnera.

Mother! je psychologický teror s jedinou kladnou postavou (ano, ta z názvu filmu). Jennifer Lawrence hraje vlídnou ženu bránící svůj vztah, dům a později dítě. Scénáristův záměr pak spočívá v tom, že jí všechny tyto věci odebírá a ničí. Aronofsky ale z komorního dramatu první poloviny uhne do absurdního divadla a svou vizi roztáhne do krajnosti (sekty, gangy, vojáci, básníkovi fanoušci…). To je dost i na velký dům.

Smůla je v tom, že mnoho z těchto linek na mě působí směšně. SPOILER! Scéna, v níž se Bardem omlouvá ženě za smrt jejich synka, poté co jí ho ukradl z náručí a předal davu šílenců, je snad sebeparodie. Rovněž samotný závěr, který hloupého básníka přemění v onoho Tvůrce života, mi nesedl. A vyloženě mě začíná iritovat, když mi někdo ukáže konec filmu na svém záčátku. To mám dvě hodiny čekat než si hlavní hrdinka vezme zapalovač? KONEC SPOILERU!

Hodnocení5
Mother! je zvláštní film, u něhož chápu hodnocení na všech úrovních.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář