Morbius (2022)


Český název: Morbius
Režie: Daniel Espinosa
Rok výroby: 2022
Délka: 105 min
Země: USA
Alternativní název: Plasma

Hrají:
Jared Leto … (Dr. Michael Morbius)
Matt Smith … (Milo)
Adria Arjona … (Martine)
Jared Harris … (Dr. Emil Nicholas)
Tyrese Gibson … (Agent Stroud)
… a další

 

Sony má práva na Spidermana, s nímž odstartovali komiksovou revoluci na prahu 21. století. Nedávno se dali do paktu s Marvelem, z čehož vznikla nová pavoučí trilogie. Mimo to oživili postavu Venoma, který má za sebou dva filmy a nyní zavítali i do hororových vod. Morbiuse vzkřísil Daniel Espinosa, jehož předchozím počinem je sci-fi horor Life (Život, 2017).

Michael Morbius, spolu se svým kamarádem od dětství, trpí vzácnou krevní poruchou, která ho poutá k berlím. V dospělosti se z něj stane ambiciózní doktor odhodlaný přijít nemoci na kloub. Vynalezne kupříkladu umělou krev, za níž si odmítne převzít Nobelovu cenu, neboť přestože zachránila mnoho životů, jemu nepomohla. Michael se nakonec uchýlí k experimentální léčbě, k níž poslouží i upíři. Jak tato kombinace dopadne, se netřeba příliš rozepisovat.

Zápletka se tudíž točí kolem dilematu, jak se nemocný člověk najednou vypořádává s nadpřirozenými schopnostmi (velká síla a rychlost, sonarové vnímání). Tato výbava má pouze jednu nevýhodu – musíte pít pravidelně krev. Pokud ji nemáte, stáváte se neovladatelným a velmi nebezpečným pro své okolí. Michael si je toho vědom a snaží se s tím bojovat, zatímco profilující se záporák v tom vidí lék na život.

Čert vem, že Morbius je nenáročná upírská báchorka, kdyby byla alespoň něčím zábavná. Jenže, zloduch je klasický nýmand, akce je digitální rutina, které nepomáhá ani bullet-time, emoce skoro na nule (fešná Adria Arjona stihne jeden polibek), a tak by divák mohl pokračovat dál a dál. A to tady už vůbec nebudu vytahovat, že těch pár lekaček příliš hororové atmosféry nedodalo. Bída, přátelé. Krom herců, bída.

Nejzajímavější ze všeho na celém filmu je kauza, o kterou se s vámi musím podělit. Jistě znáte situace, kdy fanoušci bombardují studia svými přáními a touhami. A nedávno, několik měsíců po premiéře, došlo na internetovou recesi, v níž nejen žadonili o dvojku, ale vynutili si i znovuobnovení Morbia do kin. Studio Sony naletělo a opět vpustili komiksového upíra do 1000 kin. A výsledek? Směšných 300 tisíc dolarů.

Hodnocení4
Morbius by možná byl snesitelným komiksem v době, kdy v tomto subžánru kraloval Blade a sága Underworld. V dnešní době je ale zoufale nudným kouskem.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář