Menu, The (2022)


Český název: Menu
Režie: Mark Mylod
Rok výroby: 2022
Délka: 108 min
Země: USA

Hrají:
Ralph Fiennes … (Šéfkuchař)
Anya Taylor-Joy … (Margot)
Nicholas Hoult … (Tyler)
Honh Chau … (Elsa)
Janet McTeer … (Lilian)
… a další

 

Vždycky, když se v hororech pluje na ostrov, tak to smrdí. The Menu ale rozhodně není standardní horor (řazení do žánru pořád skřípe), spíše thriller o jednom ambiciózním šéfkuchaři, který se chystá na svůj poslední a nejvelkolepější chod. Vlastně je to několikachodové menu pro zhruba 10 osob, kteří na ostrov doplují.

První třetina snímku se tudíž zabývá jejich představováním. Nechybí mezi nimi celebrity, zbohatlíci, kuchařův fanoušek nebo věhlasní gastrokritici. Jediným hostem, který zde neměl být, je Margot v podání Anyi Taylor-Joy. Za mě výborná volba, protože ta holka má opravdu něco do sebe. Její postava má největší prostor také proto, že jako jedna z mála je trnem v oku (nebo spíš v plánu) podivného šéfkuchaře.

O tom, že nás nečeká pouhá degustace, jsou naši hosté brzy obeznámeni. Ostatně, koho by během čekání na další nášup nerozhodila sebevražda jednoho z kuchtíků nebo odřezávání prstu? Situace se vyhrotí a všechny čeká smrt. Najdou se tací, kteří by šéfkuchaři a jeho pomocníkům utekli? Jak bych se v podobné situaci zachoval já? To je jistě problematická úvaha, přesto si dovoluji tvrdit, že se hosté se svým osudem smířili až příliš lehce. Hlavně tedy v závěru, který je očekávatelný tak, že jenom zívnete.

The Menu by totiž moc chtělo být i trochu chytřejší satirou. A právě tady selhává. Například Ralph Fiennes v titulní záporné roli si respekt získává snadno, jeho motivy jsou ale dětinské. Mnoho načrtnutých podtónů (styl jezení, bezemoční snobismus, konzumismus…) jsou fajn, ale bez patřičného psychologického podhoubí nám zůstane pouze lehce zajímavé divadélko. Je zvláštní, že největší emoce v tomto filmu plném neskutečných laskomin nakonec přinese prachobyčejný cheeseburger.

Hodnocení6
Kdepak, tohle není vyšperkované a důmyslné cvičení s chutěmi a nervovou soustavou. The Menu je paradoxně spotřební jednohubka, která neurazí.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář