Maniac Cop 2 (1990)


Režie: William Lustig
Rok výroby: 1990
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Robert Davi … (detektiv Sean McKinney)
Claudia Christian … (Susan Riley)
Bruce Campbell … (Jack Forrest)
Laurene Landon … (Teresa Mallory)
Robert Z´Dar … (Matt Cordell)
Michael Lerner … (Edward Doyle)
… a další

 

Matt Cordell se znovu vrací, aby se pomstil za svoji smrt a pošpinění jména. V patách je mu ostřílený detektiv McKinney, který má zároveň plné ruce práce s vrahem striptérek, po jehož stopě se vydává i Cordell. Sean zjistí, jak to ve skutečnosti s odstraněním nepohodlného policisty tenkrát vlastně bylo a chce jej očistit.

Cordell se tedy jeví jako oběť. Přirozeně pouze částečně, neboť spousta obětí zůstává ležet za ním. Je zajímavé sledovat, že obě roviny jsou v dokonalém protikladu představeny ve dvou scénách, které se navíc prolínají i do ostatních dílů. Z prvního je překopírována smutná ukázka konce Cordella coby člověka, naopak odtud je do třetího recyklován nemilosrdný masakr policejní stanice. I když se Cordell chová jako opravdový maniak, nemůže divákovi uniknout skutečnost, že mu jde přeci jen o trochu té spravedlnosti a vše, co dělá, svému cíli podřizuje. Pravda, místy není jeho chování zcela v souladu s chápáním všední logiky, nicméně daných přehmatů je zde naštěstí daleko méně, než v předchozím dílu.

Čehosi je na druhé straně více. Jednak samotného Cordella a pohledů do jeho tváře, která od minule poněkud nabobtnala, jednak záživnosti pro diváky, jíž je dosahováno enormním množstvím akce. Honiček je více, jsou napínavější, obdivuhodně snímané, byť místy (spíše výjimečně) krkolomně přehnané. Tvůrci již nebyli tak skoupí při používání krve a neváhali s ní ani zastříkat objektiv kamery. Celkové tempo nestoupá, jak tomu bylo minule, nýbrž šlape od začátku až do konce stabilně. Přibyla navíc špetka lehké erotiky. Na druhé straně ubylo na délce role Bruce Campbella. Někdejší hlavní postavy byly vůbec zatlačeny do pozadí. Tvůrci sice nabídli pokračování jejich osudů, hlavně se ovšem zaměřili na charaktery nové.

Prakticky nezměněna byla intenzita atmosféry, jež rozhodně nemůže říci, že nedokáže pohltit. Jen poněkud jiným způsobem. Je jasné, že přidáním akce a odhalením některých jevů došlo k redukci temnoty a mrazení.

Naneštěstí se objevila i jistá šablona. Že jede motor jménem Maniac Cop 2 podle určitého mustru, je sice neodvratitelné, i tak však bijící do očí až příliš. Cordella zase stíhá drsný detektiv s ženou po boku, opět má maniak svého „spojence”, znovu dojde na vyčištění policejní stanice, jako minule i tentokrát má záporák rukojmí atd.

Hudbu obstaral již osvědčený J. Chattaway. Ze svého předchozího díla těžil jen minimálně, takže se snažil o inovace a hlavně akci. Škoda jen, že jeho dílo, na kvality prvního samozřejmě hledící zdola, prudce strhala závěrečná píseň.

Zajímavostí je, že se zde údajně opět objevil Sam Raimi. Neméně hodný pozornosti je Danny Trejo, stejně jako takový Marco Rodríguez, jenž tu navíc ztvárnil téměř na chlup stejnou roli (obchod, puška, vzezření, jeho konec, ale i doba a čas, kdy se ve snímku objevil), v jaké si jej může divák pamatovat z filmu Cobra (1986).

 

Hodnocení6
Maniac Cop 2 přináší směs toho, co bylo možné v již jiné podobě vidět v prvním dílu, přesto to podává řádně osvěženo akcí a napětím a snaží se ukázat, jak vypadá daný koncept, když se tvůrci trochu víc rozmáchnou. Hororově na svého předchůdce ztrácí, akčně a vizuálně jej trumfuje, celkově je na stejné úrovni.
60%

Sdílejte článek

  1. Eraserhead 21 listopadu 2009 v 23:56

     No, tak tohle už, narozdíl od hodně slabé jedničky, i trochu šlo. Jde vidět, že tvůrci tu pauzu mezi dvěma filmy přemýšleli a pochopili, že aby film bavil, musí se něco dít. Závěrečná scéna s hořícím Cordellem je slušná jízda. Celkově je to akčnější, takže se na to dá koukat a místy to i pobaví.

  2. Solo 22 prosince 2008 v 19:51

     já neřekl, že se roztrhla naše zasrané staré video bylo mistrem namotávání a totálního sešrocení pásky. Když se mi po třech hodinách podařilo dostat tu pásku z videa ven, byla totálně na sračku. Otec se nasral, kazetu vyhodil. To nasralo mě a to video jsem ( menším nedopadřením rozbil). Dostal jsem pořádnou nakládačku, ale koupilo se pořádné video a bylo po namotávání kazet, ale já bohužel přišel o 3 dobré filmy.

Nový komentář