Malignant (2021)


Český název: Zhoubné zlo
Slovenský název: Vtelenie zla
Režie: James Wan
Rok výroby: 2021
Délka: 111 min
Země: USA

Hrají:
Annabelle Wallis … (Madison)
Maddie Hasson … (Sydney)
George Young … (Detektiv Shaw)
Michole B. White … (Detektiv Mossová)
Jacqueline McKenzie … (Dr. Weaverová)
… a další

 

Zhoubné zlo je příběhem těžce zkoušené Madison, která po třech potratech a smrti násilnického manžela ještě navíc trpí vizemi, v nichž vidí tajemného zabijáka. Když se skutečně začínají v Seattlu nalézat zohavené mrtvoly, začne spolupracovat s místními detektivy. Ale pozor! Kdo by si pod touto premisou představoval něco na způsob The Conjuring bude zřejmě rozčarován.

O nadpřirozeno tu tentokrát moc nejde. Už v prologu z výzkumné nemocnice sice vyvádí neplechu podivný pacient jménem Gabriel, směr, kterým se Wan vydal ale posléze skládá poctu spíše monster filmům a slasherům. Ano, Zhoubné zlo je spíše krvavá blbina než dusivá podívaná, ale užít si ji bezesporu lze.

James Wan je totiž stále šikula. Všechny jeho filmy jsou tak audiovizuálně našlapané, že je pokaždé s radostí zhltnu. Zkrátka to švenkování kamery v kombinaci s přesně tepající hudbou povýší i béčkové story na jednu z událostí roku. Nechybí ani suchý humor, který ale nikdy nestáhne film do vod sebeparodie. Všechny postavy a lokace jsou využity. Herci v pohodě, gore výživné.

Wan a scénáristi navíc tasí z rukávu ještě eso v podobě rozkošných zvratů. Ten pocit, kdy se dozvíte, kdo je vlastně tajemná entita Gabriel, je k nezaplacení. Jasně, všechno tady tak úplně nedává smysl (a čím víc nad Malignantem přemýšlím, tím větší), přesto jde o promyšlenou a rafinovanou podívanou.

Trochu to skřípe snad jen v případech, kdy tvůrčí ambice v některých scénách už přestřelují mez (vymlácení policejní stanice). No a závěrečný duel mohl mít větší náboj, co se psychologických hrátek týče.

Recenze7
Zhoubné zlo je příjemné. Jak bývá u Wana zvykem, trochu se vyděsíte, trochu se pobavíte, pokocháte se krásnými obrázky a… zase se těšíte na jeho další horor.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář