Long Weekend (2008)


Český název: Nekonečný víkend
Režie: Jamie Blanks
Rok výroby: 2008
Délka: 85 min
Země: Austrálie

Hrají:
James Caviezel … (Peter)
Claudia Karvan … (Carla)
Star … (Cricket)
Robert Taylor … (Bartender)
John Brumpton
Roger Ward
…a další

 

Pod vedením režiséra Jamie Blankse se z remaku Nekonečného víkendu z roku ´78 stal opravdu unikátní kousek. Není to žádný filmařský začátečník, na svém kontě měl do té doby další úspěšné snímky jako, Storm warning, Temná legenda a Valentine. Sám si také i zahrál a to v seriálu Exposure.  Za mlada vystudoval filmovou školu a brzy měl ve svém portfoliu množství krátkých filmů a hudebních videoklipů. Mimo to také stříhal a režíroval televizní reklamy. Zaměřil se k našemu potěšení především na hororový žánr.

Samotný o snímek Nekonečný víkend se snaží zachytit za divákovo srdce. Matka příroda si nenechá vše líbit a špatné zacházení s ní může mít ničivé následky. Patrně se jedná o poselství za účelem zamyšlení nad devastací a neohleduplností k naší zemi. V našem příběhu vystupuje mladý manželský pár, který před rozvodem dělí pouze jejich vlastní snaha zachránit vztah dříve, než bude úplně pozdě. Právě proto se společně vydávají na víkendovou dovolenou, která by je měla zdánlivě zcelit. Jenže to ještě netuší, že už se z ní nikdy nevrátí.

Prvním stresujícím okamžikem pro naše hrdiny bude ztráta cesty a následné zakufrování v australské divočině. Rezignují a rozhodnou se zůstat kde uváznuli, v krásné přírodě poblíž pláže, na kterou při zkoumání okolí narazí. Celý příběh je neustále proložet nesnadými pokusy zachránit manželství. Neobejde se bez hádek a histerických scén obou partnerů. Patrně se jedná o záměr a vidinu kontrastu krásné přírody a zkažených lidí. A o to tady jde především. Také se zde několikrát objevý zoufalství z pobytu v přírodě a snaha uniknout k civilizaci, což bude odepřeno.Dalším elementem je jejich pes. Podle mého názoru skvěle ztvárněný rozpor zkaženosti civilizace a panenské přírody.

Při kempování Matku přírodu neušetří od bezdůvodného ničení místní flory i fauny. Od lámání větví na stromech, stříkání repelentu na hmyz až po harpunování kytovců v moři. Během pobytu dostanou řadu varování, které ignorují. Poslední kapkou se stane právě zabitý kapustňák, který se stane nejděsivějším prvkem v celém filmu. Mrtvé tělo bude provázet oba hříšníky až do konce. Přes děsivé zvuky, připomínající dětský pláč až po samotné zjevení. Ač to může znít velice kýčovitě, tak právě tyhle momenty nenechají diváka ani nadechnout. Nejedná se o žádnou duchařinu, krvák, ani béčkové zachycení zobii či upírů. Jedná se o naprosto orginální, neotřepaný nápad. Tenhle film nemá obdoby a rozhodně stojí za to se na něj podívat.  Genialita s jakou se režisér zhosit úkolu natočit tento snímek, je více než úctyhodná.

Hodnocení7
I přesto všechno nemůžu dát filmu více jak 75% Nehledě na to, jak děsivé okamžiky na mě dýchly, na můj vkus jich bylo příliš málo. Zakončení se mi zdálo předvídatelné a nebojím se říct, že mě hodně zklamala jeho jednoduchost a naivita.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 11 června 2012 v 09:15

    Díky tomuto filmu jsem se přesvědčil jak důležité je vidět původní snímek před remakem. Osobně moc nechápu vychvalování tohoto kousku, když jde jen o obyčejnou kopii a to ještě hodně průměrnou. Většina scén i dialogů je věrohodně okopírovaných, jenže se zde dá nalézt i několik do očí bijících chyb a těch jsem napočítal skoro tucet. Jediný velký prim zde hraje skutečně jen onen skvělý výběr prostředí, kde se natáčelo. Nádherná krajina mně doslova dostala a jakožto vášnivý cestovatel jsem slintal blahem. Již od začátku je sice patrné, že na snímek byl použit větší rozpočet, jenže ani on nepomohl navýšit jeho kvalitu. Je až k nevíře, jak byl samotný začátek filmu oproti originálu ořezaný, urychlený a především nudný. Scéna s přejetým klokanem byla pěkně odfláknutá, stejně jako příjezd na pláž. Úplně se vytratilo ona kouzelná „lehce mysteriózní“ atmosféra, kterou jsem si v původním snímku užíval téměř po celou dobu. Tady přišlo výrazné zlepšení až ke konci filmu, který se tvůrcům opravdu povedl. Posledních cca 20. minut zachránilo alespoň průměrné hodnocení, protože jinak to byla fakt bída. Ani herecké výkony obou hlavních představitelů se nemůže co do kvality rovnat jejich předchůdcům. Caviezel se sice snažil – co mohl, ale já ho nějak extra nemusím. Jeho partnerka mu moc nepomáhala, místy přehrávala a osobně pro mne nebyla zas až tolik zajímavá jako Briony Behets. 50%

Nový komentář