Killing of a Sacred Deer, The (2017)


Český název: Zabití posvátného jelena
Režie: Yorgos Lanthimos
Rok výroby: 2017
Délka: 121 min
Země: UK / Irsko / USA

Hrají:
Colin Farrell … (Steven Murphy)
Nicole Kidman … (Anna Murphy)
Barry Keoghan … (Martin)
Raffey Cassidy … (Kim Murphy)
Sunny Suljic … (Bob Murphy)
Bill Camp … (Matthew)
… a další

 

V první řadě upozornění – Zabití posvátného jelena není horor, ačkoliv ho tak škatulkují na mnoha webech. Spíše se jedná o mysteriózní thriller o rodině, na kterou se sesype nevysvětlitelné prokletí. A jak to tak bývá, je za tím něco z minulosti a aby to zmizelo, je zapotřebí učinit nějaký ošklivý reparát.

Steven je úspěšný lékař, který se svou ženou a dvěma dětmi vede takřka idylický život. Jeho cestu však protne zvláštní teenager Martin, s nímž ho pojí dávná tragédie. Zpočátku přátelský vztah se překlopí ve chvíli, kdy Stevenovi děti ochrnou a Martin nad nimi vynese zdrcující verdikt. Když se obavy z nejhoršího začínají naplňovat, musí i racionální lékař ustoupit a pokusit se zachránit své děti před nevyhnutelným.

Zabití posvátného jelena je pro mě podivnost. Už samotný název filmu ve mně budí rozpaky, což pak teprve mladík, který v normálním světě představuje záhadnou entitu se záhadnými schopnostmi. Není to vysvětleno, divák to musí vzít jako prostý fakt. I když je snímek prost dalších nadpřirozených jevů a celkově je hodně formální, vzbuzuje to ve mně vůči příběhu mírně odmítavý postoj.

Na druhou stranu musím uznat, že zhroucení rodiny je zde zachyceno atmosféricky. Tvůrcům napomáhají bez výjimky skvěle zahrané postavy (nahá Nicole Kidman nesmí chybět) a vypjatý hudební podkres. Body tak zkrátka strhává jen ta myšlenka na chybu a její následky, která se mi prostě nejeví jako to pravé ořechové. Leč je mi jasné, že je to záměr.

Hodnocení6
Zabití posvátného jelena nelze doporučit divákům, kteří si potrpí na klasicky vyprávěném příběhu. Je to experiment, k němuž bude mít sto lidí sto různých postojů.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 24 října 2018 v 09:48

    Yorgos Lanthimos, jméno které mi až do dnešního dne absolutně nic neříkalo a režisér od kterého jsem až dosud nic neviděl. Nicméně to se po zhlédnutí tohoto filmu jistě rychle změní. Sice nejde vyloženě o hororový kousek, ale má s tímto žánrem mnohem více společného, než lecjaký film. Mysteriózní psychologické drama však divákům nabídne značně znepokojující příběh, který jistě nejednoho diváka nepěkně pošimrá na žaludku. Přesto si myslím, že se tu dá najít několik slabin, které mohl tvůrce ještě mnohem více vypilovat. Hlavní problém vidím v celkové nevyváženosti příběhu, ve kterém občas jinak solidní atmosféra stávkovala a já se místy i trochu nudil. Souhlasím však s názorem, že jde skutečně o podivnost, která mi na nějaký čas jistě uvízne v paměti. Několik otazníků v mé hlavě zůstalo nezodpovězeno a pevně věřím, že v tom nejsem sám. Rovněž bych chtěl pochválit hudební doprovod, který se velkou měrou podepsal (pozitivně) na celkové atmosféře a ani herecké výkony nebyli vůbec špatné.

Nový komentář