Istina (2006)


Rok výroby: 2006 (pravděpodobně)
Délka: 85 min
Země: Srbsko
Alternativní názvy: The Truth

 

Po pravdě řečeno, nejsem si zcela jist, zda-li Istina, patří na tyto stránky. Nejedná se o horror a už vůbec ne o film. Nicméně, co může být větším horrorem, než krutá realita, kterou tento dokument zachycuje. Nechť čtenáři posoudí sami.

Není tomu tak dávno, kdy v Jugoslávii zuřila občanská válka. Tato série konfliktů, probíhajících v letech 1991 – 1995 byla v mnoha ohledech velmi brutální a krvavá. Nebudu zde rozebírat válečnou historii, od toho jsou jiné weby. Nicméně stojí za zmínku aspoň ty věci, o kterých se moc nemluví, při jejichž představě běhá mráz po zádech a leckterý režisér horrorových béček, by je ani vymyslet nedokázal.

Řeč je o událostech v Bosně a Hercegovině, kde byla válka nejkrutější. Především díky tomu, že místní obyvatelstvo bylo etnicky velmi promíchané a válčil zde prakticky každý s každým. Pro mnoho lidí, jsou hlavními mementy války, Srebrenický masakr a zničené Sarajevo, což dostalo Srby do pozice bezohledných vrahů. Ale jsou Srbové jen ti špatní?  Vždyť se stalo i mnoho jiných hrůzných událostí, jejichž oběťmi jsou sami Srbové. Při Chorvatsko-Srbském konfliktu, začalo docházet k prvním vzájemným čistkám, při nichž si zejména Chorvaté počínali velice brutálně. Ten pravý horror měl však teprve přijít…

Během války v Bosně totiž dorazilo na Balkán i několik tisíc zahraničních mudžahedínů, kteří přišli podpořit své „muslimské bratry“ proti srbským agresorům. Tito „svatí bojovníci“, pocházející převážně ze severu Afriky, Blízkého a Středního východu, se stali vítanými spojenci bosenské armády a postrachem pro srbské obyvatelstvo. Právě mudžahedíni se na civilistech a zajatcích dopouštěli těch nejodpornějších zvěrstev. Tak hnusných, že lze jen těžko uvěřit, aby něco takového spáchal člověk na člověku. Řezání hlav, upalování zaživa, či vyřezávání srdcí, to byly jen některé z mnoha oblíbených praktik (nemluvě o brutálním zabíjení žen a dětí).

Srbové se netají s tím, co dělali a stejně tak nechtějí, aby byla tajena zvěrstva, páchaná na nich. Film Istina (Pravda), který vytvořila Srbská radikální strana, se snaží poukázat na to, že srbské obyvatelstvo bylo masakrováno mnohem častěji a brutálněji, než jak je (pokud vůbec) uváděno. Všechny události jsou seřazeny chronologicky. Začínáme tedy ve Slovinsku a končíme v Kosovu. Můžeme vidět nejen následky krvavého řádění mudžahedínů, ale také Chorvatů a Albánců, kteří se k Srbům chovali stejně brutálně (Chorvaté mají evidentně brutalitu v krvi, viz např. Ustašovci).

Upozorňuji, že se v tomto článku nehodlám NIKOHO zastávat a NIKOHO nechci obhajovat. Každá z válčících stran má ruce od krve. Srbové si také nebrali servítky a nezáleží na tom, jestli civilisté popravení v Srebrenici, byli skutečně civilisté a jestli jich skutečně bylo 8 000. Masakr je jednou masakr. A co Sarajevo? Při několikaletém ostřelování Sarajeva přišlo o život na 14 000 civilistů. Srbské dělostřelectvo tak navíc i nenávratně poškodilo vyspělé a prosperující město, které mělo a má značnou historickou hodnotu. A mimo jiné – srbským odstřelovačům bylo srdečně jedno, na koho střílí. Ať už to byl muž, žena, nebo dítě.

Přes to přese všechno se nemohu zbavit dojmu, že smrt kulkou je celkem rychlá a (pokud možno) bezbolestná. Zatímco ten, kdo se jednou dostal mudžahedínům do pařátů, mohl počítat s velmi krutou a bolestivou smrtí. Nicméně je třeba, podívat se na celý problém ještě očima muslimských Bosňáků. Ti si přáli nezávislost země, ale bosenští Srbové (cca 30% obyvatelstva) chtěli vytvořit federaci se Srbskem a Černou Horou. Ačkoliv byl výsledek uspořádaného referenda jednoznačně ve prospěch nezávislosti, Srbové se krátce po jejím vyhlášení chopili zbraní a začali pronikat na území obývaná Bosňáky. Zatímco Srbsko vlastnilo většinu vojenského arsenálu armády Jugoslávie, BaH neměla zbraně, ani pořádnou armádu a nutně potřebovala pomoc. A pokud věříte v Alláha, tak není nic jednoduššího, než se obrátit na ostatní muslimy. S příchodem mudžahedínů ovšem přišlo i terorizování nemuslimského obyvatelstva. O to děsivější je představa, že plno těchto cizokrajných zabijáků stále žije na Balkáně.

Těžko posoudit, kdo byl ve válce vlastně ten špatný. Ať už je třeba vinit kohokoliv, tak rozhodně ne, bosenského prezidenta Aliju Izetbegoviće. Byl to člověk vcelku mírný a válka byla to poslední co si přál (ne nadarmo mu dali Bosňáci přezdívku „Děda“). Bohužel, události tomu chtěly jinak, ale Bosna je nyní svobodnou zemí. Tak aspoň něco.

A nyní zpět k filmu Istina. Je možné, shlédnout ho na internetu, ale varuji Vás. Ačkoliv neukazuje přímo činy, ale pouze jejich následky, tak většina záběrů je velmi drastických. Existuje ještě jeden podobný dokument Džihad u Bosni, před lety zveřejněný bosensko-srbskou televizí BNTV, který je mnohem drsnější a jsou zde přímo ukázány vraždy a mučení ( v jedné scéně prý dokonce mudžahedíni hrají s uříznutou hlavou fotbal). Pátral jsem jak v angličtině, tak v chorvatštině, ale bohužel (nebo spíš bohudík) není tento dokument na internetu k dispozici. Jak ho BNTV zveřejnila, tak ho pravděpodobně i velmi rychle stáhla.

Dokumentů, či reportáží o mudžahedínech v Bosně, bylo natočeno několik. Zatím vím o třech:

Istina
Džihad u Bosni
Mudžahedini u Bosni

 

Istina k vidění zde
http://video.google.com/videoplay?docid=-6431302053204441995&ei=WRTHS-LiCpC62wLI6_y_Ag&q=the+truth+serb#

Sdílejte článek

17 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. horrormaximum 20 dubna 2010 v 12:51

   Pro Solo: Jak už jsem jednou zmínil, každý máme jiný názor, ale každý kažého chápe podle svého. Já uznávám, že odborník na horory moc nejsem, ale mám je rád, dívám se na ně každý den bez přestávky. To, čemu všichni říkáte hovadina, je pro mě mistrovské dílo. Ty mě chápeš tak, ostatní onak, jsme prostě jiní. Fakt nevím jak mě pochopíš. Je mi to jedno.

 2. Solo 20 dubna 2010 v 08:35

   takže to vezmu hezky popořádku:

  horrormaximum: milý Evžene pro tebe je asi blbost všechno čemu nerozumíš že? Už jen podle tvého hodnocení zde na netu lze lehce poznat, že asi žádný hororový odborník nebudeš. Polovině sraček co tady jsou zrecenzované dáš s přehledem i 100%, zatímco klasikám 30-40%. Jazyková bariéra je pěkná svině, ale jen proto, že filmu nerozumím mu nehodím na netu malé hodnocení (viz. Pan Twardowski).

  Jino a Eraserhead: máte pravdu, že tenhle dokument sem nepatří, ale článek by byl určitě hodně zajímavý. Co se týká jeho samotného děje, tak tenhle kus krvavé historie bývalé Jugoslávie je dodnes v bývalých zemích noční můrou pro většinu obyvatel.

  Morte: chválím za pokus připomenout zvěrstva, které se tehdy udály. Já jsem z jedné třetiny chorvat (moje babka pochází z Bjelovaru) a dodnes tam jezdíme za rodinou. Při téhle občanské válce umřeli i dva její bratranci. Pokud by jsi chtěl z něčím helpnout není problém. Téměř po celém Balkáně lze nalézt pozůstatky, která ta válka způsobila. U hranic z bosnou žije tolik mrzáků, že větší počet jsem snad ještě nikdy neviděl. Zatímco u moře (turistické oblasti) a velké města jsou na tom po hospodářské stránce hodně dobře, ta zbytek obyvatel trpí docela velkou chudobou. To se netýká jen chorvatů, bosňanů, ale především jugoslávců (nyní srbů). Když jsme byli asi před třemi, nebo čtyřmi roky v Bělehradě, tak by se dalo říct, že se tohle město už docela vzpamatovalo. Jenže ti co viděli okolní vesnice asi ví jaká je skutečná realita a situace v nynějším Srbsku. Lidi bydlí v chatrných přístřešcích z papírových kartonů a jakých si plechů, všude kolem silnic vraky ohořelých aut, polonazí lidi, žebrající mrzáci, a bohajeho nechutné tržiště, kde bych si nekoupil ani pomeranč. Mrtvé kuřata poházené po zemi navíc jejich barva masa byla spíše modrá – to jsem ještě neviděl, všude kolem hejna much, zkažené ovoce, nemocní lidi atd. Byl jsem z toho docela v šoku. A to nebudu raději mluvit o době, kdy bylo chvíli po bombardování Bělehradu. Kdo tam chvíli potom byl, nebo projížděl ví o čem mluvím. Pokud se mi podaří najít někde u našich fotky, tak to přes scanner hodím na facebook. 

  Jinak jsem Morte rád, že jsi vzpomněl tuhle dobu a recenzi jako celek ti velice chválím. Ode mně máš palec nahoru, ale tady asi opravdu nemá co dělat. tebou zminované tři dokumenty už mám ve své zbírce (hlavně díky tvému upozornění)

 3. Morte 19 dubna 2010 v 22:47

  Další informace? Já bych rád, ale nejsem žádný historik. Všechny mé informace pocházejí z internetu a z toho co jsem slyšel od jiných (před lety jsem o tomhle tématu diskutoval s jednou Srbkou, tak jedině že bych se s ní zkusil spojit a modlil se, že má pořád stejný mail). Česky informace neseženete skoro vůbec, má znalost angličtiny je průměrná, chorvatsky umím plácnout pár slov a ke koupi nějaké bichle jsem se ještě nedostal. Co se týče dokumentů, tak jeden Vám zatím musí stačit. Na youtue stačí naťukat Mudžahedini u Bosni, ale je to pouze anglická reportáž. O nevystříhaných dokumentech jsem našel jen info, ale ani jeden jediný odkaz. Nejlépe by bylo pátrat přímo u zdrojů, ale takové prázdniny si asi neudělám Jak říkám zkusím se obrátit na tu Srbku, ale tak či onak, shánění dalších informací zabere nějaký čas. Takže bych to zatím nechal tak, jak to je a postupem času bych editoval. Pokud to půjde

 4. Jino 19 dubna 2010 v 19:51

  …. To poslední v závorce je tak trochu černý humor , který v sobě nijak nenese známky mojí opovrhovanosti, či výsměchu k této hrozné události …

  Eraserhead: jj přesně tak… takového článku by bylo škoda, kdyby se smázl, i když s hororem má společného “jen to”, že je to skutečné.

  Ps. Včera jsem zkoukl Ramba III a tam mně ti mudžahedíni byli víc sympatičtí.

 5. Jino 19 dubna 2010 v 19:40

  Morte: No přesměrovat by to podle mě nebyl problém, ale nechceš tam, jak říká (píše) Eraserhead ještě klidně přidat nějaké informace, protože podle toho, co jsi napsal, mám pocit, že těch informacích máš o tomto tématu (Bosna a Hercegovina) daleko víc, zvlášť by nebylo k zahození přiblížit ty oné dokumenty, co jsi tady zmínil, v jednom obrovském, informace přinášejícím článku     … a klidně bych se v těchto věcech nebál být konkrétní (ať krev stříká na můj ksicht před monitorem).

 6. Morte 19 dubna 2010 v 15:48

   Pro Horrormaximum: to je v pohodě

  Eraserheade já samozřejmě chápu tvé obavy a plně respektuji tvůj názor. Jak už jsem řekl, nebylo to sepsané z toho důvodu, aby tu pak začaly přibývat dokumenty, ani mě by se to moc nelíbilo. Jen tak mezi námi, já ani moc nedoufal, že se zde ten článek uveřejní, ale kupodivu se tak stalo Zkus tomu dát trošku času. Kdyby to tady začalo skutečně působit jak pěst na oko, tak uznám tvojí námitku, že to sem nepatří

 7. horrormaximum 19 dubna 2010 v 15:39

  Pro Morte: No já teda nevim, každý máme jiný názor, já jsem prodtě ten debil co debilně komentuje, jo možná to realita je, ale já mám jden názor ostatní mají druhý názor, jinak, jak už jsem zjistil, mám úplně jiný názor na ty starší filmy než všichni ostatní, ikdyž ty nynější filmy jsou totální odpad, nejvíce považuji za nejhorší rok hororových filmů, 2005, protože téhdy byly natočeny takové blbiny, jako například Pterodactyl. Tento film je z těch let, kdy si byly (téměř) všechny filmy rovny.

 8. Morte 19 dubna 2010 v 15:31

   Tohle byl z mé strany takový experiment Zrodil se mi v hlavě, když jsem dopsal článek o tom japonském koncentráku. Pak jsem pátral a přemýšlel, co by ještě tak mohlo být natočené podle skutečné události a bylo to dostatečně šokující. Sice mě nic nenapadlo, ale pak jsem tu objevil film/dokument Faces of Death. Řekl jsem si, vždyť tohle má taky do filmu daleko a porovnal to s Istinou. Nepopisuje to smrt jako takovou, ale hrůzy sní spojené, má to 85 minut takže to není žádné krátké snuff video kterých kolují po netu desítky. Tak jsem tomu dal nějakou formu a zbytek nechal na lidech

 9. Eraserhead 19 dubna 2010 v 15:11

   No, tohle sem opravdu nepatří, protože v tomhle případě by jsme tady mohli začít recenzovat dokumenty o zločinech katolické církve (a že jich bylo), o židovských teroristech v Izraeli a Palestině (v tomhle regionu vůbec první teroristické bombové útoky uskutečnili Židé), o zločinech Američanů ve Vietnamu, Korejců v obou Korejích, Sovětů v Afghanistanu, o jihoamerických eskadrách smrti, nebo např. o krutostech páchaných lidmi na zvířatech (doporučuji Earthlings). Atd., atd., atd. A to by se dost vytratil duch těchto stránek. Je to sice sporné, ale podle mě to sem nepatří.

Nový komentář