Humains (2009)


Český název: Stvoření
Režie: Pierre – Olivier Thevenin a Jacques – Olivier Molon
Rok výroby: 2009
Délka: 83 min
Země: Francie / Švýcarsko

Hrají:
Loránt Deutsch … (Thomas)
Dominique Pinon … (Gildas)
Sara Forestier … (Nadia)
Manon Tournier … (Elodie)
…a další

 

Máte rádi cestování po Evropě? Dávejte si pozor! Na Slovensku mají údajně dost brutální ho(s)tely, v Anglii drzé adolescenty a ve Švýcarských horách dosud přežívají neandrtálci! Do neprozkoumaných (ale hrozivě pojmenovaných) oblastí alpských hor vyráží skupinka vědců na průzkum. V depozitáři totiž mají nepříliš staré lebky prapředků člověka a hodlají dalším nálezem změnit historii vědeckého světa!

Fakt, že to nebude nic jednoduchého, se vyplní už během první cesty oparem zahaleného pohoří, protože naše hrdiny postihne autonehoda a oni padají z OBROVSKÉ skály kamsi do rokle. Naštěstí téměř všichni onen – odporně digitální – velepád přežijí. Společně se vydávají na cetu do bezpečí, ale na záda jim už dýchá paleontoligická senzace, která se kupodivu nebojí cizích „vyšších primátů” – naopak s nimi mají nekalé úmysly.

Jak vidno, tento horor z evropské produkce zajel do hodně vyšlapaných béčkových cest, ze kterých není úniku. Stvoření je bohužel natolik plochá a nevábná záležitost, že i podobný americký video-pokus Forgotten Ones (Ztracený ostrov) – ze stejného roku – vedle něj vypadá alespoň trochu schopně. Duo debutujících francouzských tvůrců ovšem nedokáží zaujmout naprosto ničím. Tváří se sice, že možná mají už něco nakoukáno, nakonec ale divák trpí hlavně tím, že neumějí dávkovat.

Tam, kde chcete mít rychlý a nečekaný konec vám šoupnou kompikované a nudné finále, místo pomalého odhalování nestvůr vám opolidé vyskakují na scénu příliš brzy apod. K tomu všemu samozřejmě tak nějak patří tuna nelogičností a iracionálního chování, ale to u béček příliš nevadí. Stejně tak jste ochotni tolerovat herce i triky.

Hodnocení1
Autoři Stvoření však nenabízejí ani propriety, pro která béčka milujeme. Nedočkáte se vtipu, krvavé hostiny ani prsaté bondýny, o hláškách či nečekaných situací nemluvě. A tak můžete fandit leda tak dvanáctileté holčičce, která má, ehm, hézké modré oči. Minidoporučení pro shlédnutí tedy tentokrát posílám akorát věčným projížděčům videopůjčoven a zároveň milovníkům přírody v hororech, neboť ta švýcarská je opravdu pěkná - i přes kupu hnoje v úvodníku.
10%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 27 února 2014 v 11:14

    Poslední dobou mám fakt pech na výběr filmů. Nevybírám si je nějak systematicky, ale prostě tahám jedno DVD ze svých pořadačů za druhým a zrovna na tomhle se dá všech pět filmů označit za opravdové „klenoty“ hororového žánru. Říkal jsem si: francouzská distribuce, to by nemuselo být zas až tak špatné, leč jsem si dopředu nic o filmu nepřečetl (většinou si pročítání komentářů a recenzí nechávám až na potom). Tak jsem se s chutí pustil do krásného prostředí Alp, které mě vždy fascinuje a přestože na mě postavy moc velký dojem neudělaly, dal jsem tomu šanci. Již po digi pádu do rokle mi však bylo naprosto jasné, jaká uhodila. Další laciný brak (tohle snad už ani není béčko, ale spíš céčko), první půlhodina neskutečně nudila, co se příběhu týče (ono se tam vlastně ani nic zajímavého nedělo) a tak když se konečně přeživší vydali na špacír podél řeky, očekával jsem zlepšení. To měli přinést „záhadní“ pronásledovatelé, kteří se zanedlouho objevili na scéně a já se musel pousmát již podruhé. Novodobí neandrtálci vypadali hrozně a to jsem ještě netušil, jak vlastně vyvrcholí tahle evropská „pohádka“. Pořád jsem marně doufal, že se to pohne nějak kupředu, nastane nějaký pořádný masakr ala Pach krve, ale byl jsem moc pošetilý…30%

Nový komentář