Howling, The (1981)


Český název: Kvílení vlkodlaků
Režie:
Joe Dante
Rok výroby: 1981
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
Dee Wallace Stone … (Karen White)
Patrick Macnee … (Dr. George Waggner)
Dennis Dugan … (Chris)
Christopher Stone … (Bill)
Belinda Balaski … (Terry Fisher)
Kevin McCarthy … (Fred Francis)
Elisabeth Brooks … (Marsha Quist)
Robert Picardo … (Eddie Quist)
… a další

 

Populární novinářka Karen White má nezvyklého obdivovatele Eddieho Quista, sériového vraha a násilníka. Rozhodne se zúčastnit hry na jeho dopadení. Poté, co Karen vejde do jeho doupěte, je Eddie zastřelen policií.

Karen od té osudné noci začínají pronásledovat podivné noční můry a trpí amnezií. Nedokáže si vzpomenout, co se stalo v Eddieho doupěti. Na práci v televizi se nedokáže soustředit a sex se svým přítelem Billem ji děsí. Proto oba vyhledají pomoc u doktora Waggnera, aby se Karen pokusila vyléčilt v jeho zařízení nazvaném Kolonie. Chatová oblast hluboko v lesích, daleko od města a civilizace.

Po příjezdu se seznamují s ostatními pacienty (Bill především se svůdnou nymfomankou Marshou) a s tím jak probíhá život v Kolonii. Milí lidé, procházky krásnou přírodou, lovecké výpravy. Noci jsou sice trochu strašidelné, ale tomu se uprostřed lesa nelze divit. Když se však Bill jedné noci vrací domů, je zraněn podivným zvířetem. Od té doby se začíná měnit jeho chování a dokonce i jeho odpor k masu. Jako by toho nebylo málo, tak z městské márnice zmizí Eddieho tělo. Dokonce vyjde najevo, že Eddie byl pacientem doktora Wagnera.

Kdo byl tedy vlkodlak, který napadl Billa? Řádí v Kolonii jenom jeden a nebo jich je více? A je do toho všeho zapletený doktor Wagner a nebo je to jen shoda náhod? Víc neprozradím, jen si to překvapení hezky užijte sami.

A teď k samotnému zpracování. Film má tu velkou nevýhodu, že má strašně pomalý rozjezd. Do poloviny vše vypadá jako nějaká detektivka a teprve až později dostává film to správné tempo. A hlavně režisér měl více využít prostory, které se mu nabízely. Noční hluboký les je ideální místo s děsivou atmosférou a přímo vyzívá k tomu, aby v něm režisér naplno využil svůj potenciál.

Co je určitě obrovským plus, jsou samotní vlkodlaci, kteří vypadají naprosto perfektně. Proměny jsou také výborné, srovnatelné (a možná i lepší) s American Werewolf in London.

Hodnocení8
Takže shrnuto a podtrženo. Film je to velmi velmi dobrý, ale na hodnocení 100% to nestačí. A přitom by k tomu stačilo málo. Milovníci vlkodlačích horrorů si ale v žádném případě nesmí tento film nechat uniknout.
80%

Sdílejte článek

13 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Z. 9 září 2007 v 12:01

    Stále jeden z nejlepších a nejkultovnějších filmů s vkodláčky (jinak v češtině spíš název Vytí vlkodlaků). Možná je pro hodně lidí královna hororů Jamie Lee Curtis, pro mě (možná až po S. Weaver) to je ale hlavní hrdinka tohoto filmu  Dee Wallace … VAROVÁNÍ: proboha, hlavně nekoukejte na pokračovaní, to jsou nemožný hovadiny

     

Nový komentář