High Tension (2005)


Režie: Alexandre Aja
Scénář: Alexandre Aja, Grégory Levasseur
Rok výroby: 2005
Délka: 85 min

Hrají:
Philippe Nahon
Andrei Finti
Bogdan Uritescu
Cécile De France
Franck Khalfoun
Gabriel Spahiu
Jean-Claude de Goros
Maïwenn Le Besco
Marco Claudiu Pascu
Oana Pellea

 

Sólo pro dvě dívky a jednoho masochistického vraha. I tak by se dal film High Tension ve zkratce charakterizovat. Po jeho shlédnutí jsem byl plný rozporuplných pocitů, který snad v každém divákovi vyvolá „nešťastně“ řešený konec. Svým způsobem konec jistě originální, avšak vyvolávající až příliš nesrovnalostí, které se v divákově hlavě probudí.

Pojďme si ale říci něco o filmu. Alex a Marie se jedou připravovat na studia na odlehlý statek Alexiiných rodičů. Vše je v poklidu do té doby, než u domu zastaví divná dodávka, vystoupí z ní ještě divnější chlápek v montérkové kombinéze a nezazvoní.

Od této chvíle Vám zaručuji, že se od filmu neodtrhnete a budete dýchat tak hustou atmosféru, až Vám bude mdlo. Napětí je vskutku silná stránka tohoto filmu. Vše podbarvuje perfektní hudba a zvuk, který Vám spolehlivě naježí chlupy. Velice mě zaujal herecký výkon Marie kterou ztvárnila Cécile de France.

Hodnocení7
Tento film Vám vskutku předkládá naturalistickou atmosféru strachu na stříbrném podnosu a nebýt již výše zmiňovaného konce, dosáhl by na hodnocení nejvyšší.
70%

Sdílejte článek

21 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 10 dubna 2010 v 22:29

  Aja ví jak diváka zaujmout. Od začátku mu nabídne pořádnou porci
  hororové atmosféry, která dokáže diváka udržet na vysoké hladině
  adrenalinu až do konce. Tedy téměř. Celý fim mě doslova oslnil, protože
  na jeho celovečerní hororovou prvotinu je to parádní záležitost, ale ten
  konec docela pohnojil. Teoreticky vyvrátil vše co před tím naservíroval
  na stříbrném podnose. Divák tak přijde o veškeré své iluze a musí se
  smířit, že byl po celou dobu tahán za nos. Navíc když si dá všech pět
  dohromady potvrdí si, že tady hodně smrdí spousta nelogičností, kterou
  jaksi scénárista hodil za hlavu. Původně jsem chtěl dát co možná
  největší hodnocení, ale ten konec mě docela rozhodil.

 2. Eraserhead 24 ledna 2010 v 17:54

   Celých 74 minut a 48 vteřin je to parádní hororová jízda, řádně brutální, se skvělou atmosférou a napětím, u níž musíte před Alexandrem smeknout, málokomu se povede takový vstup do hororových vod. Jenže pak čas na mém DVD přehrávači přeskočil na 1:14:48, přišla pointa filmu a zklamání. Pointa je totiž obrovskou černou skvrnou na jinak parádním filmu. Pominu-li ji, i po mnou zmiňovaném čase je to docela dost brutální parádička, ale u mě ta pointa ubírá minimálně 20% (přemýšlel jsem dokonce i o 30-40), ale jak říkám, kromě blbé pointy jinak špičková záležitost).

 3. hoperoad 24 ledna 2010 v 15:48

  jo tohle bylo hodně dobrý, hodně dobrýý asi tak na 80-90% .. překvapilo mě, že je to francouzskej film (tím líp, Američani nemusej bejt všude) a ten závěr mě nejvíc rozštípal! Od tý doby, co Marie otevřela tu dodávku a řekla: “už je po všem” sem až do konce filmu zůstala s otevřenou tlamičkou! Navíc tam zazněla písnička od kapely Muse, což mě překvapilo a hrozně potěšilo, tudíž tomuto filmu nemám co vytknout

 4. Soldier 2 února 2009 v 21:32

   Nevím, jestli se Aja bál, že když film ukončí normálně, jako každý druhý horor, že hlavní hrdina/ka zabije vraha a tím film skončí. Neměl se čeho bát, i kdyby toto udělal, nic by tím neposral. Tento film má totiž nejlepší a nejpůsobivější atmosféru a i kdyby to takhle skončilo, nic by se nestalo a já bych byl radši. Ale nic nezmění na mém hodnocení 90%.

 5. Soldier 14 srpna 2008 v 09:59

   … mě se film líbil, jak už si řekl Carcacssi, ten konec byl hloupý. Dal bych klidně i 90%, ale ten konec doslova posrali. A to oprvadu. Je to prostě nelogické a zbytečné. Já se tak těšil, že to dopadne jinak. Cecile vraha zabije, osvobodí svoji kamarádku a jedou domu. To by byl dobrý konec.

  Jo k tvé recenzi. Nemám pocit, že Cecila hrála Marii, nechci se hádat, ale myslím, že ne. Nemáš tam chybu?

 6. enfersillen 18 července 2007 v 21:40

   ten konec byl fajn… alespoň to nebylo odporně předvídatelné a všechny scény ve filmu do sebe zapadly a dostaly smysl… zobrazení vraha též fajně – jako sympatického dědu od kterého by jste čekali jen to dobré (aspoň mě to tak přišlo..) … “i wont let anyone come between us anymore…” .. mě se ten film líbíl 🙂

Nový komentář