Haunting, The (1999)


Český název: Zámek hrůzy
Režie: Jan de Bont
Rok výroby: 1999
Délka: 112 min
Země: USA

Hrají:
Lili Taylor … (Eleanor Vance)
Liam Neeson … (Dr. David Marrow)
Catherine Zeta-Jones … (Theo)
Owen Wilson … (Luke Sanderson)
Bruce Dern … (Mr. Dudley)
… a další

 

Když se Jan de Bont pouštěl do tohoto hororu, pravděpodobně čekal od svého díla více než nominaci na cenu pro nejhoršího režiséra (Razzie Awards), kterou mu The Haunting přinesl. Díky těm složkám filmu, které se naopak povedly mimořádně dobře, však pro mě bylo ambiciózních 112 minut celkového času dobře koukatelných a přiznám se, že k tomuhle filmu se vždy několikrát za rok vrátím.

 Hlavním dějištěm snímku se stal temný zámek a hlavními aktéry nespavci – lidé mající problémy se spánkem. K experimentu, který jim má pomoct potíže překonat, je sezve Dr. Marrow v podání “Schindlera” Liama Neesona, který se mimochodem stále neumí pohledně usmívat. Jenže ten k nim nebyl ohledně cílů svých testů zcela upřímný a celá akce se mu brzy vymkne z rukou – tím spíš, že zámek s příchodem dočasných obyvatel ožívá a na světlo moderního světa se dostávají minulé křivdy.

Prakticky se děj snímku omezuje na klasické schéma: dům je zlý a my nemůžeme ven. Vše protkává linie osobního příběhu jedné z postav, jenž vrcholí spolu s koncem hrůzné noci a bohužel se nevyhne pateticky dramatickému zakončení, které si s hororovým žánrem rozumí jen málo.

 Z komorního obsazení – které čítá víceméně čtyři postavy, se tvůrcům podařilo vyrazit poměrně solidní herecké výkony. Výjimku tvoří snad jen poněkud toporná kreace Catherine Zeta-Jones coby bisexuální bohémky.

Zmiňovala-li jsem v úvodu k recenzi pozitiva Zámku hrůzy, měla jsem na mysli především jeho zvukovou a čistě vizuální stránku. Hudbu k filmu napsal jako jeden ze svých posledních filmových soundtracků legendární Jerry Goldsmith a povšimne si jí i audio-ignorant mého typu. Druhým snadno postřehnutelným pozitivem se staly poměrně působivé vizuální efekty, z nichž většina spadá spíše do digitální kategorie.

 

Hodnocení5
Jakkoliv výsledek nejspíš neuspokojil očekávání těch, kteří do filmu investovali, a nejspíš si jej do seznamu úspěchů nezapíší režisér, scénárista, ani herci, pro mě osobně Zámek hrůzy představuje mírně menší průšvih, než pro odbornou veřejnost. Jednak k němu mám iracionálně sentimentální vztah a jednak představuje žánrově ten typ filmů, které často vyhledávám. Soft horror s tajemným místem, příležitostnými lekačkami, který si člověk nenapíše do oblíbených filmů a přesto po něm sáhne, když potřebuje "něco na pozadí činnosti".
50%

Sdílejte článek

12 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 21 července 2010 v 12:54

   Docela příjemná průměrná oddychovka, která mě zaujala především ve druhé
  části. Asi největším lákadlem je známé herecké obsazení a tím pádem i 
  solidní herecké výkony. Příběh sice moc originální není, ale rozhodně
  jsem se u něj nenudil. Navíc se mi líbili i speciální efekty a hudební
  doprovod.50%

 2. ondrej 7 května 2010 v 22:30

   Jeden z mých prvních hororů, které jsem kdy viděl. A podle toho ho také tak hodnotím. Dodnes patří mezi mé oblíbené a i když mé hororové obzory se za tu dobu značně rozrostly hlavně o skvělé horory 80. let, tento remake stále zůstává mojí srdeční záležitostí na kterou se kdykoli rád zas a znova podívám. 70%

 3. Eraserhead 4 listopadu 2009 v 09:17

   K čertu, zase remake, kdy už ta vlna opadne? Šlo to, než se ve filmu začali/y objevovat známí/é a profláklí/é herci a herečky, to mi hned začalo být jasné, že budu rád, když to dosáhne alespoň průměru. Nedosáhlo a doteď jsem hrdý na to, že jsem se sebezapřením vydržel celých 65 minut. Dál to prostě nešlo. Áčkově se tvářící horory prostě nebrat!!!! Tohle je ten film, kterej parodovali ve Scary Movie 2? Na to, že to byl nejslabší film ze série SM (čtyřku jsem ještě neviděl) se na to narozdíl od tohohle ještě dalo koukat a dokoukat to. Čistá nula! A to mám Owena Wilsona hodně rád.

 4. Frenk 27 července 2008 v 13:28

   Měl to být prvotřídní horor s uznávaným režisérem Jan de Bontem (Nebzepečná rychlost) a minimálně třemi hereckými esy (Zeta-Jones, Neeson a Wilson), ale to co se z toho vyklubalo se asi nedá pojmenovat jinak než jako průser. Hloupoučký příběh, mizivá atmosféra a velká nuda. Zámek hrůzy zachraňuje pár solidních vychytávek (zmíněné vizuály), ale u mě to na více než 30 % není.

Nový komentář