Happy Death Day (2017)


Český název: Všechno nejhorší
Režie: Christopher Landon
Rok výroby: 2017
Délka: 96 min
Země: USA
Alternativní názvy: Half to Death / Again

Hrají:
Jessica Rothe … (Tree Gelbman)
Israel Broussard … (Carter Davis)
Ruby Modine … (Lori Spengler)
Charles Aitken … (Gregory Butler)
Jason Bayle … (David Gelbman)
Rob Mello … (John Tombs)
… a další

 

Studentka Tree (ano, to děvče se jmenuje „strom“!) má narozeniny. Krom toho řeší chlápka, u něhož se probudila, studentské povinnosti spojené se sváděním ženatých doktorů, neurovnané vztahy s rodinou i spolubydlící a večerní párty, na které se vždy objeví zakuklený zabiják. Smrt má ale tentokrát zřejmě volno, poněvadž vždy následuje probuzení a totožný průběh dne. Tree musí vymyslet, jak z řetězce smrti uniknout.

Koncept časové smyčky, v níž se opakuje dokola tentýž den, je velmi populární. Divák si v mžiku vzpomene na komedii Groundhog Day (Na Hromnice o den více, 1993) nebo akční sci-fi Edge of Tomorrow (Na hraně zítřka, 2014). Mě na toto téma zaujal i hororový thriller Triangle (2009).

I Happy Death Day je v první řadě sympatická blbina. Co si budeme namlouvat – i přesto, že se tu skládá pocta slasherům, atmosféra je spíše pohodová a snímek nevyděsí. A ten kdo se bude chtít nimrat v tom, že hrdince by stačilo prostě jen někam ujet, si svou hůl jistě najde. Mně vyprávěcí struktura přišla super, pozornost udržely i milé drobnosti (každá smrt vás oslabuje, takže nemáte nekonečno možností) a potěšil celkový nadhled s pohodovou blondýnkou v hlavní roli.

Krkolomnosti v poslední desetiminutovce už výsledný dojem naštěstí neničí. Snímek je obtočen stuhou poselství, že všichni se můžeme změnit a být lepšími. A je jedno, na kolikátý to bude pokus, pakliže se k tomu dostaneme.

Hodnocení6.5
Happy Death Day je slušná podívaná, která zabaví teenagery a ani hardcore fanoušky žánru neodradí. A protože už byla oznámena dvojka, přejme jí alespoň podobné kvality.
65%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 14 listopadu 2019 v 17:09

    Filmy odehrávající se v časové smyčce sice nepatří mezi moje nejvyhledávanější, ale nikdy nepohrdnu takovými, které mi nabídnou zajímavou podívanou a tenhle mezi ně rozhodně patří. Samotný námět sice ultraoriginalitou zrovna moc nehýří, ale jako celek dokázal uspokojit mé potřeby. Slashery mám rád hodně a pěkné hlavní hrdinky jakbysmet. Christopher Landon k tomu přistoupil jako k takové na první pohled teenagerské blbině, která diváka dokáže rozesmát svou naivitou a kupou humorných situací či hlášek, ale dokázal to filmu vsunout i několik povedených hororových situací s kapkou toho potřebného „napětí“ – no i když o tom by se dalo i polemizovat. Happy Death Day totiž moc lidí asi nevyděsí – hororová atmosféra se tu až na pár okamžiků drží dost v pozadí, ale za to nám vše vynahrazuje rajcovní hrdinka – taková ta klasická mrcha co by chtěl každý druhý opíchat a to nejenom v tomto filmu. Její srandovní jméno přehlédnu, protože nejenom amíci dokáží svým ratolestem vymyslet nejedno divné jméno, ale tohle děvče mělo vážně něco do sebe. Neustále se opakující situace po probuzení sice někomu můžou začít lézt krkem, ale naštěstí nešlo všechno jen tak přes kopírák a my postupně sledujeme i proměnu dívčina charakteru – každá smrt jí však ubírá sílu, ale to sebeuvědomění za to snad i stojí. Kdo by nechtěl něco ve svém životě změnit – já určitě ano! Takže ono morální poselství nakonec nevyšumělo jen tak do ztracena, ale splnilo svůj účel. Z hororového hlediska bych se však vůbec nebál přitvrdit, protože spousta mordů se bohužel odehrávala mimo záběr kamery, což byla škoda. Určitě by se tomu zvýšil celkový rating. I tak však nakonec odcházím spokojen a Všechno nejhorší jsem určitě neviděl naposledy. Když už tak kvůli samotné představitelce (Jessica Rothe). V celkovém součtu to tak vidím na lepší průměr. 60%

Nový komentář