Halloween: The Curse of Michael Myers (1995)


Režie: Joe Chappelle
Rok výroby: 1995
Délka: 88 min
Země: USA
Český název: Halloween – Prokletí Michaela Myerse

Hrají:
Donald Pleasence … (Dr. Sam Loomis)
Paul Rudd … (Tommy Doyle)
Marianne Hagan … (Kara Strode)
Mitch Ryan … (Dr. Terence Wynn)
Kim Darby … (Debra Strode)
Bradford English … (John Strode)
Keith Bogart … (Tim Strode)
…a další

 

R.I.P. Donald Pleasence

***

Hrdinka předchozího dílu Jamie – neteř Michaela Myerse – je již dospělou ženou. Na začátku porodí dítě. Po něm touží však i její strýc a tak při snaze své dítě ochránit Jamie umírá. Před tím se ji však podaří nebohého sirotka ukrýt.
Haddofield, Halloween – Michael Myers se po všech těch hrůzných nocí stal opravdovou celebritou. Vysílají se o něm pořady v radiu a vznikla i silná základna jeho fanoušků. Populární svátek Halloween však díky němu ztratil ve zdejších končinách na popularitě a místní lidé ho přestali slavit. Nadchází však večer, při kterém se parta místních studentů pokusí znovu oživit starý svátek a odprostit se od okovů minulosti. Stále zde také žije již prošedivělý Dr. Loomis, který nyní v klidu užívá penze a sepisuje paměti, jenž mají být tečkou za jeho psychiatrickou praxí. Změna přichází ve chvíli, kdy uslyší z radiového pořadu prosebný hlas Jamie, jenž se dovolává jeho jména a pomoci. Tuší, že staří kostlivci opět vylézají ze skříně. Jeho obavy se potvrdí, když mu Tommy Doyle, který se už kdysi setkal s Michaelem jako dítě, přinese nalezeného Jamieina potomka. Není tedy pochyb, pro koho si Michael Myers přichází tentokrát. Ovšem nebude to jen on, kdo roztáčí kolotoč děsu a hrůzy. Kromě krutého zabijáka je tu ještě děsivá pravda o něm a o tom, proč se Michael po každé vrací….

Zatím stále platí pravidlo, že každý Halloween má svého režiséra. Tentokrát jím byl Joe Chappelle. Tento počin byl jeho druhým celovečerním filmem. Později natočil např. Čtvrtého Hellraisera s podtitulem Pekelný jezdec či úspěšný seriál Kriminálka Miami.

Michael Myers se stává přízrakem keltské mytologie
Již v předchozím díle serie se objevila nepříliš výrazná tendence podbarvit ohranou koncepci Halloweenu mysteriozními prvky. Ovšem zdálo se to zřejmě jako příliš odvážný krok do neznámých (a v kontextu s Halloweenem rovněž tabuizovaných) vod, až se nakonec autoři zdráhali tuto dějovou rovinu patřičně rozvinout. Tím vyvstala řada nezodopovězených otázek. Na některé z nich odpovídá právě tato část serie, jenž je oproti své předchůdkyni výrazně odvážnější. Autoři nejenže vybočili ze staré šablony, aniž by vynechali postavu Michaela, jako tomu bylo ve třetím díle, ale zároveň nám odvážně servírují svou vlastní verzi toho, proč je Michael tím čím je, tedy chladnokrevným strojem na zabijení bez špetky lidského citu.

Jak již jistě víme, Mikeova touha po zabíjení nabývá největší intenzity s příchodem svátku Halloween, jenž má v USA charakter velmi magické noci. Onen svátek má však kořeny v kelské mytologii, čehož se tvůrci Prokletí M. Myerse rozhodli patřičně využít. Každoroční Mikeova chuť po krvi tak nabývá nového okultního rozměru. Těžko ovšem říci, jak moc je myšlenka posunu tímto směrem šťastným nápadem. Od konzervativních příznivců serie se ozývá jasné NE. Poněkud liberálnější fanoušci žánru ji však vítají alespoň jako pokus o oživení nudného stále se opakujícího scénáře.

Na půl cesty
Nicméně i sebelepší myšlenka je dlouhým krokem k uspokojivé realizaci. Autoři šestého „háčka“ zůstali někde napůl cesty. Pořád je tu viditelný jakýsi rozpor mezi okultní „novou linií příbehu“, kterou reprezentují převážně Mikeovi příznivci a „starou linií“, kterou si tradičně jede Michael sám.
Vzniká tak určitý patos, zplácanina „oldschoolových“ prvků a nově přidaných okultních, které ovšem nedávají tak úplně smysl. Některé otázky, jež nastiňuje předchozí díl nám sice budou zodpovězeny, několik dalších však opět vyvstane… Zkrátka na tak jednoduchou věc, jakou byl vždy Halloween, to prostě začíná být příliš komplikované.

Hrůzyplnost nevědomosti
Kouzlo Michaela Myerse vždy spočívalo především v jeho mlčení. A tím pádem i v mlčení autorů o tom, proč to vlastně ten chlapec dělá. Proč bere Mike po každé do ruky nůž, aby zprovodil ze světa nějakého člena své rodiny a všechny ostatní, jež se mu připletou do cesty? Proč? Odpovědí nám doposud byl vždy jen pohled temných očních důlků jeho masky. Pohled, kde není nic, jen čisté zlo, jak s oblibou říká Dr. Loomis. Tato hranice však byla nepříliš vydařeně prolomena a Michael Myers tak ztrácí na lesku. A co je nedůležetijší… na své schopnosti vyděsit.

Technické provedení
Bráno po technické stránce, snímek není tak nevydařený. Dalším odvážným krokem je experimetnování z hudbou. Carpenterova hudba je sice geniální, avšak s přibývajícími díly serie začíná být ohraná. Tvůrci ji úplně nevyřadili, ale jejího potenciálu využívají jen minimálně a na místech, kde to opravdu sedí. Jako další hudební podklad byly zvoleny tony modernější, které celkem zapadají do kontextu. Stejně tak je to s efekty. Snímek obsahuje několik otevřený násilných scén, bez kterých by byl Halloween naprosto nemyslitelný a jejichž technické provedení není na tehdejší dobu špatné. Horší je to ovšem s jejich nápaditostí. Zde tvůrci trochu pokulhávají.

Méně střihů, více lyriky!
Pro zefektivnění dramatičtějších scén je využita pro Halloween netradiční práce se střihem. Rychlé střídání nepřehledných střihů, stejně rychle blikající světlo… Tyto vizuální efetky se však příliš nepovedly. Celkový obraz je rušivý a nepřehledný. Daleko příměji a intenzivněji působí scéna, kdy se Tommy Doyle prochází po studentské party konající se v parku pod širým nebem. Sám jde pořád stejným tempem, ale všechno za ním jako by zpomalovalo a pozbývalo barev a ostrosti. Skoro se s ním sami ztrácíme v myšlenkách a procitáme stejně jako on po objevení mrtvoly na stromě… více takových lyrickým momentů by skvěle podtrhlo mystickou atmosféru předvečera svátku všech svatých, o jakou se zřejmě autoři snažili.

Dr. Loomis už není mezi námi…
Šestý Halloween je poslední, ve kterém si zahrál Donald Pleasence (Dr. Loomis). Krátce po jeho natočení zemřel. Tvůrci tak věnovali film jeho památce. V duchu pořekadla „o mrtvých jen v dobrém“ tedy poznamenávám: Komu čest, tomu čest! Donald zůstal serii věrný, dokud mu síly stačily. Čest jeho památce.
Ostatní herecké výkony nevybočují z hranic průměru. Jejich práce není v žádném případě špatná ani nikterak převratná.

Hodnocení4
Váš prožitek z filmu je přímoúměrný vašemu očekávání, jak tomu ovšem bývá u většiny snímků, od nich se něco čekat dá. Budete-li počítat s tím, že se může jednat o naprostý odpad, některé pasáže vás mile překvapí a možná (ale tentorkát opravdu jen možná) se i leknete. Pokud naopak budete čekat snímek klasifikovatelný nad hranici poctivého průměru, čeká vás bohužel velké zklamání. Mé osobní dojmy jsou rozporuplné. Snímek obsahuje několik silných momentů i ambice posunout ohraný koncept někam jinam. Díky za vlasy přitaženému scénáři nebyly však tyto ambice naplněny a tak musím Halloween – Prokletí Michaela Myerse označit jako snímek spadající pod hranici průměru.
40%

Sdílejte článek

16 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 8 listopadu 2018 v 15:13

  Jeden by si řekl, že už konečně nechají Michaela Myerse odpočívat v pokoji, ale to by jeho jméno nesmělo být tak uznávanou a prodejnou značkou. A tak byla jen otázka času, kdy se zase najde někdo, kdo natočí další pokračování této pomalu skomírající série. Když John Carpenter natočil původní Halloween, spustil hotovou lavinu šílenství a slasher coby hororový subžánr zažíval opravdu zlaté časy. Je tedy až s podivem, že dovolil svým následovníkům zajít až tak daleko, aby doslova každým dalším dílem prznili jeho skvostný výtvor. I zde jsme se dočkali nového režiséra a bohužel se ukázalo, že Joe Chappelle nebyl vůbec dobrou volbou. On za to ale mohl hlavně samotný scénář, který je největší slabinou tohoto filmu. Přitom samotná myšlenka nebyla vůbec špatná. Už od prvního dílu většina diváků přemýšlela, co bylo tím hnacím motorem Michaela Myerse v jeho vražedném šílenství a jak to že tolikrát přežil vlastní smrt. Onen mysteriózní nádech okolo tohoto tajemství byl tou správnou ingrediencí v nejrůznějších teoriích a samozřejmě nejčastěji se v této souvislosti mluvilo o staré keltské mytologii a rituálech (snad v každém díle této série přišlo na nějaké ty narážky). No a tak se chlapci (tvůrci) rozhodli vše vzít do svých rukou a divákům to pěkně „nasolit“. Bohužel to udělali opravdu nešetrným způsobem, kterým spíše většinu lidí dost znechutili. Nemluvě o tom, že si opět nelámali hlavu s předchozími díly a spoustu věcí si překroutili, jak se jim to hodilo, neseděli datumy, rodina Strodeových vypadala jako by o Michaelu Myersovi slyšeli poprvé – přestože adoptovali hrdinku prvního dílu a podobně se chovala i většina obyvatel nechvalně známého městečka, které si dle historie prošlo několika masakry. Ono těch nelogických věcí tam byla celá řada a nerad bych více spoileroval. Za velkou škodu považuji absenci Danielle Harris, kterou neobsadili do role Jamie kvůli požadavkům na honorář (5000 dolarů se jim zdálo moc, když už tam tato postava hrála jen několik minut). Za to Donald Pleasence tam vydržel až do samotného konce a je obrovská škoda, že tento vynikající herec bohužel krátce poté zemřel. Osobně bych šestému dílu dal jen něco mezi 30-40%, protože mě to moc nebavilo, slušných mordů tu bylo jen pár, kupilo se jedno klišé za druhým, atmosféra taky nic moc, ale jen kvůli tomuto panu herci a stálici této série dám o těch 10% navíc. Což znamená klasický průměr, i když si to šestka nezaslouží…50%

 2. JasonVoorhes 25 dubna 2011 v 20:55

  For Soldier: Ehm sežeň si druhý díl a hned změníš názor. Stáhni si lehce 1 a 2 v CZ na Uloz.to, hlavne tyto prvni dva dily. Myslim ze ty ostatní ani není moc nutné vidět. Snad jen H2O a pro ty kterým nevadí lehké vyvražďovačky tak snad i Resurrection (nebo jak se to píše).

  Myers v duchovním podání. Hlavní chod této série. Chutnám… Přesolené, málo opepřené, jednoduché. Jednoduše: Chybí atmosféra, jako v úátém díle. Spousta lidí co má tuto séri zpřeházenou (i když já jsem si to urovnal) si řeknou že toto nemá s ostatními Halloweeny nic společného. Kdo všichni ti herci kromě Dr. Loomise vlastně jsou? Si řeknou. Bohužel slabých 50%.

 3. Eraserhead 12 října 2009 v 10:42

   No, myslím, že můžeme být rádi, že Michael neskončil jako Jason (ale Jason X byla aspoň dobrá prdel), i když Ressurrection k tomu mělo hodně, hodně blízko. Prokletí Michaela Myerse dějově snad došlo tam, kde se to mnohým nebude líbit, zatahuje do série hodně mystiky a okultismu, rozvíjí to, co bylo v minulém díle (zcela mimo hlavní zápletku) jen tak trochu nastíněno, ale přesto zůstává docela dobrým a koukatelným dílem. Sice to nepřináší nic moc nového, ale myslím, že už jde hlavně o to, jak Michael kosí nejen své příbuzenstvo a tady v tom pokračuje stejně, jako v předešlých dílech. Akorát mi pořád vrtá hlavou, kdy a kde se Michael stihnul naučit řídit auto. Že by to poskytovali jako součást terapie v blázinci? Dá se na to koukat, dokonce se na to dá koukat vícekrát po sobě. Zrovna tohle je díl, který jsem, bez sebemenší újmy, viděl z celé série asi nejvícekrát (což ale neznamená že je nejlepší).

 4. zdenda84 23 května 2008 v 08:09

  tak to teda nepochopím, kdo se může u takovýho krváku jako je tohle nudit…tenhle horor je nejlepší v celé historii vysílání hororů, nic mu nemůže konkurovat a i kdyby to mělo mít dalších 50 dílů, vždycky to bude stejně napínavý, úžasně krvelačný a nebude to mít jedinou chybičku…možná bysme mohli založit FanClub Michaela Myerse

 5. Prasoid 17 května 2008 v 17:08

  Nevím, nevím. U každé série se začínám od 4. dílu nudit- tedy pokud nejsem již předem odrazen vědomím zbytečně velikého počtu dílů. Tohle je jeden z těch případů, kdy další díly raději dobrovolně nevyhledávám a soudě podle spousty názorů a jiných nepovedených sérií soudím, že pokud se mi to náhodou nedostane pod ruku, nikdy to snad ani neuvidím. Co se týče Halloweenu, jsem konzervativní. Byl jsem ochoten ještě překousnout odchylku 3. dílu, ale to jen proto, že tam nebyl Michael. Pokud z něj tady udělali keltského strašáka, pak si musím poklepat na čelo. Mám Míšu zafixovaného jako bestiálního maniaka z masa a kostí, pravda, kapku nesmrtelného, ale stále reálného. Mytologie do tohohle konceptu nepatří.

Nový komentář