Halloween (2007)


Český název: Halloween
Režie: Rob Zombie
Rok výroby: 2007
Délka: 109 minut
Země: USA

Hrají:
Malcolm McDowell … (Dr. Sam Loomis)
Daeg Faerch … (mladý Michael Myers)
Tyler Mane … (dospělý Michael Myers)
Sheri Moon Zombie … (Deborah Myers)
Danielle Harris … (Annie Brackett)
Scout Taylor Compton … (Laurie Strode)
Kristina Klebe … (Lynda Van Der Kolk)
…a další

 

Michael Myers je desetiletý chlapeček, který si rád zkouší masky a ostří svého nože na svých domácích mazlíčcích. Vzhledem k tomu, v jakém prostředí žije, to snad ani není špatnost. U obyčejné snídaně létají “fucky” na všechny strany (a nejen u snídaně), matka pracuje v nočním klubu jako striptérka a otec je nadávající povaleč. Michael má problémy i ve škole a rozpory se svými nepřáteli řeší rázně. Jednoho dne se neudrží a do ruky vezme svou modlu – třiceticentimetrový nůž, kterým vyvraždí svou rodinu, aby potom mohl strávit hromadu let zavřený ve vězení. Ale žádná stěna nedokáže zastavit jeho touhu vzít si svou oblíbenou masku a svůj nablýskaný nástroj a vyrazit do ulic, kde se brzy začnou hromadit mrtvoly…

Nejnovější Haloween je tedy klasicky rozjetý a divák má možnost sledovat Michaelovo řádění až do jeho (konečného?) konce. Hned na úvod je však nutno podotknout, že ačkoliv titulní postava neztratila nic ze své syrovosti (zvláště “pěkná” scéna umlácení lopatou), filmu absolutně chybí to základní – atmosféra a napětí. Divák totiž už předem ví, co chce Michael udělat (koho chce zabít), ale co je to platné, když se vlastně nemáte čeho leknout a jen sleduje různé druhy smrti, jež byli v hororu vidět již stokrát. A to je zřejmě největší rozdíl od původního díla, kde převládala spíše atmosférická stránka nad obrazovou. Rob Zombie se vyžívá hlavně v obraze a jatka tak jsou samozřejmě ukázaná pěkně detailně. Vizuální hrátky jsou také doprovázeny odpovídající hudbou, u které jsem měl ale pocit, že jakmile začnou lidé normálně mluvit, není je skoro slyšet, kdežto při dramatické scéně jsem málem ohluchnul. Možná to byla chyba mého DVD, ale nebylo to rozhodně na škodu. Haloween 2007 také vysvětluje Michaelovu vášeň pro masky a pochvalu si rozhodně zaslouží ta finální, kterou známe z traileru.

Oproti první polovině (té psychologičtější) je ta druhá klasickým kojencem dnešních hororů. Libují si tu sprostá slova, několik sexuálních hrátek a dokonce jedno znásilnění. A v druhém poločase se tvůrci dokonce zmohli i na nějaké to napětí, natěšený divák, ale dostává opět kopačku do zadku. Dvoumetrový vazoun totiž asi necítí bolest nebo co. Do zad se mu zavrtají čtyři kulky, tělem mu projede dvaceticentimetrová čepel jeho vlastního nože, ale nic mu nebrání v dalším pronásledování jeho oběti (dokonce není ani nijak omezen v pohybu). Je to možná spojitost s “nesmrtelností” legendárního zabijáka, který vraždí na filmovém plátně už nejednu generaci, ale mě osobně to prostě vadí.

Hodnocení5
Krvavá jatka jistě leckoho uspokojí, ale vezmu-li v potaz potenciál, který v sobě Michael Myers měl, nezbývá než srazit pár procent dolů.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

27 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 11 listopadu 2018 v 20:29

  Nějak se netajím tím, že nemám rád remaky, takže jsem i do tohoto filmu šel s obrovskými rozpaky. Původní Halloween mám docela rád a status „kultovní“ má zcela oprávněně. Filmy Roba Zombieho se mi rovněž celkem líbí, ale v tomto případě si klidně troufnu jeho dílo označit za „kýč“. Ovšem i kýč v podání tohoto režiséra nedopadl vůbec tragicky. Tento Halloween v jeho režii byl prostě jiný – zvláštní – ale dá se přežít bez úhony. Líbilo se mi, že se Rob Zombie nerozhodl jen okopírovat celý děj podle svého předchůdce, ale přidal do svého filmu i spoustu vlastních nápadů (některé z nich byli vážně dobré, jiné už tolik ne…). Hlavně začátek s mladým Michaelem Myersem byl vcelku vydařený. Ten malý parchant to zahrál opravdu dobře, až z něj šel i strach. Bylo to pěkně krvavé, bezcitné a atmosféricky zvládnuté zrození jednoho z nejznámějších filmových vrahů. Potom však nastal zlom a přenesení o patnáct let dále. A problém byl na světě. Kurva nechápu, odkud vyhrabali tu absolutně nesympatickou krávu (pardon herečku), která Jamie Lee Curtis nesahala ani po kotníky. Po celou dobu mi lezla neskutečně na nervy – no naštěstí tu měla i svoje kámošky. Byl jsem rád, že se tu objevila Danielle Harris, kterou mám coby herečku docela rád (taky patřila k tomu nejlepšímu a jako bonus jí ukecali, ať svlíkne alespoň vršek a ukáže…). Za to přičítám nějaký ten plusový bodík k dobru. Bohužel mi tu neseděl ani Malcolm McDowell – což byl další průser. Sice si herecky nevedl zas až tak špatně, ale Donald Pleasence byl sakra jen jeden. Sorry za to neustálé srovnávání, ale jinak to prostě nejde. Jediným štěstím Roba Zombie je to, že on prostě „normální“ filmy netočí a já mám rád ujetou zábavu. A některé scény byly opravdu pěkně krvavé a lehce brutální – což já mám rád. Počet sprostých slov tu byl taky luxusní, sem tam i nějaká ta „chuťovka“, takže z toho nakonec chlapec dokázal v mých očích jakžtakž šikovně vybruslit. Natočit něco podobného někdo jiný, asi bych ho bez milosti odstřelil, ale takhle tomu přece jenom dám alespoň to průměrné ohodnocení. Bylo tu dost věcí které dokázaly potěšit, ale i dost těch jenž dokázaly pěkně nasrat. 50%

 2. JasonVoorhes 8 května 2010 v 12:51

  Já nevim nevim.Včera jsem udělal(ještě mi jí neschvílili)recenzi na Halloween 2 z roku 2009.Dal jsem mu 20% z dúvodu…no pokud recenzi neschválí tak vám to řeknu.Pokud jo přečtěte si ji.Doufejme že schválí. Ale tento snímek bych hodnotil asi tak 45%.5% podprůměr.Tento díl ještě nebyl tak katasrofický,ne až tak krvavý a brutální jako díl druhý.Tady byla přeci jen ještě trochu dobrá atfosméra a byl taky ještě pořád trcohu děsiví.H2 rozhodně ne!

 3. Eraserhead 17 února 2010 v 13:32

  Kdybych to chtěl vzít ve zkratce, tak 20% za Sheri Moon Zombie, dalších 20 % za Williama Forsytha, dalších 20 % za “mladého” S. Loomise v podání Malcolma McDowella, jehož ksicht mi připadal nejděsivější věcí z celého filmu, dalších 20 % za mladého i “staršího” Michaela Myerse a posledních 20 % za to, že z toho na mě dýchl starý dobrý duch a atmosféra Carpenterova Halloweenu. A kdyby to šlo, přidal bych ještě dalších 20 % za kratičký výstup Leslie Easterbrook:-). Dalo by se polemizovat nad tím, proč se vlastně točí remaky, zda k tomu existuje nějaký důvod. Já si myslím, že moc ne. Možná by bylo lepší, kdyby Zombie prostě natočil “jen” další díl Halloweenu a odpadlo by srovnávání s originálem. A abych pravdu řekl, já na to koukal v podstatě právě jako na další pokračování… Ale kdybych to měl srovnávat – Zombie film dobře obohatil Michaelovým mládím, kde je dobře zpracováno Michaelovo postupné propadání zlu (ano SPOILER již během první vteřiny je jasné, že tu sestřičku sejme – já prvně tipoval, že ji umlátí tácem od jídla – ale přesto tam ta scéna patří KONEC SPOILERU). Myslím si, že zpracování je ne-li vynikající, tak ucházející, takhle nějak podobně by to podle mě natočil Carpenter, kdyby to točil dneska. Dýchá z toho na mě duch a odkaz prvního Helloweenu a nemůžu souhlasit s tím, že je druhá půlka nudná, to by musel být nudný i první Halloween….

 4. Sheldon 26 října 2009 v 16:53

  Slabomyslná ubohost, kterou jsem dodíval asi až na 7 pokus, až takové utrpení to bylo. Za celý film tam byly 2 zajímavé momenty – momenty ne scény a ty převážně díky tomu, že přímo odkazovaly ke Carpentorově klasice. Nejtrapnější pokusy bylo snažení se o původní atmosféru s obrovským mastodontem v masce. Toho magora by zabásly po dvou minutách na ulici! Nelogický konec tomu nasadil korunu. Rob Zombie je úchyl, ale jako režisér nestojí za nic. Myslím, že si to s ním Michael Myers jednou ve filmovém pekle vyříká po svém. Ale ten hubenej z jedničky a dvojky ne ten jeho primitivní mastodont. Díky tržbám ostatně svou sérii definitivně pohřbil, naštěstí    

 5. Dawee 22 prosince 2007 v 16:01

  Víš co ani se ti nedivím, protože jsem viděl jeden starší Halloween a to konkrétně Halloween: H20, což je z roku ja nevím 1998? Nejsem si jistej a musím říct že nato, že to bylo pokračování to bylo dobrý. To přehnaný hodnocení, je asi kvůli tomu, že jsem doposud žádnej Halloween neviděl a tak mi tenhle přišel vcelku dobrej. Budu se propříště snažit být trošku objektivnější.

Nový komentář