Godzilla (1998)


Český název: Godzilla
Režie: Roland Emmerich
Rok výroby: 1998
Délka: 133 min
Země: USA / Japonsko

Hrají:
Matthew Broderick … (Dr. Niko Tatopoulos)
Maria Pitillo … (Audrey)
Jean Reno … (Philippe)
Hank Azaria … (Victor)
…a další

 

Rolanda Emmericha zná filmový svět coby destruktivního režiséra, který se řídí heslem „čím více, tím lépe”. Tím ´více´ obvykle myslí výbuchů, demolicí, ohně, ničení. Jeho zálibu v katastrofických dílech jste mohli naposledy pocítit ve snímku 2012, kde nechal zničit celou planetu. Emmerich však ještě několik let předtím nechal hrdinné američany bojovat s mimozemšťany a jednou přerostlou ještěrkou.

Když německý rodák natočil roku 1996 Independence Day (Den nezávislosti), překvapil svět velkolepým blockbusterem, který celosvětově vydělal přes 800 milionů USD. Při výběru svého dalšího projektu měl tedy Emmerich volnou ruku… a utrhl se ze řetězu! Pro svou verzi japonské klasiky z 50. let si vydobil téměř dvakrát větší rozpočet (!) než u Independence Day a příšeru nechal řádit v New Yorku. Americká Godzilla měla být jedním z vrcholů sezóny roku 1998, ale i když v kině diváci nechali celkem pěknou sumu, nepsalo o ní v superlativech. A oprávněně!

Příběh je „emmerichovsky” jednoduchý. Atomové zkoušky v Tichomoří způsobily ozáření tamnější fauny, která zmutovala. Z moře se tedy vynořuje obrovská příšera ještěrovitého vzhledu o velikosti středně velkého mrakodrapu. Pro svoje řádění si vybrala New York. Armáda je proti bestii bezradná a navíc se zdá, že je březí. Na pomoc přichází vědec Niko Tatopoulos…

 O Godzille toho bylo napsáno více, než by si zasloužila. Dodnes je terčem posměchu většiny kritiků a odborné veřejnosti. Není se ale čemu divit – Emmerichovi filmy jsou většinou jen průměrně hloupé, ale Godzillla je přímo směšná a tupá. A přitom snímek začíná velmi sympaticky. Úvodní titulky, v jejichž pozadí se konají jaderné testy a celé to z dálky sleduje ještěrka, lze dokonce označit za působivé. Tím ale výčet podobných scén prakticky končí.

Emmerich nejdříve správně nechává příšeru řádit bez toho, aby hned prozradil její podobiznu. Godzilla tak ničí a stahuje pod hladinu celé lodě. Zlom nastává zhruba ve 20. minutě, kdy se příšera opravdu „velkolepě” představí newyorským rybářům. A tím to vlastně začíná. Příšera řádí, občas se někdo pokusí o vtip nebo o vážnější scénu (ani jedno však nefunguje) a důvod, proč je snímek řazen k hororu je asi ten, že dokáže (v jistém smyslu) pěkně pocuchat nervy.

Vzhledem k těmto okolnostem dokáže Godzilla nahnat strach jen při zjištění, že celý tento nesmysl trvá přes 130 minut. Emmerich se totiž snaží z potenciálu příšery vytěžit co nejvíce a tak nám předkládá ještě desítky godzillátek, které se kupodivu velmi brzy vyklubou a hlavní hrdinové se musí snažit, aby neunikli do světa.

Jediné, v čem americká Godzilla nenechává diváky na pochybách jsou triky. Dvanáct let starý snímek s velkým množstvím digitálních triků je dle mého názoru stále na slušné úrovni. Ničení New Yorku, kdy k zemi padají celé budovy, všechny souboje s helikoptérami, tanky či letadly, to vše bylo odvedeno vizuálně přesvědčivě. Když příšera běží, mrakodrapy se bortí a auta létají vzduchem, srdce akční fanouška může zaplápolat. Těchto scén však vzhledem k celkové stopáží není (oproti prvnímu dojmu) zas až tolik.

 Většinou se řeší vztahy nezajímavých postav – Nika a Audrey. Nedivím se že pro Matthew Brodericka a Marii Pitillo to byli jejich poslední velké role ve větším filmu. Oba mají na sobě nálepku „naivní nešika” a nemají charisma táhnout celý film. To alespoň trochu zachraňuje Jean Reno.

Plus k tomu připočtěte stupidní kecy, nelogičnosti a přepálené scény a vyjde vám z toho opravdu břečka první velikosti. První salva smíchu mě potkala už po nějakých deseti minutách, kdy vážená vědkyně vysloví domněnku, že se jedná o teropoda Allosaura. Přidejte k tomu Godzillu, která se neslyšně pohybuje tunely a když je potřeba, „schová” se uvnitř nějakého mrakodrapu. Scény, kdy helikoptéra nemůže uniknout obludě (proč nevyletí nahoru?) nebo vlastně celá pasáž s mláďaty, které jsou i přes vysoký počet nebezpečné asi jako hejno kuřat (stačí jim pod nohy vysypat kuličky), vše dovršují.

Godzilla se tak nakonec dočkala akorát opovržení, za což vlastně můžeme děkovat. Protože jestli si vzpomínáte na otevřený konec, můžete si být jisti, že Emmerich měl v plánu pokračování (původně to měla být celá trilogie!). Snímek mohl být zajímavým pohledem na legendární filmovou příšeru, vzniknuvší v Japonsku. Vtažení do amerických kulis a nejnovější trikové technologie hráli tvůrcům do karet. Výsledek je však i přes svou popkornovitost vyloženě smutný a nezáživný – zkrátka zklamání o velikosti samotné Godzilly.

Hodnocení4
P.S.: Hollywood chce přesto Godzillu opět oživit. Jak to dopadne si neodhaduju tvrdit, přesto vám přináším její první náčrt. Zatím však není jisté, ani jestli film vůbec vznikne...
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

12 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 17 října 2010 v 09:15

  Zrovna včera jsem jsem si to pustil a musím hned na rovinu říct, že jsem
  u toho opět usnul, jako před léty když jsem to viděl poprvé. Mě osobně
  se podobné filmy líbí, ale ty originální z Asie. Tyhle americké
  předělávky stojí většinou za vyliž p….Tenhle film se mi líbil zhruba
  do té doby, než Godzilla sežrala ten vrtulník. Od té chvíle se z toho
  stala trapárna nejvyššího kalibru u které jsem to raději zalomil. Musel
  jsem si to dopustit až napodruhé a zase na hodně dlouho tenhle film
  odložím zpět do futrálu na DVD. Škoda protože tohle je opravdu
  promarněná šance.Slabých 50%

 2. Allegor 5 srpna 2010 v 17:06

   Godzillu jsem vždycky měl a mám rád. Jestli to někdo nepochopil a pojal tendence považovat to za vážně míněný film, asi z toho moc mít nebude, což jeho problém. Filmy typu Godzilla nebo Indiana Jones jsou prostě normální sranda, podobně jako třeba většina filmů Arnie Schwarzeneggera, a hlavně dobrá sranda s výbornými herci. Obecně prostě film s Jeanem Renem musí dostat tak 60% jenom za Rena, a i když samozřejmě komediální role ujetého agenta se nemůže měřit stejným metrem, jako Purpurové řeky, tak mě Rena svojí ležérní mimikou zase strašně bavil.

  75%.

 3. snenat3 3 srpna 2010 v 14:04

  Godzila je horror ???????????       chto to tu dal?????

  Tak to uz tu dajte rovno aj Den nezavislosti alebo 

  King Kong 

  Godzila a hodnotena na 40%?   frenky doparoma co si zaspal pri tom ???  

  Ved Godzila to bola supa efektova atmosferou perfektny akcny film napinavy trosku rozpravkovy ale ved o tom ja Godzila ale ja toto nehodnotim nieje to horor ale akcny film

 4. see-sawandrew 3 srpna 2010 v 07:31

   Další film, u kterého distrubuční nálepku “horor” absolutně nechápu – ale nejde o jedinou sci-fi parodii, co se žánrovým označením “horor” honosí. K filmu – Emmerich je šíleně nabubřelej režisér a točí jeden debilní film za druhým, godzilla patří ke světlejší výjimce: je sice debilní, ale ne tolik co Den nezávislosti nebo odpadovej 2012…

 5. JasonVoorhes 3 srpna 2010 v 07:26

  Já si nemůžu pomoc, ale mě se  tento snímek dost líbil. I když je to možná tím, že tu budou dobrý 3 roky co jsem to viděl.  Ale pamatuju si, že se mi to líbilo.  Mě Godzilla v New Yorku přišla celkem zábavná. A taky se mi dost líbilo (SPOILER!)že asi v půlce filmu Godzillu zabili, pak útočili ty její mláďata a na konci zase Godzilla.(Konec SPOILERU!) Ale to bylo před 3 roky. Možná bych na to dnes měl jiný názor.

   

Nový komentář