Girlhouse (2014)


Režie: Jon Knautz, Trevor Matthews
Rok výroby: 2014
Délka: 99 min
Země: Kanada

Hrají:
Ali Cobrin … (Kylie Atkins)
Adam DiMarco … (Ben Stanley)
Slaine … (Loverboy)
Alyson Bath … (Devon)
Chasty Ballesteros … (Janet)
… a další

 

Subžánr hororu označovaný jako slasher skomírá. A skomírá již pěknou řádku let. Každým rokem hororového fanouška oblaží nějaký ten nový příspěvek mapující nelítostnou cestu krutého zabijáka skrz zástupy po vykuchání toužící mládeže. A i přesto, že již po desetiletí zůstává tento postup v zásadě nezměněn a měl by být tedy vystaven nezájmu ze strany již znuděných diváků, stále se mu nedaří někde v poklidu zemřít. V zásadě tak opisuje cestu svých antihrdinů, kteří, ač jim v předešlém jejich dobrodružství byla odťata hlava, tělo naporcováno na chutné a krvavé sushi nebo napíchnuto na kůl a opečeno jako ražniči, popřípadě do něj uhodil blesk, se v pokračování vrátí, silnější a na souložící mládež ještě více nadrženější než posledně.

Horor/thriller Girlhouse do puntíku naplňuje veškerá psaná i nepsaná pravidla tohoto podžánru. V krátkém úvodním intru se představuje pan zabiják, a to jako otylý hoch, jež je vystaven krutému (???) ponížení ze strany dvou rozverných školaček. Toto psychické trauma ho následně dovede až k jeho první vraždě (nepočítat zapálené kočky, umučená štěňata a mouchy s utrženými křídly, které ve filmu sice znázorněny nejsou, avšak dá se předpokládat, že k nějakému tréningu již dojít muselo) a předznamenává tak jeho budoucí kariéru vrchního porcmistra.

Děj se posouvá o několik let dál a divák je seznámen s vrahovou protihráčkou, vnadnou a peníze na studium postrádající Kylie. Zatímco vrah s tupým výrazem jen tiše trpí v práci, kde je opět ponižován (samozřejmě ženami), a ve volných chvílích sjíždí internetové porno, hrdinná Kylie se svou bezútěšnou finanční situaci rozhodne řešit v on-line projektu zvaném Girlhouse. Nastěhuje se do luxusní a kamerami prošpikované vily, kde se spolu s několika dalšími necudami nebojí hezky si zadovádět. To vše k potěše nadržených internet sjíždějících a zcela jistě nemalé částky platících kládoleštičů. Děvčata ochotně vystavují svá dvojčátka (cukřenky už nikoli), občas si divoce zasouloží, avšak, ačkoli tomu zvolené prostředí vyloženě nabádá, nečekejte divoké orgie, při nichž byste se červenali studem. Vše se odehrává v rámci žánru a jediný, koho by snad tyto erotické vsuvky doháněly k mrákotám (a rozohněným proslovům), by byla neúspěšná kandidátka na post prezidenta Spojených států amerických a několik těch zarputilých a zatrpklých femisnistek.

Je nasnadě, že se velmi brzy osudy vraha a slušné dívčiny (na její poprsí si nechte zajít chuť), nucené vykonávat neslušnou práci, brzy protnou. Zabiják se do nové obyvatelky bezhlavě zamiluje, i její city postupně vzplanou, avšak nikoli k němu. Poté, co je vrahova fotografie vystavena všem nájemnicím na očích a opatřena nelichotivým popiskem, mu již definitivně zkratuje hardware, nasadí si masku nafukovací Anči a vyrazí si to s dívkami (a ostatními nájemníky vykřičeného domu) brutálně vyříkat. A po tomto nemastném a neslaném, nahotou lehce okořeněném (a v rámci žánru povinném) úvodu se divák konečně dočkává tíženého vyvrcholení. A právě zde se nelze ubránit mírnému zklamání.

Samotný zabiják působí celkem odpudivě, a to až do té doby, než si nasadí výše zmiňovanou pokrývku hlavy. Svým vzhledem pak připomene legendárního Leatherface, kterému ovšem nebyl dopřán kvalitní přírodní materiál v podobě lidské kůže a musel se tak spokojit pouze s gumovou náhražkou (ve které se mu zpočátku velmi obtížně dýchá, o tom, co to dělá s jeho pokožkou už ani nemluvě). I způsob toho, jak vyprovází své oběti ze světa, je vyšinutému maníkovi z Texasu velmi podobný. Ve svém chování je brutální, nelítostný, divoký. Samotné jeho hrátky s obětmi však často postrádají punc originality a nejsou ani vyloženě krvavé a divák již navyklý na současnou hororovou produkci, často překračující hranici snesitelnosti, při nich rozhodně zrak odvracet nebude. Některé z vražd se dokonce odehrají zcela mimo záběr, což mi přijde jako trestuhodné mrhání potenciálem.

I když název snímku, doprovodné plakáty i samotný námět přímo nabádají k tomu, že se bude jednat o naprosto amatérskou záležitost, opak je naštěstí pravdou. Herecké zastoupení svými výkony díru do světa spíše neudělá, ale na druhou stranu ani nijak nenarušuje dění na obrazovce. Děvčata jsou vesměs sympatická, svým chováním rozhodně neaspirují na kandidátky spolku Mensy, avšak v rámci žánrových klišé se drží více než obstojně. Neschopnost vraha zasadit onen pověstný “finish her” sice budí rozpaky mírným natahováním děje, na druhou stranu má alespoň závěrečné dění docela dobrou šťávu (i přes absenci výše zmíněné originality) a na rozdíl od poměrně dlouhého úvodu nenudí.

Hodnocení6
Rutinní vyvražďovačka pevně se držící všech žánrových klišé. Hezká kamera, nerušící hudba, solidní herecké výkony, trocha nahoty, o trochu méně brutality. Mé hodnocení je sice spíše průměrné, avšak pořád se jedná o to lepší, co je možno v tomto zatuchajícím žánru najít.
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 21 září 2017 v 00:18

    Slasher coby hororový subžánr patří mezi moje nejoblíbenější (zvláště pak starší kousky). Musím totiž souhlasit s názory, že poslední roky se moc dobrých filmů v tomto odvětví zrovna neurodilo. Dvojice Jon Knautz a Trevor Matthews mě však přesvědčili již filmem The Shrine (2010), že v sobě mají jistý potenciál (Knautz coby režisér a Matthews hlavně coby scénárista/herec). Takže jsem nad nimi rozhodně nehodlal lámat hůl ani tentokrát a popravdě jsem se na jejich další společný počin těšil. No a vyplatilo se. Již úvodní scénka z dětství našeho psychopata nám jasně ukázala, že tenhle magor se určitě s nikým moc srát nebude. Navíc většina jeho obětí byly vážně pohledné děvčata, což jsem samozřejmě kvitoval s povděkem. Takže je celkem jasné, že si na své přijdou hlavně pánové, protože holky se rozhodně nestyděly. Navíc trocha lehké erotiky není nikdy na škodu. Mě však mnohem více zajímalo, jak to tentokrát bude vypadat po hororové stránce a tady jsem místy bohužel narazil na věci, které trošku skřípaly. Tím však nechci říci, že by tu nebylo k vidění i několik lehce morbidních situací. Magor s gumovou maskou na ksichtu totiž nehodlal s nikým jednat v rukavičkách a tak se brzy ve vile začnou ozývat místo milostných vzdechů – nářky a poslední výdechy. Atmosféra v tu chvíli konečně nabrala na obrátkách, což nejvíce ocení milovníci filmového násilí všeho druhu. Rozmanitost mord scén byla opravdu pestrá a pevně věřím, že si každý přijde na své. Herecké výkony byli sice hodně průměrné, ale nenašel jsem tu vyloženě nikoho, kdo by mi nějak výrazněji vadil či byl na obtíž. Takže v mých očích jde určitě o lehce nadprůměrnou záležitost, kterou jsem neviděl naposledy. 60%

Nový komentář