Český název: Vrata do podsvětí; Brána I.
Režie: Tibor Takács
Rok výroby: 1987
Délka: 85 min.
Země: Kanada / USA
Hrají:
Stephen Dorff … (Glen)
Christia Denton … (Al)
Louis Tripp … (Terry)
Kelly Rowan … (Lori Lee)
Jennifer Irwin … (Linda Lee)
Deborah Grover … (Mom)
… a další
A máme tu jeden z těch hororů, na nichž je jasně vidět, že jsou zaměřeny na nezkušeného a pokud možno menšího diváka. Ale ne zase úplně malého. Pouze tak jako hlavní hrdinové.
Hlavním hrdinou je chlapec Glen. Je mu něco kolem dvanácti let. Má starší sestru Al, jednoho stejně starého kamaráda Terryho, který je ulítnutý do heavy metalu a satanismu, na zahradě spadený strom a rodiče, chystající se na víkend odjet. Al je samozřejmě přesvědčí, že plánované hlídání není potřeba. Večírek pro teenagery tedy může začít. Dva malí kamarádi se ho neúčastní, mají dost práce s podivným předmětem, jenž našli v díře po spadeném stromu. Do ní se záhy podívá i Glenův mrtvý pes, který za záhadných okolností do rána vypustil duši. Pohřbí ho tam jeden z účastníků večírku. To by samo o sobě nevadilo, kdyby se Terry v jedné ze svých desek nedočetl, že ta díra je nejspíš branou do pekla. Rozhodne se nad místem odříkat zaklínadlo. A hle! Brána se otevírá a malí ďáblíci z prastarého podzemního společenství se chrlí ven. Hledají dvě lidské oběti, aby se jejich prostřednictvím mohli zmocnit světa…
Dětské horory nebývají po dějové stránce nijak náročné. To je i případ Pekelných vrátek. Dorost je sám doma a na zahradě jej straší díra, z níž něco kouká. Pokud by si však někdo myslel, že veškerý děs, najde-li se tu nějaký, pochází pouze z neznáma možného pekla, pak se mýlí. Časem dojde i na monstra, nebo spíše na mini-monstra. Ve finále pak nechybí maxi-monstrum. Trvá však poměrně dlouho, než se film trochu rozjede. Dokud se neobjeví malé potvory, není pořádně na co koukat. A poté zase nevíte, kam se dívat dřív. Bohužel nejsou čertíci vidět tak často, aby se jich diváctvo mohlo nabažit.
Příšerky dopadly z pohledu milovníka monster na výbornou. Jsou věrohodné, k čemuž jim dopomáhají i jejich mrkající víčka. V žádném případě z nich ale nejde strach. Ani když se snaží někoho kousnout. Při této činnosti trochu ztrácejí na realističnosti, neboť je vidět, že jsou použity jen jejich makety. Jinak působí jako bravurně převlečení lidé. Z dvojakosti způsobu jejich použití pramení možné překvapení diváka v tom, že mu z několika záběrů není zcela jasné, jak jsou vlastně monstra velká. Větší respekt jde z finální příšery. Její pohled je smrtící, zvuky jejího dýchání znepokojivé. Jen škoda, že nikoho nesežere. Což vám může napovědět, že mnoho krve si neužijete. Spíše než na děs byste se měli těšit na příjemnou vizuální stránku filmu. Masky jsou ostatně to, čím byl snímek na dlouho proslulý.
Ostatní stránky filmu, jako je hudba, střih apod., splňují nároky lehkého nadprůměru. Herecké výkony dětských postav jsou jako obvykle vydařené, o čemž svědčí i nějaká ta nominace a ocenění. Nelze rovněž nezmínit, že na své si částečně přijdou i diváci se smyslem pro humor.
Zatímco spousta lidí vyrostla na podobně laděných filmech, já byl spíš „odkojený“ na Vetřelcích, Orce a Čelistech. Navíc sám děcka zatím nemám, takže tyhle ty dětské – rodinné horory zrovna moc nevyhledávám ani v dospělosti. Přesto však pomalu uzrál čas, abych se více věnoval známým a nejznámějším hororovým sériím a zaplnil tak své značné „reservy“ na poli hororového žánru. Tibora Takácse mám však zafixovaného jako tvůrce nepříliš úspěšných (mnohdy spíše tragických) filmů, takže jsem do The Gate šel s velkými obavami. A ono světe div se, Tibor neměl ve svých začátcích ještě v hlavě úplně nasráno. Na jeho možnosti se mu podařilo stvořit vskutku zajímavý film, u kterého se pobaví nejen mladší publikum, ale i dospělí. Pokud samozřejmě nebude mít přehnaně vysoké nároky. Přesto všechno nám tento kousek nabídne slušnou dávku nadpřirozené (dalo by se říci i potemnělé) atmosféry, několik humorných situací i docela vydařená monstra. Ony celkově se speciální efekty v rámci možností vydařili a nemám vůči nim skoro žádné výhrady. To samé mohu říci i o hereckých výkonech. 60%
pardon od Takácsa
jediný dobrý film od Tibora Tákacsa
Sice evidentně zaměřené na mladší ročníky (ve své době), ale navzdory tomu hodně dobrá práce….
Po zhlédnutí snímku musím říct dvě věci: 1) Jak jsem psal níže, že jsem to uz asi někde viděl, tak jsem se spletl – viděl jsem to poprvě až teď (za což děkuji Prasoidovi) …. 2) Film mě pobavil – můžou za to zejména herci a jejich zapálení sehrát vlastní postavu a pak v neposlední řadě také oku lahodící triky, které mi někdy svým zpracováním nápadaně připomněly slavný Souboj titánů. Nadprůměr 70%
Zbynek: Takács natočil i nějaké to “Vražedné pobřeží”
Tak jsem měl možnost to znova po několika letech zkouknout a je to nádherný film. Monstra jsou pěkná, herci sympatický, efekty skvělé a navrch podmanivá hudba. Takže těch 70%(možná i 80%) je na místě.
Tohle vypadá zajimave, asi po tom zacnu patrat. Takove filmy jsem sledoval kdyz jsem chodil do prvni tridy a bavili me
. A podle obrazku je mi to povedome, asi jsem to uz nekdy videl.
Aspoň Tibor Takács natočil jeden dobrý film.