From Beyond (1986)


Český název: Ze záhrobí
Režie: Stuart Gordon
Rok výroby: 1986
Délka: 85 minut
Země: USA

Hrají:
Jeffrey Combs … (Crawford Tillinghast)
Barbara Crampton … (Dr. Katherine McMichaels)
Ken Foree … (Buford ‘Bubba’ Brownlee)
Ted Sorel … (Dr. Edward Pretorius)
Carolyn Purdy-Gordon … (Dr. Bloch)
Bunny Summers … (Neighbor Lady)
Bruce McGuire … (Jordan Fields)
…a další

 

Zase pár tesařů, kteří se drží jedné sekery, co to dá. Mám na mysli partu stejných lidí (Yuzna, Gordon, Band, Combs), kteří se sešli, aby po úspěchu Re-animátora natočili v takřka stejném složení další pěkný kousek, podle předlohy stejného autora (Lovecraft) nejlépe zasazený do již známého prostředí (Miskaton). Povedlo se?

I zde je hlavní postavou vědec a i zde ho hraje Jeffrey Combs, nicméně má do svého předchůdce Herberta Westa daleko. Zde je pouze vystrašeným pomocníkem jiného vědce, zvrhlíka Edwarda Pretoriuse, jež sestrojil rezonátor propojující v omezeném silovém poli náš svět se světem záhrobním. Magnetismus přístroje stimuluje lidskou epifýzu, která pak roste a způsobuje člověku rozkoš, současně však posiluje jeho temnou stránku a touhu po zvrhlostech, čímž Edward sám oplýval.

Již po prvních zkouškách programu se Edward odebírá na druhý břeh a Crawford je pro své blábolení o monstru umístěn do blázince. Zde doktorka Katherine zjistí, že má zvětšenou epifýzu a že s Edwardem možná potvrdili teorii o šestém smyslu a tak mohou pomoci při léčbě schizofrenie, jež prý není nic jiného, než schopnost člověka vnímat současně náš i záhrobní svět. Aby dokázala, že mladý vědec není blázen, přemluví jej, aby se s ní a policistou Bubbou vrátil do Pretoriusova domu a tam celý experiment zopakoval.

Pro zvědavce přidávám ještě shrnutí dalších událostí, takže kdo se nechal nalákat na výše uvedený text, tento odstavec číst nemusí. V domě dochází k tomu, že se objeví Edward, jehož podoba se mění v hodně drsné monstrum, odrážející jeho psychický stav. Katherine podlehne pokušení a jen kvůli ní nakonec dojde k tomu, že Edward zprovozní stroj z druhé strany a ten se tak stane od nás neovladatelným. Z Crawforda se pak v nemocnici stane polomonstrum, které je chvíli člověkem, chvíli halucinacemi nabádaným vysavačem mozků. Vše vrcholí v domě.

I když není From Beyond tak povedená podívaná jako již zmíněný Re-animátor, což se dalo čekat, i přesto mu dosahuje rozhodně výše, než jen po kotníky. Především se snaží zapůsobit na divákův logický úsudek a všechny zapeklitosti děje vyzrazuje postupně. Chyba se přirozeně vloudila, takže pokud občas něco nepoberete, je to v pořádku. Třeba jak je možné, že ač Crawford neobdivoval Edwardovy sadistické choutky, nakonec se s ním v jistém bodu ztotožnil.

Atmosféra je pěkně hororová, se vším všudy. Napětí, odpor, notná dávka tajemna, alespoň dokud není vysvětleno o co jde. Hudba sedí dokonale, sama o sobě je hrůzostrašná, i když jsem měl chvílemi pocit, že se na pilu tlačí až moc. Ve filmu se objevuje i několik prvků, které hrůzostrašnost zjemňují. Nevím, nakolik to bylo záměrem autorů, ale některé scény byly opravdu k popukání (plazící se monstrum ve sklepě, zvětšená epifýza vysouvající se z čela a její odstranění). Své zde předvádí rovněž erotika. Sadistické video Edwarda, kožený obleček Katherine a ukájení se na Crawfordovi v bezvědomí… paráda. Nic přehnaného, vše v mezích. Ani krvavost nezabíhá do extrémů. Pár chuťovek tam je, ale žádné čvachtání střev se nekoná.

Film je především monster-hororem, takže je na čase si něco povědět o jeho maskách a efektech. Některé triky jsou předpotopní. Když se záhrobní úhoři prohánějí místností, je technická nedokonalost doby jasně zřetelná. Co se týče samotných surových kreatur, je situace o poznání lepší. Na maskách a slizu se nešetřilo, takže výsledný dojem je více než uspokojivý. Jedna z proměn sice evokuje efekty z filmu Věc, takové podobnosti se však dá jen těžko vyhnout. Jedno velké ale na závěr. Málokteré monstrum z té doby je schopno uspokojit diváka zvyklého na novodobé digitální efekty a tento snímek není výjimkou.

Hodnocení7
From Beyond je vkusně zpracovaný vědecký monster-horor s báječnou atmosférou a zajímavou hlavní myšlenkou, která se ovšem nesmí brát příliš vážně. V rámci béček rozhodně ne na výsluní, rozhodně ani pod průměrem.
70%

Sdílejte článek

 1. Solo 19 června 2011 v 14:52

  Skvělé béčko, které v sobě mělo všechno co mám
  rád. Tahle banda tvůrců a herců patřila ve své době k nejlepším z nejlepších
  a jejich společné výtvory mluví za vše. Škoda že spolu nevydrželi déle. Úžasné
  masky mutantů, herecké výkony hlavní trojice hrdinů a samozřejmě i záporáka  jsou pro mě tím nejlepším co si z tohoto
  filmu odnáším. „Nesmím zapomenout ani na Barbaru v kožených hadříkách“. Scénář
  měl sice několik slabších míst a některé triky taky nebyli moc povedené, ale
  ani to mi nezabrání dát nadprůměrné hodnocení. 

 2. Eraserhead 1 prosince 2009 v 22:55

   Na Barbaru Crampton v sado maso oblečku se prostě nedá zapomenout. Místy roztomilé (potvůrky from beyond, změněný dr. Pretorius), místy očekávaně nechutné (střeva, vysávání očí, ukusování hlav), přesně takové, aby to splnilo svůj účel. Tomuhle týmu (Yuzna, Gordin, Combs) prostě horory jdou, možná nevystraší a nevyděsí, ale i přesto je to dobře odvedená práce

Nový komentář