Frogs (1972)


Český název: Žáby
Režie: George McCowan
Rok výroby: 1972
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
Sam Elliott … (Pickett Smith)
Joan Van Ark … (Karen Crockett)
Ray Milland … (Jason Crockett)
Adam Roarke … (Clint Crockett)
Lynn Borden … (Jenny Crockett)
… a další

 

Pickett Smith fotografuje faunu a flóru žijící na malém ostrově a v okolních bažinách. Zde má svůj luxusní zámeček ochrnutý milionář Jason Crockett, který zde každoročně slaví se svou početnou rodinou narozeniny. Když vinou boháčova vnuka skončí Smith ve vodě, rozhodne se ho jako omluvu pozvat Karen Crockettová do sídla, aby se zde mohl usušit. Fotograf se tak postupně seznámí se všemi členy rodiny i samotným zahořklým invalidou, jenž všechny jen diriguje. Mnohem více ho však zneklidňují jasné známky znečištění okolní přírody, kterou starý Crockett zamořil chemikáliemi úmyslně. Nikdo z nich nemá ani tušení, že zvířata žijící na ostrově připravují odvetu. Neustálé kuňkání otravných žab je jen zlomyslnou předehrou něčeho mnohem děsivějšího…

Přiznám se, že mě docela zaujal zlověstný originální plakát k tomuto filmu. Zvířecí horory mám rád a vraždící žáby jsem ještě neviděl. Že půjde jen o důmyslný reklamní trik mě ani ve snu nenapadlo. Tento kousek je však úplně o něčem jiném, takže žádné obrovské žáby tady rozhodně nečekejte. Ty menší se tu sice vyskytují napříč celým filmem a neustálé kuňkání mi po čase začalo lézt neskutečně na nervy, ale jinak zde působí víceméně jen coby zlomyslní pozorovatelé. Tento kousek měl dle mého sloužit hlavně jako upozornění na stále více znečištěné prostředí a možné důsledky lidské nadřazenosti.

Jak vidno dle nízkého hodnocení, film moc velký dojem na diváky neudělal, podle mého názoru ho ale spíš mnoho lidí nebylo ochotno docenit. Samozřejmě nejde o žádný skvost hororového žánru, ale několik kladů se tu rozhodně najít dá. Napětí aby tu sice člověk pohledal, ale jinak nám atmosféra nabídne jistou dávku dramatičnosti, která vás během sledování udrží při životě. Najde se tu i několik zajímavých scén (úmrtí), která jsou do jisté míry i pestrá a hlavně nejde o nudný stereotyp.

Mrtvých je tu dost, zvířecích útočníků jakbysmet (nejvíce mi líbila scéna s aligátorem), jen tu vraždící želvu si mohli tvůrci odpustit. To už byl trochu úlet. Nicméně jsem byl docela spokojený i s hereckým obsazením a samotnými výkony. Objevily se tu pěkné ženské, oscarový herec Ray Milland zde podal rovněž docela slušný výkon a Sam Elliott byl jasným tahounem celého filmu. Je z toho sice cítit jistá naivita a scénář chtělo pořádně vylepšit, ale zas až taková katastrofa to nebyla.

Hodnocení4
Žáby tak sice v žádném případě nedosahují kvalit Čelistí, ale s průměrnými animal horory se v klidu můžou měřit. Chápu, hodně lidí zklamal hlavně fakt, že žáby tu jsou jen do počtu, ale jako celek na mě toto béčko zapůsobilo v rámci svých možností i stáří celkem sympaticky. K průměrnému hodnocení mi tu však chyběla lepší a propracovanější hororová atmosféra.
40%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář