Friday the 13th Part 2 (1981)


Český název: Pátek třináctého 2
Režie: Steve Miner
Rok výroby: 1981
Délka: 87 min
Země: USA

Hrají:
Warrington Gillette … (Jason Voorhees)
Amy Steel … (Ginny)
John Furey … (Paul)
Kirsten Baker … (Terry)
Lauren-Marie Taylor … (Vickie)
Adrienne King … (Alice)
… a další

 

Pět let po brutálním masakru táborových vedoucích u jezera Crystal Lake, (SPOILER) které měla na svědomí šílená Pamela Voorhees (KONEC SPOILERU), se našel další nadšenec, který se u tohoto nechvalně proslulého jezera rozhodl zřídit nový camp. Paul Holt jej hodlá využívat jako výcvikový tábor pro nové táborové vedoucí. Dobrovolníků z řad dospívajících teenagerů našel opravdu dost, jen není jasné, zda řada z nich chce skutečně vykonávat tuto funkci, nebo se zde přišli jen pobavit a navázat nové známosti s opačným pohlavím. Nikdo z nich nedbá varování, aby z tohoto místa co nejrychleji odešli, protože zdejší prokletí nezmizelo. Ba naopak. O čemž se bohužel přesvědčí na vlastní kůži i jediná přeživší Alice z minulého dílu. Jason Voorhees totiž touží po krvavé odplatě a ztracené mateřské lásce. Lásku a city však v jeho podání nahrazují utrpení, bolest a smrt…

Natěšen na druhý, že konečně uvidím Jasona v akci, jsem se pohodlně usadil i s nutným občerstvením a odbyl si svou premiéru. Začátek mě však příliš nepotěšil. Pominu-li fakt, že jsme si přes pět minut připomínali, co že se událo u Crystal Lake v předchozím díle a poněkud zvláštní osud hlavní hrdinky Alice (docela by mě zajímalo, jak se tam Jason dostal, no asi si vzal stopa), tak jsem byl nakonec spokojen i s dvojkou. Nové maso na porážku vypadá slušně (samozřejmě hlavně děvčata), je jich víc a hlavně mrtví následují pěkně v řadě za sebou a divák má možnost vidět všechno v záběru kamer.

Jen tak nějak pořád nechápu ty výběry hereček do hlavních rolí. V obou dílech hrálo hned několik pohledných ženských a oni vždycky vybrali snad tu největší šeredku. Co se samotného Jasona týče, ten se s tím rozhodně nepáral. Nehodlal houkat zpoza stromu a počkat si, až jeho oběť k němu přijde jako prase na porážku, ale pěkně si pro ně došel, zmasakroval a šel zas o dům dál. Ten pytel (nebo spíš povlečení na polštář) přes hlavu, byl taky super. Výrazně to přispělo k děsivosti jeho postavy – no rozhodně mnohem víc, než když měl odkrytý ten svůj hnusný ksicht.

Atmosféra se však nesla skoro ve stejnému duchu jako jednička. Oba díly měly podobnou kostru příběhu, no a v obou to kupodivu fungovalo solidně. Nebylo to v tu dobu ještě tolik okoukané, jak už jsem řekl – vraždy byly nápadité / brutální, co víc si mohl divák přát. Snad jen lepší herecké výkony, protože někteří jedinci tu byli doslova na ránu a hlavně zdejší hrdinka Ginny. Ta mi k srdci vůbec nepřirostla. Navíc jsem z toho kousku i pochopil, odkud si toho vzali tvůrci stejnojmenné hry (která vyšla minulý rok) nejvíce.

Hodnocení7
Zatím tato série na mě působí docela dobře, takže i tentokrát budu hodnotit lehce nadprůměrně.
70%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář