Český název: Čtvrtý druh
Režie: Olatunde Osunsanmi
Rok výroby: 2009
Délka: 98 min
Země: USA
Hrají:
Milla Jovovich … (Abbey Tylerová)
Elias Koteas … (Abel Campos)
Will Patton … (šerif August)
Hakeem Kae-Kazim … (doktor Odusami)
…a další
Druh první je jejich zpozorování, druhý jakýkoliv důkaz a třetí kontakt. Čtvrtý druh setkání s mimozemskými civilizacemi je nejhorší – únos. A vy teď můžete být svědky skutečných událostí, které se odehráli v jednom zapadákově kdesi na Aljašce. Doktorka Taylorová zde měla ordinaci a v ní hodně vyšinuté pacienty, kteří hovoří o špatném spánku a záhadném pozorování nějaké “sovy”…
Když se v úvodu filmu na plátně představí herečka Mila Jovovich, která vám sdělí, že všechno co uvidíte se skutečně stalo, cítíte jemné šimrání v konečcích prstů. V polovině Čtvrtého druhu si říkáte, že ještě není tak zle, bohužel pak se může stát, že u některé scény vybuchnete smíchy. Film jako takový měl potenciál stát se hitem, ale diváci zjevně už nejsou takový tupci, které posadí na zadek „zaručeně pravé” video s levitujícím zhypnotizovaným obyvatelem městečka Nome.
Čtvrtý druh je hraný snímek, ale je často prokládán “autentickými záběry”, které sice scéně dodají silnější atmosféru, ale bohužel to působí dost krkolomně a neubráníte se pocitu, že kdyby se to natáčelo stylem klasického dokumentu, výsledek bude mnohem lepší. Vrcholové scény filmu jsou stejně rušeny (zřejmě mimozemským signálem), takže nevidíte nic a pouze slyšíte křik. Celé je to nafouknutá bublina a podle ohlasů na internetu i nejhorší fiktivní rekonstrukce, kterou v poslední době vypustili do kin. I Paranormal Activity – jak tento film nesnáším – člověk uvěří snáz než tomu co uvidíte ve Čtvrtém druhu.
Opusťme však nyní otázku, zda je to fakt nebo fikce (odpověď už stejně známe) a pohleďme na to, co nám tento tajemný snímek může ještě nabídnout. I tady budeme zklamání – když totiž odebereme jeho autentičnost, zbude nám akorát pár minut solidního napětí a návod jak zhypnotizovat každého člověka během deseti sekund. Nic víc. Černošský režisér Olatunde Osunsanmi, stojící pouze za příšerným hororem Smrtící temnota z roku 2005, se sice vytasil s ambiciózním projektem, jenže ten ve výsledku působí velmi křečovitým a zpackaným dojmem.
Osunsanmi má dokonce ve svém filmu poměrně velkou roli, neboť hraje moderátora, který dělá interview se “skutečnou” doktorkou Tylerovou. Ani ostaní herci si nevedou špatně, jenže to je u filmu, který vás ničím nedokáže strhnout dost málo. Závěrečné údaje, které vám sdělí, co všechno se v záhadném městečku na Aljašce odehrálo ještě poté co doktorka Tylerová „zažila”, tak působí jako kdyby tvůrci absolutně ztratili cit pro normálně uvažujícího diváka. Opravdu se nedivím, že mezi žánry bylo k tomuto filmu přidáno scifi – to mluví za všechno.
Podobné filmy mi už začínají lézt krkem. Stále ta samá písnička o tom, jak se inspirací stal skutečný příběh a přitom jde o stejný „fake“, jako Blair Witch Project. Sice se vždy najdou jedinci, kteří tvůrcům ty jejich žvásty žerou a díky tomu jejich filmy vydělávají slušné prachy, ale na mě tohle naštěstí nepůsobí. Záhadu Blair Witch považuju za neuvěřitelnou sračku a jeden z nejhorších filmů, který jsem zatím viděl a tenhle film k tomu opravdu neměl daleko. Zjistil jsem si pár informací o městečku Nome, ještě než jsem se pustil do sledování filmu – takže jsem byl celkem v obraze. Podobný názor mám i k těm údajným autentickým záběrům, na kterých vidíte kulové a do premiéry filmu o nich nikdo neměl ani tušení. Navíc v nich „hrají“ skuteční herci. To samé se dá říci i o údajně skutečné psycholožce, kterou zde ztvárnila nejen Milla Jovovich, ale i Charlotte Milchard, která mimochodem předvedla nejlepší výkon ze všech zúčastněných. Už jen z tohoto důvodu jsem se na zbytek filmu díval skrze prsty. Přesto se tu dá najít několik pozitivních věcí. Abych jen nehanil. Tou je místy docela slušná atmosféra a párkrát jsem tu zaznamenal i menší koncentraci napětí. Bohužel požitek z toho mála dost kazila záměrně roztřepaná kamera a špatný obraz. Osunsanmi je ocas a ještě k tomu prznitel hororového žánru. Tohle jeho dílo totiž dost zavánělo parodií a to ještě dost špatnou. Propříště by se měl více soustředit na tvoření atmosféry a hlavně důvěryhodnosti svého scénáře, než na zdlouhavé dialogy o ničem a vytváření své vlastní konspirační teorie. 40%
zaujimave, oplati sa kuknut urcite :]
😎
Jednou to přijde.
80%
Aby jsme se všichni nedivily….
film mi byl doporucen moji partnerkou.ocekaval jsem div ne zazrak.film jsem dokoukal a nebyt tech zaberu autentickych tak by zustala pachut nejakeho beckoveho patoku.spatne to neni ale to ocekavane NEJ taky ne
40% je bezmála rouhačství:) Skvělý film, doporučuju:)
Mě se to moc líbilo,asi se taky nechám odnést
nejlepší film
Hlavně pro ty skutečný záběry,to mě fakt dostalo i když jsem to viděla pouze v Aj
Je tazko hovorit o tom ci je to skutocne alebo vymyslene moze to byt aj aj od isteho roku sa zacalo objavovat ufo preco potom USA a Rusko podpisali vzajomnu dohodu o spolocnom pouziti atomovych zbrani v pripade napadnutia inou civilizaciou mozno ze nieco fakt egzistuje ved strasne vela sa o tom hovori a mozno ze je to hovadina tasko povedat je to ako vohorit o konci sveta 2012 ale film sa mi pacil
bol napinavy len mozno trosku treba uverit ze egzistuju a vzit sa donho inac velmi mi pripominal Blair Witch davam 80%
Tak to jsem zvědavá, protože názory na tenhle film se TAk liší… takže.. na to půjdu 😀
Jen bych ještě rád dodal, že se plně ztotožňuji s Frenkovým názorem
Mám rozporuplné pocity. Na jedné straně lákavé téma, kvůli němuž jsem
se na film hodně těšil. Na straně druhé výsledek, který toto téma o
únosech mimozemšťanů zabíjí. Filmové zpracování je současně
prošpikováváno “skutečnými” záběry, což mě častokrát štvalo. Proti sobě
tak stojí filmová vložka, která se snaží přehánět tu “skutečnou” a
opačný postoj tvůrců, že někdy méně znamená více. Což ve výsledku
znamená asi toto: dva pohledy na jednu věc, přitom ten filmový
přeháněním navnaďuje diváka, aby pak ten “skutečný” ve finále převzal
iniciativu s tím, že v nejočekávanější chvíli se pokazí obraz a to
nejlepší divák prostě neuvidí. Když už teda tvůrci dávají divákovi
odpovědi přes “špinavé sklo”, tak proč ho někdy neumíjí, aby z toho
něco měl. To, že kladou důraz na autentičnost…pche… na to jim
kašlu. To mohli zrovna pustit jen ty “pravé” vstupy, po nichž bych si
alespoň nepřipadal tak ošizený jako teď. 40%