Exorcism of Emily Rose, The (2005)


Český název: V moci ďábla
Režie: Scott Derrickson
Rok výroby: 2005
Délka: 122 min
Země: USA

Hrají:
Laura Linney … (Erin Bruner)
Tom Wilkinson … (Father Moore)
Campbell Scott … (Ethan Thomas)
Jennifer Carpenter … (Emily Rose)
Colm Feore … (Karl Gunderson)
Joshua Close … (Jason)
Kenneth Welsh … (Dr. Mueller)
Duncan Fraser … (Dr. Cartwright)
JR Bourne … (Ray)
…a další

 

Emily Roseová žije poklidným životem s rodinou na venkově. Vše se změní, když se Emily dostane na vysokou školu, kde bydlí na internátě. Zde se začínají dít divné věci. Vidí postavy, které nikdo jiný nevidí, má záchvaty zuřivosti, odmítá normální jídlo a místo něho jí pavouky a jiný hmyz. Doktoři ve zvláštních příznacích poznají, že jde o zvláštní druh epilepsie, proti němuž jí předepíší léky. Emily jde do domácí péče. Léky její stav nezlepšují, ale naopak je to s ní čím dál tím horší. Bije své rodiče a sestry, má zachvaty šílenství, kdy strhává omítku ze zdi nehty. Nábožensky založení rodiče se na její utrpení nemohou dívat, proto požádají o pomoc jejich známeho faráře, otce Moora, který konstatuje, že Emily je posedlá démonem a že je třeba provést vymítání. Emily při něm umírá. Otec Moor je obviněn z vraždy. Je mu přidělěna právnička Erin Brunerová, která ho má zastupavat a obhájit jeho nevinu, což není vůbec lehký úkol. Erin během vyšetřování přichází na mnoho děsivých poznatků a zvláštních okolností, kterým je tento případ opleten…

Tento film je založen na skutečných událostech, které se přihodily okolo roku 1975 dívce z Německa, Anneliese Michelové. Měla zvláštní křeče, které byly konstatovány jako epilepsie. Byla zahájena léčba, během níž se však její stav neustále zhoršoval. Stěžovala si na protivný zápach, který nikdo jiný necítil. Během tohoto stavu se snaží hledat pomoc v duchovním životě. Nicméně, při pouti na San Dominiano v Itálii nebyla schopná podívat se na obraz Krista ani vstoupit do kaple a dokonce při pouti napadla ženu, která se o tuto kapli starala. Po těchto událostech přistoupili rodiče Anneliese k exorcismu. Její psychický stav se zlepšoval, zatímco její fyzický stav upadal. Ztrácela na váze, nepříjmala potravu a odmítala lékaře. Zemřela 1. července 1976. Rodiče i exorcisté byli odsouzeni k podmíněnému trestu odnětí svobody.

Tím, že je film natočen podle skutečné události, navodí ve vás pocit strachu otázka: ,,Co kdyby se mohlo to stejné stát mě?“. Na to navazuje všudypřítomné nevlídné počasí, záběry s temnými postavami a paranormálni jevy a mnoho dalších typických hororových prvků. Zároveň je tam dobré herecké obsazení, myslím, že Lauře Linney role Erin stoprocentě sedla a Jennifer Carpener v roli Emily také.

Hodnocení7
V moci ďábla je vhodný film pro všechny, kteří mají rádi dobré satanské horory nebo se prostě rádi bojí.
70%

Sdílejte článek

20 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Anonym 27 února 2013 v 14:46

  Tak jsem se konečně dostal i k tomuto kousku Scotta Derricksona, který mě opět překvapil. Soudní drama říznuté hororem (hned jsem si vzpomněl na Ďáblova advokáta) má myšlenkové podhoubí, které v našem žánru naleznete jen zřídka. Výteční herci, Youngova padnoucí hudba a perfektní scénář, který drží pozornost po celou stopáž. Proto je škoda, že do příběhu podle skutečné události přidává linky, které trochu tlumí nadšení – celou dobu je na nás zda uvěříme jedné či druhé straně, tak proč to narušovat dalším strašením hlavní hrdinky? Snad proto, aby dostala v závěru morální injekci? Atmosféra jinak slušná, leč krkolomná akrobacie posedlé mě už nedokáže tak vyděsit.

  75 % tedy zatím zaokrouhlím směrem dolů, ale potěšení zůstává. Mám totiž dojem, že tohle se musí zpětně docenit. HAPPY

 2. Eraserhead 9 května 2010 v 21:09

  Přistoupíte-li k tomu jen a pouze jako k filmu o ďáblem posedlé holce, dostanete překvapivě výborný vymítací horor s místy dost hustou atmosférou (žena se vážně rozmýšlela, jestli to náhodou nevzdá, aby se v noci v klidu vyspala a pro mě osobně chybělo jen trošku přihustit, abych z toho byl nervózní i já sám), naprosto vynikajícím výkonem Jennifer Carpenter (vůbec ji nemusím, ale tímhle si trochu spravila reputaci po příšerném výkonu v Karanténě), svižné tempo. Nenechte se odradit počátečním soudním nádechem a tu závěrečnou soudní linii taky přežijete, to co je mezi tím opravdu stojí za to. Přistoupíte-li k filmu jako k něčemu, co je podle skutečných událostí, otázkou samozřejmě je, kolik se z oněch skutečných událostí dostalo do filmu, možná se i pousmějete (mě pobavilo, jak opět a znovu z něčeho takového, jako je posednutí ďáblem vytěžila jen a pouze katolická církev, v podstatě by měli být peklu vděční a poslat ďáblovi tučnou odměnu).

 3. Solo 25 března 2010 v 22:08

  Ve filmu se dá nalézt opravdu několik velice zdařilých pasáží, které na
  mě docela zapůsobily. Zprvu mi to přišlo jako bych sledoval nějakou
  mysteriozní detektivku, ale postupem času začali převažovat hororové
  prvky a atmosféra hlavně ve vzpomínkových pasážích začala nabírat
  solidní otáčky. Vydržel jsem se dívat až do konce bez jediné pauzy na
  cigárko což se mi moc často nestává a i tohle připočítávám k dobru.
  Navíc bych chtěl především pochválit výkon Jennifer Carpenter, která
  zcela vévodila celému filmu. Jako nej scénu bych označil tu ve stáji,
  která se tvůrcům skutečně povedla.

 4. Allegor 15 února 2010 v 01:22

   Docela slušná práce, hodně volně zpracovávající reálný námět. Z filmu jsem cítil celkem silně křesťanské zaměření autorů, prostě to mělo vyznít tak, že posedlost ďáblem existuje, zatímco skutečný případ, který byl použit jako předloha, vypadal o dost jinak a většina odborníků-lékařů, a to i křesťanských, se shodla, že šlo patrně o zcela “pozemské” onemocnění. 

  Celkově vzato film pobavil, no zase rozhodně nepatří k těm, které by zanechaly v mysli nějakou hlubokou stopu, a že bych se bál ve tři hodiny ráno, to mi po shlédnutí fakt nehrozilo.

  60%.

 5. Skypper 13 března 2009 v 14:20

  Pro mně osobně nejlepší film o vymítání ďábla. Mně se na rozdíl od některých to propojení s běžným světem, který nadpřirozeno neuznává, prostřednictvím dějové linie soudního přelíčení líbilo.
  Film ve mně vyvolával perfektní pocitiy, které od hororu očekávám. A návštěva ďábla u kněze doma a samotný průběh vymítání..perfektní.

 6. k@tchu 2 listopadu 2008 v 16:12

  Když mi v kině stoupnou chlupy na zátylku a nemůže za to ventilace, pak film zařadím do kategorie docela vydařených . Bohužel kdo se o toto dílko(rsp. záznamy o exorcismu Emily Rosové – Annnelies Michel z Bavorska) víc zajímal, zjistí, že skutečnosti se drží pramálo. Ale to je nešvar většiny americkým filmů s přídavkem “pravdivé.

  To Adys… vzít v potaz existenci Satana je přeci stejně problematické jako žalovat Boha 🙂 jsou to jen mýty. Prý.

 7. kuliocko 25 ledna 2008 v 22:30

  teda nad tímhle dílkem jsem ještě hodně dlouho uvažovala…během filmu jsem se popravdě nijak extrémně nebála, ani jsem strachy kdovíjak nenadskakovala nad zem, ale o to větší dojem ve mě zůstal po skončení, a myslím, že ve 3 hodiny v noci už jen tak na záchod nepůjdu vřele doporučuji

 8. Allanek 15 července 2007 v 11:52

  No co se tyce kvality filmu : no budiz dobry, ale tech strasidelnych scenek je tam tedy na muj vkus hodne malo, hlavni dej – soudni preliceni zaujima moc velkou cast filmu na ukor vnitrni povidky, tedy pribehu Emily, rikam dobry ale znova bych to cele preliceni videt nemusel, protoze je fakt NUDNÉ. Jinak pribeh Emily je naprosto bozi, skoda, ze nepokracovali v te povidce trochu obsahleji…

Nový komentář