Entity, The (1981)


Český název: Bytost
Režie: Sidney J. Furie
Rok výroby: 1981
Délka: 115 min
Země: USA

Hrají:
Barbara Hershey … (Carla Moranová)
Ron Silver … (Dr. Sneiderman)
David Labiosa … (Billy)
George Coe … (Dr. Weber)
…a další

 

Carla Moranová je jednoho večera ve svém domě brutálně znásilněna. Nikdo, krom ostatních členů rodiny, však uvnitř domu nebyl. To, co se zdálo být jen ošklivým snem se opakuje s železnou pravidelností a Carla je nucena vyhledat pomoc psychologů. Ti se snaží proniknout do jejího dětství, kde by se mohla schovávat příčina jejího problému. Po neúspěšném léčení hledá pomoc jinde. Spojí síly s týmem parapsychologů, kteří se pokusí přijít s důkazy o tom, že Carla netrpí jen obyčejným psychickým traumatem, ale že je vystavována nadpřirozeným silám.

Sidney J. Furie je coby režisér zajímavý úkaz. Na začátku své kariéry relativně úspěšný filmař se postupem času přetavil do podoby packala, jemuž prvotní úspěch drží zaměstnání až do dnešních dní. Hororové drama Bytost však naštěstí stihl natočit ještě ve svém světlejším období, takže na nějaké posměšky teď není prostor. Zvláště když naskočí titulky, které vám připomenou, že stejnojmenné ženě se něco totožného skutečně stalo. A to je silná zbraň, i když tušíte, že leckteré věci si tvůrci upravili, usnadnili či zdramatizovali.

 Jinak je totiž Bytost veskrze průměrný snímek, ve kterém sledujeme psychický pád hlavní postavy, atraktivní ženy Carly. Tento pád je vytvářen za pomoci skličující atmosféry, ve které si hrdinka nemůže nijak pomoci. Onen „tajemný” si pro ni může přijít prakticky kdykoliv a není možné jej zastavit. Scén znásilnění je ve filmu hodně, hlavní herečka se s nedobrovolným sexem s neviditelným poprala celkem slušně a pánskému publiku je navíc obnaženo nějaké to ňadro. Jsme přece v osmdesátých letech!

Atmosféru zašlapává do země hlavně hudba, která v každé dramatické scéně hraje stejně (!) a je to prakticky jediný stále se opakující tón. Divákovi také neujdou jisté náhody, pravdou ovšem je, že nejvíc mi vadily hluchá místa, díky nimž Bytost nabobtnala do dvouhodinové stopáže, která je pro tento nepříliš pestrý film opravdu moc. Ani různé světelné kousky, které „pan tajemný” předvádí se jistě nesetkají s přílišným obdivem.

Hodnocení6
Jinak je ale Bytost slušnou návštěvou začátku osmé dekády. Podobně zpracované téma „nadrženého nadpřirozena" se jen tak nevidí, což lze s jistotou říct i o dalších elementech filmu (pokus o zachycení onoho zla). Někdy to sice působí mírně směšně, je to ale celkem originální a na konci vám ještě řeknou, že to opravdu zkoušeli. Tak co by jste ještě chtěli.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 28 dubna 2014 v 16:26

    Trošičku mě na tomto filmu dráždila nálepka „podle skutečné události“ a tak jsem rovněž zapátral na internetu a chtěl se dozvědět něco víc, než mi nabídla představivost tvůrců. Novelu Franka De Felitta jsem sice nečetl, ale asi na tomto příběhu bude něco pravdy, když jej nezavrhli ani největší světoví skeptici. Ale zpět k filmu: Na tehdejší dobu určitě velice zajímavý počin, který bych ovšem v žádném případě nezařadil mezi „TOP“. Zbytečně dlouhá stopáž tomu totiž dost uškodila, stejně jako „úsměvné speciální efekty“ (především pak ta světelná show). Zas ale na druhou stranu některé momenty sebou přinesli skutečně démonickou atmosféru, ze které samotný děj těžil nejvíce. Sice mě iritovala ona doprovodná hudba, která tu byla místy spíše na obtíž, ale především ke konci filmu by se to bez ní asi neobešlo. Nechci ovšem pořád jen hanit, protože The Entity si to nezaslouží. Určitě patří do kategorie nadprůměrných mysteriózních kousků, které by neměli zůstávat zapomenuty, když už pro nic jiného, tak pro solidní herecký výkon Barbary Hershey – především pak při znásilňování a všemu tomu teroru kolem. Líbila se mi i odvaha tvůrců, že zbytečně dlouho nechodili kolem horké kaše a vše spustí po několika minutách, takže divák je ušetřen zdlouhavému seznamování s většinou důležitých postav. Jen škoda, že tohle neplatilo i při scénách s parapsychologickým týmem. Jo a v neposlední řadě bych chtěl upozornit na několik do očí bijících nelogičností: (modřiny a podlitiny vydrží docela dlouho – je celkem zvláštní, že na druhý den už po nich nebylo ani vidu…Já mám modráka na noze už týden a pořád se nezmenšuje)…

Nový komentář