Český název: Jezero smrti
Režie: James Watkins
Rok: 2008
Délka: 91 min
Země: UK
Hrají:
Kelly Reilly … (Jenny)
Michael Fassbender … (Steve)
Tara Ellis … (Abi)
Jack O´Connell … (Brett)
Finn Atkins … (Paige)
Jumayn Hunter … (Mark)
… a další
Mladý pár si vyrazí na víkend do přírody a potká jej tam něco zlého. Že na tohle téma už nejde natočit nic, co by překvapilo? To jsem si myslela, dokud se ke mně nedostal Eden Lake. Britský film, v němž se neokoukaní Kelly Reilly (Jenny) a Michael Fassbender (Steve), tvořící překvapivě sympatickou dvojici, dostanou do křížku s tím nejnebezpečnějším, co po světě dnes chodí – s teenagery.
Obvykle špatně snáším úvodní nudné pasáže hororů, které mají za úkol co možná nejvíc kontrastovat s děsivým zbytkem filmu. V případě Eden Lake však snést je bylo mimořádně snadné. Jednotlivé detaily totiž nejsou samoúčelné a plní dobře promyšlené funkce. Jenny pracuje s dětmi a zřejmě k nim má skvělý vztah. Steve vlastní terénní auto, které oba holoubky vyveze do přírody. Jenny miluje Steva a Steve miluje Jenny. Jejich prodloužený víkend se zdá být velmi civilní a uvěřitelný. Válejí se po sobě tak akorát. A kdyby si Steve proti sobě nepopudil otravné výrostky, možná by na pláži u jezera přišel na řadu i snubní prstýnek. Jenže chlapi jsou tvrdohlaví a vše se vyvíjí jiným směrem.
Vzhledem k tomu, že se všichni účastníci tohoto hororového dobrodružství chovají opravdu reálně, není těžké se do situace mladého páru vžít a prožívat s nimi napětí i silnou beznaděj. Mistrovsky propracované psychologie postav, které jednají tu racionálně, tu emociálně, ale nikdy tak, aby to bylo nevysvětlitelné, podporuje i klasický motiv všemocného manipulátora v podobě leadera party a také velmi uvěřitelný efekt smečky, jejíž členové dělají věci, ve kterých by jim v běžných situacích zabránil vrozený smysl pro morálku.
Jestliže si u většiny hororů recenzenti stěžují na absenci permanentního strachu nedostatečně vyvažovanou příležitostnými “lekačkami”, snímku Eden Lake tohle vyčítat nelze. Jediným důvodem, proč jsem film dvakrát zastavila, se stala skutečnost, že už toho zoufalství na můj vkus bylo přespříliš – čímž nepochybně fanoušky hororu neodradím.
Eden Lake má, jak doufám, ve způsobu vykreslení části současné -náctileté populace výchovný a informační účinek. Brutalita, exhibicionismus a davový efekt totiž nejsou pouze záležitostí filmových pláten. Moc bych se nedivila, kdyby na tohle šel grant z britského ministerstva školství.
O tom, zda si Eden Lake ještě někdy pustím, mám trochu pochyby, protože z první projekce si odnáším lehké trauma. Z formálního hlediska ale nemohu než smeknout před zručností tvůrců, přesvědčivostí herců a schopnostmi scénáristů. Film šlape jako hodinky, 91 minut stopáže prakticky nemá jediné uspávací místo a křivka napětí po celou dobu stoupá spolu s komplexní gradací snímku. Z britských ostrovů tentokrát přišlo překvapení, které posouvá Brity v evropském hororovém soupeření mezi Británií, Francií a Španělskem zase o kus dále.
Film jsem viděla před pár lety a byla jsem z něj zhnusená a měla fakt děsnej pocit.. No teď jsem ho zhlédla zas a pocity jsou stále stejný :/ Jedním slovem bych ho nazvala znepokojujícím. Fakt, že se něco takového může reálně stát, mi nahání větší strach než duchové.
Nesúhlasím s komentármi, že sa nejedná o horor. Pravý horor zobrazuje beznádej, strach, paniku, ponurú, temnú atmosféru a ďalšie negatívne pocity. Tento film je ich plný. Za svoj život som videl stovky hororov najrôznejšej kvality a žánru. Eden Lake radím k tým najodpornejších a najkrutejších filmov, pretože veľmi hodnoverným spôsobom ukazuje vplyv zlej socializácie, čo dokáže spôsobiť zlá výchova a akej zloby sú schopné deti, ktoré vedia že im "nikto nič nemôže." Tento film v sebe nemá štipku pozitívneho je zlý a temný a preto ako horor skutočne dobre urobený. Na 100% to určite nie je z dôvodu logických chýb, ale na 80% určite áno. Dobrá recenzia, ale na komentoch niektorých (aj vážených recenzentov) musím len nesúhlasne krútiť hlavou. OMG
…Zdivočelé deti z knihy anglického spisovateľa Williama Goldinga „Pán Múch“ sú oproti bande teenagerov z tohto filmu len partia neškodných, roztomilých anjelíkov… (viac na http://www.csfd.cz/uzivatel/83579-mmramone/) 100%
Zatraceně dobrá práce – po delší době mě nějakej film zhnusil, vystrašil. Nějaký šmouhy na kráse to má (zejména občasný hodně podivný/nablblý chování jak hlavních tak vedlejších postav). Závěr filmu je opravdu husté. Jedno podívání stačilo, nikdy víc (možná :-)). Salo zůstává (bohudík) nepřekonaný, ale thumb up. 80%
Film byl natočen dobře,jen ten děj mě nasral,nechat se zabít bandou smradu…..70%
jdu to vyskoušet, když to tu tak čtu. jen doufám, že se nezklamu
Dobrý film
Len mi príde trochu prehnané že kvôli SPOILER : zabitému psovi by sa s partički malých debilov stali vraždiaci skurvysini koniec SPOILERU Väčšinou taký ako sú tá partia čo boli v tom filme su len zakomplexovaný sráči čo sa poserú keď im niekto pridrbe . ALe ináč to bol skvelý film s dobrými hereckými výkonami . Fakt ma zarazilo keď SPOILER v návalu zlosti , hlavná hrdinka zabila toho 12 ročného chlapca ktorý mal asi jediný , poriadne výčitky a chcel jej pomôcť . koniec SPOILERU ale ináč super MOVIE 😀 


Ted sem to dokoukal a musim říct, že horor to určitě neni! Takovej thriler možná, ale horor určitě ne. Ten úžasnej děj je podle mě naprosto nereálnej – až na ten konec kdy kluk přesvědčí rodiče o opaku reality :D, ale jinak .. chlápek co se vysvleče z ostnatého drátu, žena co běhá po lese s probodlou nohou, atd. .. Nevim mám z toho smyšlený pocity. Hodnotim nakonec 80% 🙂
Krutý, moc se líbilo, doporučuju
jdu do toho, jsem zvědavej…
Miláčku vezmu tě na to nejromantičtější místo jaké jsi kdy viděla.
Nádherné prostředí, průzračná voda a hlavně božský klid. Tak na tyhle
věty nikdy nezapomenu…. Britové jsou opravdu schopní čas od času
natočit parádní filmeček a tenhle k nim určitě patří. Krutost a
bezmocnost zněj srčí na sto honů a parta smradů to dokázala skvěle
podat. Jejich surovost, strach i jednotlivé afekty zuřivosti tvůrci
skvěle vystihli do sebemenších detailů a i díky přesvědčivému výkonu
většiny zůčastněných se z toho stal nadprůměrný thriller (horor). Dalším
plusem jsou i již zmíněné nejrůznější zvraty ve filmu, ale občas nad
nimi zůstával rozum stát. Objevilo se zde i několik nelogičností, které
mi sem tam kazily dosud neposkvrněný zážitek z filmu. Docela by mě
zajímalo, jak dokázali toho típka vytáhnout z auta, když tam byl pěkně
zaklíněný (bez nějakého lepšího nářadí). Jen ten konec mě zase pěkně
nasral. Nejde o to, že jsem se nedočkal žádného happyendu o to mi v
hororech nikde nejde, ale zase to bylo pěkně odfláknuté.
Kravina…tenhle film mě zas po dlouhé době nutil vytáhnout DVD z přehrávače (škoda, že jsem to neudělal). Dodnes lituju peněz vložených do tohoto filmu. Jestli je tohle efekt, který chtěli filmaři navodit, tak se jim to povedlo. Pro mě 5 % (docela pěkný obal DVD).
Zajímavý námět, nic ohranýho, herecký výkony v pohodě, pěkně napínavý děj a žádnej happyend stylu, že zlo bude poraženo, dobro vítězí… jo, stojí to za shlídnutí a já dávám 80%
Nevím, jestli bych to nazval hororem, ale zcela určitě je to hodně hustej thriller, poměrně dost realistickej a nabušenej tísnivou atmosférou až po strop. V závěru ta atmosféra vygraduje až na samou hranici, málokdy se vidí tak vymakanej a dobře pojatej konec (takřka sdílíte pocity hlavní hrdinky!). Takovej zážitek jsem od Jezera smrti vůbec neočekával. K tomu dost charismatická hlavní hrdinka. Více pihovatých hereček!!!
Dávám jednoznačně 100%. Jeden z mála filmů, který mě opravdu donutil nad ním přemýšlet ještě vcelku dlouho potom, co jsem ho dokoukal. Luxusní film.
horor, který se zařadil to mé TOP 3 nejlepších hororů. Jasných 100%.
Ovšem ta surová brutalita Vám vezme dech. Je ještě větší, než v Texaském masakru motorovou pilou a Hostelu dohromady. Alespoň mě to tak přišlo.
Z britských ostrovů přichází vlna deprese v podobě Eden Lake. Z někerých scén jde opravdu mráz po zádech a jednání postav vypadá realisticky, ale malinko se mi zdálo, že se jde až moc do extrému – hlavně v závěru, SPOILER přibližně od ukradnutí vozidla a následné havárie. KONEC SPOILERU! Jinak ale smekám, protože je to mistrovská práce. Naprosto depresivní záležitost, která vás vyflusne… 80 %
Z myšlenky obyčejného hixploitationového hororu se vyklubal tísnivý exploitation horor …


Jeden z nejlepších hororů, co jsem kdy viděl …
Velice napínavý a působivý horor se skvělými
hereckými výkony v dětských i těch dospělých rolích. Ty hlavní samozřejmě na
výbornou. Podtext o dětském násilí a toho, co dokáže skupina mladistvých vedená
šílencem je jasně čitelný. Velice brutální a stejně tak napínavý a v atmosféře
dotažený do nejmenších detailů. Lesy a jezero bylo úžasné místo k natočení
takového filmu. A co se závěru týče, tak ten mi vyrazil dech. Násilí
plodí násilí – tak mi v závěru vyznělo celkové poselství filmu. Otázkou je…
jak moc je to reálné?
Vůbec se mi to nelíbilo a konec mě úplně dostal!!!
Před chvilkou jsem to dokoukal. I přes občasnou hloupost hlavního páru musím přiznat, že na mně tenhle film zapůsobil.
tenhle film je naprostá bomba. dodneška z toho mám trauma. je to naprosto šokující a dokonale to překonalo dnešní trhák The Strangers (Oni). Fakt se mi to líbilo.
vypadá to zajímavě, chtěla byhc to vidět
Jo a ještě jedna věc: Steve nabourá do auta, ale nic moc mu není, žádná krev neteče, Jakmile je Jenny uvidí, je Steve celej od krve. Jak to? A kde vzal tu díru v břiše. Od větve u auta to bát nemohlo a pochybuji že mu ji udělal ten negr
. Prostě … no coment
Tomtnt: Jo ta baba na konci, tohle je uplně už ohrané … to mohli dát něci jiného. A s tím psem … měl si nechat nůž a všechny je rozpárat (včetně psa)

Tomtnt: Jo ta baba na konci, tohle je uplně už ohrané … to mohli dát něci jiného. A s tím psem … měl si nechat nůž a všechny je rozpárat (včetně psa)

no je to teske zhodnotit. Zasadni chybou bylo, ze nerozparal toho psa nasracky jako vystrahu. Od te doby bylo vse spatne a hlavne me to nebavilo. Cekal jsem na ramba ale on nikde. Ke konci jsem to jen prolitl…to co udelala ta zenska je k nepochopeni.
k tem 90% mojim… je to spis slabsich 90% nez plnych 90% … ale evrposky horor jak se zda je vynikajicim prislibem v dobe americkych remaku…
Prdon 80 % .
Smutne na to je to ze to vubec neni nemozne.Jinak recenze moc dobra.Za me je to 70% .
90%…ale jak rekl Don … je to nasiraci film (v polovině jsem si přál, aby se na scénu vynořil John Rambo a udělal patřičné kroky
) … ale Eden Lake má něco do sebe, a to, že jsem během filmu hledal ony nelogické chyby, ktere udělal pár (to po všech těch typově stejných hororech dělá už asi každý
), ale tady tento fakt měl u mě za následek bloubější ponoření do děje a prožívání toho příběhu s hlavními dospělími hrdiny – což v tomto případě ony nelogické chyby u mě splnili alespoň účel
.
Soldier: Líto? Vždyť to nedává smysl. Nebo alespoň přinejmenším. Steve do té doby nečinně přihlížel, jak se po něm vezou, což vygraduje krádeží nejen jeho auta. Steve musel toužit po nějakém zadostiučinění. Dusil to v sobě sakra dlouho. A pak to šlo ráz naráz – nejdřív slovní výměna, napadení, nůž, obrana, pes… V tu chvíli není čas na lítost. Osobně mi moc nejde pod fousy i silný respekt, který k té partě od počátku chová…. Steve je zkrátka divnej, nevyrovnanej a jeho chování nedává vždycky smysl. Ale jak říkám – to ten film sráží maximálně o deset procent ze stovky
DonMartinez: SPOILER – jo, a kromě toho že bez problému řídila s probodnutým nártem auto, zároveň bez problému vyběhla ten kopec, když zdrhala z upalování. A pak záhadně zase kulhala. Ehm – KONEC SPOILERU
J.calling.2bad: SPOILER – zapomněl jsi na to, že Steveho holka bez problémů řídí s probodnutým nártem. Smysl nedává ani jedna z lekaček cca v polovině. Jak Steve čeká schovanej s klíčem v ruce. Udeří, když se k němu někdo blíží a promáchne nad hlavou svoji holky. Kdyby chtěl skutečně trefit někoho z gangu, musel by mířit někam na úroveň jejího břicha, aby se trefil
SPOILER
Ok, já tento film musím taky pochválit.
Soldier: A co to, jak SPOILER když si chtěl pokecat s rodiči, prolezl jim drze celej barák? A když teda tatík dorazil domů, zdrhl oknem a pak co? No a pak se šli se svou slečnou uvelebit na to samé místo, kde se předtím potkali s těmi mladíky? Nic proti ničemu, ale Steve je tupej. A pak samozřejmě samotný konec filmu – skupina lidí, kteří mají zábavu na zahrádce, vtáhne úplně cizí, zakrvácenou a jistě značně smradlavou ženu do baráku, položí jí tam na gauč a otírají ji modrým hadříkem, a to všechno místo toho, aby zavolali policii nebo záchranku. KONEC SPOILERU Obvykle se ale v horrorech tohoto typu najde mnohem víc nelogických částí, takže stejně se ten film musí pochválit.
Don Martinez: Steve mi nepřišel jako moc nelogický. Když bodne psa, tak je mu to samozřejmě líto. Přece by jen tak neujel a nechal je tam s tím psem. Mě to nepřijde neléogické.
Film zhlédnut. Je půl páté ráno a já mám chuť na spoustu věcí, ale spánek mezi ně rozhodně nepatří. Ještě než přejdu k věci, rád bych podotkl, že následující komentář obsahuje kromě SPOILERU i sprosté slovo.
Formolováno stručně – jde tzv. “nasírací film”. Nasírací v tom smyslu, že jste přímo nuceni prožívat každou chvilku psychického i fyzického utrpení hlavních postav, ale nemáte jedinou šanci, jak jim podat pomocnou ruku. Můžete jen sedět, tupě zírat a… být “nasraní”
Ano, je to sice účelové, ale funguje to. Podobnou vlnu vzteku ve mě naposledy vyvolala četba Kingovy Misery. Až sem jsem ochoten se srovnáním jít. Jak jsem byl přisát na obrazovce svého notebooku a zatínal pěsti, aniž by mi to bylo jakkoliv platné, stále jsem doufal, že se mi dostane nějaké satisfakce. Něco mi ale říkalo, že autoři k mě nebudou natolik shovívaví. Hodí vám sice chapadélko, ale nemáte jedinou možnost, jak se dostat na hlavu chobotnice. A závěr… I když jsem velmi záhy začínal tušit, že nebudu obdařen happy endem, paradoxně jsem stále doufal, že k němu nakonec dojde, respesktive jsem ho vážně té holce přál. Místo toho mi byl dán spíše námět k přemýšlení. S hodnocením bych se nebál jít i o deset procent výš. Od plně stovky mě odrazuje jen fakt, že i sem se vloudilo několik nelogických situací, které kontrastují s jinak silně realistickým zbytkem celého příběhu. Vzhledem k níže uvedenému upozornění kolegy j.calling.2bada jsem na ně byl obzvláště citlivý. Samo vyústění osudného incidentu, který odstartoval celý konflikt, kupříkladu působí nejméně logicky. Steve působí odhodlaně, ale náhle je velice pasivní. Když vychýlí nůž, který ho má minimálně zranit, omlouvá se a nabízí dokonce pomoc
. Působí jako tvrdý chlapík, ale ve chvíli, kdy se zbaví největší hrozby – psa – paradoně prchá… já vím, ono se to kecá… takže za mě 90%
Hodnotiť tento film je ťažké hnusná brutalita aká sa už dnes tak len dnešných hororoch nevidí ale zas na druhej strane už dávno ma tak nezaujal nový horor skvelá atmosféra a napatie a ten koniec tvrdá realita.90%
Skvělý film, který dokáže udělat hrůznou atmosféru i bez nevysvětlitelných jevů a příšer. Tak jsem si říkala, že když parta mladých lidí dokáže v jednom okamžiku zastřelit mnoho lidí (tím myslím dnešní střední školy apod.), tak tato situace se může stát kdykoliv a komukoliv. V tom tkví určitá děsivost. S hodnocením ale nesouhlasím, dala bych rovnou 100%.
Beonica v jednom z komentů: “Rovněž mám s moderní britskou produkcí trochu problém;” – Tak jsem rád, Beo, že ten problém už není tak hrozivý.
DonMartinez: Jestli nejseš smrtelně alergickej na sem tam lechce nelogickou scénu, resp. lechce nelogický chování, bude se ti to líbit
DonMartinez:
To jo no 

Jo a film si sežeň, na 100% nebudeš litovat. Já se ještě teď třepu, na UK slušné …
Soldier: Od házení kamenů a petard do oken spoluobčanů už by to mohl být jen malý krůček
Film jsem ale neviděl, ovšem díky téhle recenzi se to chystám ve velmi blízké době napravit
I když tuto ošklivou věc bych nikdy za řádnou cenu neudělal.
Jo mimochodem k té věte v úvodu – tím nejnebezpečnějším, co po světě dnes chodí – s teenagery. – nějaké narážky co??

Já jsem taky teeneger. 




Skvělý horor, opravdu jsem se bál.