Drag Me to Hell (2009)


Český název: Stáhni mě do pekla
Režie: Sam Raimi
Rok výroby: 2009
Délka: 99 min
Země: USA

Hrají:
Alison Lohman … (Christine Brown)
Justin Long … (Clay Dalton)
Lorna Raver  … (Sylvia Ganush)
Dileep Rao … (Rham Jas)
David Paymer … (Jim Jacks)
Adriana Barraza … (Shaun San Dena)
…a další

 

Christine Brown (Alison Lohman) je ambiciózní bankovní úřednice. Je zamilovaná do svého vzdělaného přítele Claye (Justin Long), od kterého ale jeho rodiče očekávají, že si jednou vezme nějakou úspěšnou dívku z lepších kruhů. Christine je ale ambiciózní dost a zrovna se svým kolegou bojuje o místo zástupce šéfa pobočky. Samotný šéf (David Paymer) pak vybírá ze dvou kandidátů, jí a nového kolegy, který evidentně s tvrdým jednáním nemá problémy. Jednoho dne přijde na pobočku stará žena (Lorna Raver), která není schopná splácet hypotéku. Christine má možnost dokázat svou tvrdost a tak ženě odmítne návrh na odklad splátek. Netuší však, že žena je stará cikánská čarodějnice.

Kultovní režisér Sam Raimi natočil brilantní horror, který se okamžitě po premiéře zařadil mezi špičky svého žánru. Film je plný hrůzostrašných momentů. Raimi dokáže navodit hrůzostrašnou atmosféru i za pomocí jednoduché stínohry nebo bizarních zvukových efektů.

K filmu byla rovněž složena adekvátní horrorová hudba od Christophera Younga (Hellraiser, The Grudge), která je plně funkční a vystihuje řádnou a hustou atmosféru filmu. Přistihl jsem se, že jsem si již od úvodních titulků podupávala do rytmu. I při vší hrůze, co se děje na plátně a černohumorných scén však Raimi z pozice režiséra neustále pomrkává na diváka, že hlavním cílem je diváka skvěle pobavit.

Raimi pokračuje v tradici tvorby svých specifických záběrů, kterými zaujal již v kultovní sérii Evil Dead, kterou řadím na vrchol žánru a zároveň zužitkovává práci se CGI, kdy dobyl divácký Olymp (zatím) trilogií Spider-Man. Stáhni mě do pekla však i v dnešní době, kdy je člověk v žánru zvyklý na ledacos přichází z celou řadou novátorských postupů a nebojí se ani zobrazovaní scén za hranicí politické korektnosti, což vzhledem k tomu, že měl film v USA přístupnost od 13 let v doprovodu dospělého není nejobvyklejší.

V hereckém obsazení jsou sympaticky promícháni úplní filmoví nováčci s relativně známými tvářemi i ze starších horrorů (např. Justin Long, který uspěl převážně v komediálním žánru prorážel ve skvělém horroru Jeepers Creepers) a českého diváka potěší postava jménem Miloš v jedné z vrcholných scén filmu. Platí však, že v tomto filmu není slabý herecký článek.

Hodnocení10
Po dlouhé době horror, který diváka razantně osloví a přitom nikdy nepřestane bavit a originálně strašit. Takže pokud máte rádi okultismus, černý humor a pořádnou porci hrůzy je Stáhni mě do pekla volbou pro vás. A těšte se na pointu!
100%

Sdílejte článek

35 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. M3rl1n 15 července 2010 v 23:32

   Viděl jsem hodně hororů, ale tohle je zatím asi nejlepší, případně jeden ze tří nejlepších hororů, co jsem viděl. Tenhle horor můžu doporučit každému, kdo se netřese na litry krve, sadistické scény a takový ten hororový “humus”, ale komu jde o příběh a o promyšlený horor, protože to tenhle určitě je, 100% naprosto bez diskuse.

 2. Isaac 16 května 2010 v 20:20

   Když jsem na tuhleto šel do kina, už jsem počítal, že humorné (!!!tipicky až někdy parodické scény!!!) nebudou chybět, ale modlil jsem se, ať jich ve filmu není toliko, aby mě to zkazilo celý večer! Nezkazilo! Ovšem zanechalo ve mě jisté pochyby. Raimi svůj styl ponechal. Jedinné, co mě děsilo u filmu, byly lekačky a již zmíněné (jakože) humorné scény, které mi prostě do žánru jako horor, rozhodně nesedí. Děj pro mě docela originální, konec neprofesionálně očekávaný. Na druhou stranu nechyběla hutná atmosféra a perfektní herecké výkony.

  Nevím, jestli tento snímek vůbec s Evil Dead přirovnávat. Ten snad (dle mě vždy) bude pikantní třešničkou hororové klasiky hodně dlouhou dobu a DMtH se s ním nedá vůbec srovnávat.

  DMtH je prostě pro mě jeden z nejlepších hororů, které jsem viděl a dlouho se bude držet na předních příčkách. Prostě jsem nějak postupem času podlehl Raimiho stylu!

  Ovšem Evil Dead 4ever!

 3. Frenk 21 prosince 2009 v 13:13

  Tak ta poslední věta v recenzi mě trošku minula – příběh je jednoduchý a přímočarý, pointa žádná, hra s divákem v podobě dvou obálek velmi snadno čitelná. Já jsem měl u filmu problém se naladit na Raimiho styl, protože je to první horor, co jsem od něj viděl (vidíte jak se červenám ), ale šlo to. Sranda v hororech je dobrá věc, Raimi umí samozřejmě i vyděsit, hudba od Younga filmu seděla, celkem příjemné obsazení. Jen se mi zdálo, že ten digitální kozel a jiných Raimiho blbůstkek tam bylo nějak přebytečně moc… 

 4. Sodom 19 října 2009 v 15:55

  Díky tomu, že Raimiho předchozí tvorbu moc neznám, přistupoval jsem k Drag me to Hell naprosto nezaujatě a načekal jsem bůhvíco. Ve výsledku jsem byl velmi spokojen; několikrát jsem se slušně lekl, párkrát zasmál, ale celou dobu jsem se bavil. Konec jsem teda taky ve scéně XY odhadl, ale co se dá dělat… Jeden z nej hororů, co jsem za poslední dobu viděl. Za mě 90%.

 5. DjSat 30 září 2009 v 12:57

   Evil Dead se svým “komediálním hororem” zařadil mezi takzvané legendární snímky ktere buď člověk miluje nebo nesnáší (to je stejne jako u Rocky horror picture show nebo u znamějšího Pulp Fiction)..

  Mě se Drag me to Hell osobně velmi líbil, konečně horor kterému člověk zase “věřil”, herci nehráli ale žili, což je jedině dobře:)…akorát k závěru bylo možné čím dál víc poznat Raimiho styl….čili co z toho plyne:)…že to jednou možná bude “Legendarní” film který někdo bude milovat a někdo nesnášet:)

 6. Solo 30 září 2009 v 11:30

   Srovnávat kvalitu Evil Dead a tohohle snímku není na místě. Raimi poslední dobou jen přicmrndával u komiksového spidermana a svůj nový styl přenesl i sem. Když tady několik lidí vychvalovalo tenhle film, tak jsem si řekl, že ho musím vidět taky. Já jsem si rozhodně u filmu nepodupával, spíš otvíral láhváče. Neříkám, že tenhle film je hrozný, ale jde o lepší průměr. Ani Evil Dead nevím na 100% a tohle už vůbec ne— 70% tomuhle stačí až dost.

Nový komentář