Don’t Be Afraid of the Dark (2010)


Český název: Nebojte se tmy
Režie: Troy Nixey
Rok výroby: 2010
Délka: 99min
Země: USA / Austrálie / Mexiko

Hrají:  
Katie Holmes … (Kim)
Guy Pearce … (Alex)
Bailee Madiosn … (Sally)
Jack Thompson … (Harris)
Julia Blake … (Mrs. Underhill)
…a další

 

Recenzi sepisuji hned po zhlédnutí filmu, jinak věřím, že veškeré dojmy se rychle vytratí, stejně jako napětí, které se ztratilo hned po prvních sekundách dívání na tento snímek. Slyšela jsem o filmu hodně, viděla spoustu upoutávek a musím říct, že jsem se na něj velice těšila. Jenže zklamalo mě snad úplně všechno. I tak úspěšná a známá herečka jako Katie Holmes nezachránila slabý a chatrný děj. Celý film postrádal především napětí a hrůzu, která je hororům vlastní. Jediný děsivý element, se kterým se setkáváme, je scéna pod peřinou v posteli, kterou scénáristi velice ochotně vsunuli i do upoutávek. Sami věděli proč, nic jiného na filmu zajímavého není, snad krom zlověstného rejdění malých potvůrek v koupelně a knihovně.

Celý příběh začíná naprosto obyčejně, tím nejprostším a nejjednodušším způsobem, jaký kdo může vymyslet. Otec Alex s dcerou Sally a jeho přítelkyní Kim se stěhují do nového domu, který zjevně skýtá zlo. Otec odkrývá zazděné dveře v domě. Sally, jakožto citlivé dítě, ihned rozpoznává tajemné síly, které za velkými podivnými dveřmi vychází a snaží se o tom přesvědčit i svého otce a budoucí nevlastní matku. Ti pochopitelně nevěří a žádné zlo necítí. Vůbec žádná originalita. Na řadu přijde vysvětlení a téměř hned nám bude vše jako divákům sděleno a prozrazeno. Dům ovládla skupina malých zlých šotků o jejichž původu a existenci začne Kim pátrat. Jenže to nutně musí každého nudit, neboť podstatu strašení v domě již všichni známe z prvních minut filmu. Ani závěr nás neušetří bez naprostého klišé, kdy se po poslední hrůzostrašné noci s bouřkou za okny, přeživší obyvatelé domu stěhují jinam. S čímž se setkáváme u každého druhého “béčka”.

Od režiséra Tora jsem čekala mnohem více, neboť se na vzniku filmu podílel. Snad mu ještě nedošly nápady, protože příznivci si jistě nemohli nevšimnout pohádkových střípků a podobnosti s filmem Faunův labyrint.

Hodnocení5
Film doporučuji jen těm, kteří chtějí vědět, jak vypadají malé šeredné bytosti, které v noci vylézají ze svého úkrytu a ničí co jim přijde pod ruku, protože jedině na tom si díky počítačové animaci dali opravdu záležet.
50%

Sdílejte článek

  1. Solo 9 září 2012 v 18:02

    Mnohými opěvovaný Guillermo del Toro mne už nejednou zklamal a tak i do tohoto kousku jsem šel s vážnými obavami, že odejdu znechucený a tak se nakonec i stalo. Původní film mám sice doma, ale ještě jsem k němu jaksi nenašel cestu. Dokud Toro točí duchařiny, tak si nemám téměř na co stěžovat, ale jakmile to začne smrdět „pohádkovostí“ následuje strmý pád mé trpělivosti. Tady se sice ujal režie zelenáč Nixey, ale všichni asi víme, kdo tahal za nitky. Když k tomu navíc připočítám hodně slabé herecké výkony všech zúčastněných (i Holmes jsem už viděl zahrát mnohem lépe), digitální šotci byli spíš k smíchu (no možná to někoho vyděsí) – no a v neposlední řadě jsem po většinu času postrádal nějakou děsivější atmosféru. Pravda, občas se tvůrcům skutečně povedlo navodit trošku napětí (začátek, vana), ale jinak jsem se dost nudil. 🙂 více na 🙂 http://solo-solosworldofhorror.blogspot.cz/2012/09/dont-be-afraid-of-dark-2010.html

  2. Frenk 6 října 2011 v 17:07

     Chtěl jsem jít na to do kina, ale na poslední chvíli mi to (asi naštěstí) překazila jiná akce. Díky za recku na tuto novinku, akorát netuším, co je Katie Holmes tak úspěšného. Hraje jenom v béčkových produkcích a její poslední návštěva kina se datuje asi 6 let zpátky (Batman) a i tam na ni všichni pluli.

Nový komentář