Doctor Sleep (2019)


Český název: Doktor Spánek od Stephena Kinga
Slovenský název: Doktor Spánok
Scénář a režie: Mike Flanagan
Rok výroby: 2019
Délka: 152 min
Země: USA

Hrají:
Ewan McGregor … (Danny Torrance)
Rebecca Ferguson … (Rose)
Kyliegh Curran … (Abra)
Cliff Curtis … (Billy)
Zahn McClarnon … (Vrána)
… a další

 

Stephen King už lepší rok nezažije. Aby totiž v jedné kalendářní jednotce vznikly hned tři horory pro kina (Pet Sematary, It: Chapter Two a Doctor Sleep) je snad neopakovatelné (plus nezapomínejme na Netflix, který nám dal In the Tall Grass). Zvláštním úkazem rovněž je, že všechny tyto tituly jsou přijímány dosti rozpačitě. Doktor Spánek (ten stupidní dodatek v českém názvu odmítám používat) na tom bude podobně, protože byť si jde svou vlastní cestou, přece se nevyhne konfrontaci s jedním z nejlepších hororů všech dob – Osvícením (The Shining, 1980).

Ano, i já ten film zbožňuji a minimálně jednou do roka se k němu vracím. Chápu sice logickou Kingovu připomínku k obsazení Jacka Nicholsona, ale za ty roky už je hrana tohoto sporu otupena a na pozici legendárního statusu samotného díla neměla vliv. Ale to jen tak na okraj…

Události původního Osvícení měly velký dopad na psychiku Dannyho Torrance, jehož pronásledují noční můry i po opuštění hotelu Overlook, který byl ponechán napospas zchátrání. V dospělosti se svůj dar snaží zahnat alkoholem, rozmarný život bez zázemí ho však také ničí. Rozhodne se proto začít v úplně novém městě od nuly, skoncovat s pitím a najít si práci. Když se mu zadaří a svým darem dokonce pomáhá odcházet na svět starým lidem, vypadá budoucnost lépe. Jenže v tom se s ním spojí mladé děvče jménem Abra, jež má podobné schopnosti, jen mnohem silnější. A ta Dannymu prozradí, že existuje skupina lovců, kteří takto obdařené lidí loví. A ona je další na řadě.

První pozitivum, které vás praští do tváře, je neskutečně povedený casting. Ewanu McGregorovi věřím jak ztroskotance, tak trochu ve stylu Trainspotting, tak bodrého Obi-Wana, se kterým jedete zachránit nevinné děvče. A Rebecca Ferguson? Ta je ozdobou snad každého filmu a i tady v úloze andělské mrchy rozhodně vyniká. Slušní jsou herci i ve vedlejších rolích, což je dobrý základ pro ambicióznější podívanou. Hororový harcovník Mike Flanagan navíc dostal krvavý rating.

Co mě rozhodně bavilo bylo rozkrývání daru osvícení. To, co bylo v původním díle jen naznačeno, Doktor Spánek rozvíjí. Vynikající pasáže levitace nad krajinou alias nabourání se do cizího mozku mají správnou atmosféru, nehledě na to, že právě tyto síly (oklamání druhého) proti sobě obě strany hojně využívají. Navíc to slouží i jako středobod vztahu osvíceného dítěte se svými rodiči, kteří těžko přijímají jakoukoliv abnormalitu, čímž nutí potomka předstírat.

Doktor Spánek si mě solidně zaháčkoval. Dokonce mě přinutil k druhé projekci, což je u tak dlouhého filmu (150 minut je nějaká nová norma?) docela překvapení. Ale funguje na mě ve všech úrovních – jako drama osamělého muže, jako thriller o lovcích a lovených i jako horor s duchy. A jako třešnička na závěr – scénáristicky opodstatněný – návrat na Overlook.

S tím je samozřejmě spjato i velké množství odkazů. Dostaví se černošský kuchař i Dannyho rodiče, postraší nás bába vystupující z vany i holčičky-dvojčátka. Projdeme se opět zasněženým bludištěm, nakoukneme do koupelny skrze sekerou poškozené dveře a zkontrolujeme, kolik krve se vleze do výtahu. I hudební podkres tiše variuje minimalistický tón Osvícení.

Tak vlastně zjišťuji, že si nemám nač stěžovat. Krom mírně přepálené délky mohl být trochu víc vytěžen rating, zvláště když se snímek nebojí odpravit malé dítě. A některá úmrtí by možná zasluhovala emocionálnější dopad na diváka.

Hodnocení8
Doktor Spánek mě jakožto volné pokračování Osvícení nezklamal. Nedosahuje jeho kvalit (to snad ani nikdo nečekal), ale působí jako svébytný dovětek a zároveň i jako milá pocta svému předchůdci. A tak to mám rád.
80%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. ondrej 10 ledna 2020 v 14:57

    Budu asi v menšině, ale pro mě Kubrickův film je subjektivně propadák, u kterého jsem se nebál ani u prvního zhlédnutí. Naopak ale Doktora Spánka obdivuji a jak nemám rád ono Osvícení, o to více jsem si zamiloval jeho pokračování, kde mi Mike Flanagan dokazuje jak je zručný filmař, který nedává do hororu lekačky a naopak se orientuje na charaktery. Veškeré odbočky z knihy mají zde své opodstatnění a ve druhé polovině si příběh jede už čistě na vlastní koleji, dokonce hororovější než kniha. Krásně je zde zapojen a vytěžen hotel Overlook, daleko hlouběji prozkoumáno Osvícení a vůbec…. pro mě jeden z TOP hororů uplynulého roku. Díky moc za recenzi Frenku.

Nový komentář