Descanse en piezas (1987)


Režie: José Ramón Larraz (jako Joseph Braunstein)
Rok výroby: 1987
Délka: 90 min
Země: Španělsko / USA
Další název: Rest in Pieces

Hrají:
Scott Thompson Baker … (Bob Hewitt)
Lorin Jean Vail … (Helen Hewitt)
Dorothy Malone
Jack Taylor
Patty Shepard
David Rose
… a další

Děj tohoto filmu nás zavádí do starého domu, do něhož se právě nastěhoval mladý manželský pár. Je to dědictví po nedávno zesnulé tetičce. Obydlí vypadá pěkně, radost a nadějné vyhlídky jsou tedy na místě. Něco neobvyklého se však začíná dít. Helen má pocit, že ji pronásleduje duch mrtvé tety, Bob se zase případným odjezdem nechce vzdát hledání rodinných peněz. K tomu to vypadá, že sousedé nejsou tak docela normální, takže “překvapivé” rozuzlení na sebe nenechá dlouho čekat.

Proč překvapivé v uvozovkách? Protože je zmatečné. Divák je vystaven dvojí rovině příběhu. V první má pocit, že jde o klasickou duchařinu, ve druhé naopak dává ruku do ohně za to, že sleduje zombie film, v mnohém připomínající podobně laděný starší horor „Dead and buried”. Tomu však kvalitou nesahá ani po kotníky.

Předně zde chybí jakákoli hustší či alespoň minimálně zajímavá atmosféra. Hudba se místy snaží o hororový nádech, ovšem jakmile jde do tuhého, mění se v akční rytmiku. Ani herci nebudí dojem přílišné námahy. Zvláště hlavní hrdinka, které se kromě často ukazovaných ňader nedá věřit téměř nic. Stejně nedůvěryhodné jsou scény, v nichž dojde na smrticí použití čepelí. Masakr hudebníků připomíná komediální laškování podnapilých bavičů, zvláště ve chvíli, kdy přesné smrtící rány zasazuje i slepec. A to prosím i tehdy, je-li s obětí zcela sám. Že by se scénáři opět vyhnula logika obloukem? Nedá se konstatovat jinak, než že ještě větším, nežli velkým. Je totiž přinejmenším zmatený.

Zbývá zmínit gore. Žádné tu není. Tedy až na několik bodnutí nožů, useknuté končetiny a kraťoučké porcování masa, které má být rozřezáváním mrtvoly. Že tato scéna postrádá zřetelnější význam? Že jeden z řezníků při tom hraje na housle tak dokonale, že je slyšet hned několik nástrojů? Asi to byl vtip.

Hodnocení2
Rest in Pieces je bezpochyby nepovedený horor. Snaha děsit duchy a šokovat neobvyklými oživlými mrtvolami vyšuměla s nelogickým scénářem, nevěrohodnými výkony a směšnými momenty.
20%

Sdílejte článek

  1. Solo 6 ledna 2015 v 10:59

    Tento film je zdárným příkladem toho, že ne vždy točili Španělé dobré filmy. Dozajista je dost ovlivnili jejich američtí kolegové, ale to co nám bylo nabídnuto zde, se dá přirovnat k jedné velké blamáži. Celý film je natočený dosti nepěkným způsobem a to se nebavím jen o špatné kvalitě obrazu. Spíše mi to připadalo, jako bych sledoval jakýsi špatný pokus o natočení hororové parodie na duchařinu, akorát s tím rozdílem, že se do ní tvůrci během filmu několikrát pokusili přimíchat i prvky z jiných hororových odvětví. I to bych jim dokázal ještě odpustit, jen kdyby to ve finále nevypadalo tak trapně. Kromě kamery tu totiž vyhořeli i samotní herci, kteří podali opravdu mizerné výkony a to jejich šílenství (potažmo strach) jsem jim nevěřil ani co by se za nehet vešlo. Dokud se vedli znuděné dialogy, dalo se to ještě překousnout, ale jakmile došlo na mordování, musel jsem se smát. Marnou snahu o důvěryhodnost situace podkopávali samotní aktéři a atmosféra (i samotný divák) tím trpěli jako raněná zvěř v posledním tažení. Za vše mluví těch několik málo scén, při kterých se tu vraždilo. Laciné a hlavně dost nevěrohodné masakrování hudebníků jen dokonalo toto dílo zmaru. 30%

Nový komentář