Dark Tide (2012)


Český název: Temný příliv
Slovenský název: Žralok zabijak
Režie: John Stockwell
Rok výroby: 2012
Délka: 109 min
Země: USA / JAR

Hrají:
Halle Berry … (Kate)
Olivier Martinez … (Jeff)
Sizwe Msutu … (Themba)
Mark Elderkin … (Tommy)
Thoko Ntshinga … (Zukie)
… a další

 

Kate studuje žraloky. Je jimi fascinována, ráda opouští klec a navazuje s nimi fyzický kontakt. Po nehodě, při níž zemře jeden ze členů jejího týmu, se uzavře a živí se rozvozem turistů po březích Jihoafrické republiky. Poničená loď a hromada dluhů však nakonec vrátí Kate do hlubin. Jeden zámožný dobrodruh touží po nezapomenutelné podvodní podívané a tu také dostane. Dostane ji ovšem i samotný divák?

Johna Stockwella jsem naposledy zaznamenal v roce 2006, kdy natočil snesitelný survival Turistas (u nás Brazilský masakr). Téma žraločích thrillerů/hororů je snad ještě těžší zkouška a v ní se režisér tentokrát sám utopil. První půlhodinka je přitom fajn – Temný příliv se snaží tvářit odborně, triky většinou neruší a ani Halle Berry v bikinách neurazí.

Bohužel druhý akt, v němž se profilují charaktery asi šesti pasažérů malé kocábky, rychle ztrácí dech a atmosféra je vyloženě uspávající. Film tak dlouho a tak neohrabaně řeší vztahy otce se synem a kapitánky s bývalým přítelem, že skoro nabudete dojmu, že se všichni jeli na výlet usmířit a žraloci zůstanou bez masa.

Dramatický zvrat se dostaví až po devadesáti minutách, kdy už – se vší úctou – měly pomalu nabíhat závěrečné titulky. Ani pro fanoušky gore efektů nemám dobré zprávy, protože ukouslá noha je tady maximum. Kamera je v denních scénách slušná, v nočních bídná. I hudební podkres mi zněl jednou vhodně, jindy jaksi podivně.

Hodnocení3
Temný příliv je až příliš nekomfortní a neomalený na to, aby mohl výrazněji zasáhnout do svého subžánru. Žraloci tak zase jednou prohráli.
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 15 srpna 2017 v 11:17

    Dobrodružné thrillery odehrávající se na vodě či přímo pod vodou mi nikdy nebyli proti srsti a zvláště když se lehce otírají i o hororový žánr. Dark Tide sice není čistokrevný shark horor, ale to by ani tolik nevadilo. Mnohem horší je však fakt, že většina děje se točí okolo dramatických dialogů, které začnou být za krátko doslova ubíjející. Místo aby si divák mohl užít jednu nervy drásající akční scénu za druhou, je nucen poslouchat zdlouhavé hádky mezi jednotlivými postavami a tohle byl hlavní kámen úrazu, proč se tento film nikdy nedočkal a ani nedočká velké divácké přízně. John Stockwell sice v době natáčení nebyl žádný zelenáč a už mi dvakrát dokázal, že natočit atmosférický film (i horor) umí, ale to by musel mít po ruce kvalitnější scénář. Podmořské záběry byli pěkné (o tom žádná), dokonce i prostředí bylo nádherné a takoví tučňáci /lachtani – nádhera, ale já očekával přece jenom trochu ponuřejší film. Co z toho že Halle Berry byla v bikinách k sežrání, když mi to spíše připadalo, že si společně se svým nastávajícím manželem Martinezem vyrazili na dovolenou (na které by počali své dítě a léčili si své mindráky), než že sleduju film se žraloky. Ti se zde objevili jen na začátku filmu a poté až v poslední zhruba dvacetiminutovce. Což byla pěkná bída, vezmeme-li v potaz, že se do pořádné akce dostali jen minimálně. Trocha krve a uhryznutá noha – to jako mělo být všechno? Navíc zde úřadoval chaotický střih, který byl nepřehledný jako sviňa a ještě k tomu se vše důležité odehrálo v přítmí – takže divák vlastně vidí pěkné kulové. Jsem vážně zklamán, protože očekávání bylo mnohem větší. Jedinými důvody proč tomu dám vůbec nějaké ty body, jsou Halle Berry a ty záběry na zvířata a okolní krajinu. Po hororové stránce fakt bída.

Nový komentář