Dark and the Wicked, The (2020)


Scénář a režie: Bryan Bertino
Rok výroby: 2020
Délka: 95 min
Země: USA

Hrají:
Marin Ireland … (Louise)
Michael Abbott Jr. … (Michael)
Julie Oliver-Touchstone … (Matka)
Michael Zagst … (Otec)
Tom Nowicki … (Charlie)
Xander Berkeley … (Kněz)
Lynn Andrews … (Sestřička)
… a další

 

Na odlehlé farmě umírá starý muž, o něhož pečuje manželka a občasně i zdravotní sestra. Když se objeví potomci – Louise a Michael – jsou matkou nabádáni, aby se příliš nezdržovali. Když neposlechnou, stávají se svědky matčiny sebevraždy. To k ději bohatě stačí, neboť The Dark and the Wicked rozhodně neoplývají ničím komplikovaným.

Je to tedy v podstatě přímočará depresárna, kde proklaté místo krutě zkouší hlavní hrdiny, sourozence. Že je v těchto minimalistických podmínkách velmi těžké uspět, je tento film důkazem. Nedá se upřít, že svou starou bábu, která se i po smrti vrací na svůj ranč, tvůrci prodali a její výstupy alespoň trochu vytrhnou. Zbytek už je ale taková tradiční vata, v níž se straší vyčpělými prvky: blikáním světel, drnčením telefonu (tady mobily i pevná linka) a mrzačením koz.

Je milé, že The Dark and the Wicked hraje na reálnější děs, neurčité ďáblovo zlo, které touží, abychom se zbláznili a vzali si život – ne vždy však dopadá semínko do úrodné půdy. Stejně jako atmosféra se mi jako na houpačce jevila i využitelnost postav. Netěšila mě ani šílená linka se zdravotní sestrou, ani laciné rozuzlení s Michaelem, ani rychle useknutý závěr s Louise.

Bohužel, jelikož se o postavách dozvíte zhruba tolik, kolik o samotném prokletí, držíte jim palce spíše z povinnosti. Aneb, jak už se stává pomalu recenzentským klišé, trochu nápadů by neškodilo.

Hodnocení5
The Dark and the Wicked se snaží, ale z osamělé prokleté farmy toho moc nevytříská.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 15 března 2022 v 20:05

    Bububu ty zkurvysynu…nějak takhle by tento film uvedl bavič Zdeněk Izer, aneb strachy se posere celá rodina a nejen ta filmová…Kéž by…Bohužel musím souhlasit spíše s negativními ohlasy na tento film. Není to vyloženě špatná záležitost, dokonce se režisérovi podařilo v některých situacích navodit i jakžtakž slušnou atmosféru, ale jako celek to zas až tak dobře nešlapalo. Jak měl zřejmě v plánu. Přitom si myslím, že Bertino není vůbec špatný režisér. Jenomže s mrzkým rozpočtem necelých 500 000 dolarů prostě nešlo natočit oscarový kousek. Citelně to bylo znát především u scén, při kterých se měl divák, jakože bát. Pár béčkových lekaček tu proběhlo, jenomže zlo svou přítomnost ventilovalo hlavně přes ono „klišé“, vrzaní, skřípání, šepot, zvonění telefonu – občas si však dalo tu práci s nějakými těmi halucinacemi, které postavy vedly k sebevraždě (pár slušných gore scén tu k vidění bylo, ne že ne), proběhne i nějaký ten krvavý masakr koz (mimo záběr kamery), cinkání flašek a řetězů – no pro náctileté diváky asi obrovské terno. Ti více otrkaní asi zrovna dvakrát do výšky skákat nadšením nebudou. Herecké výkony všech zúčastněných taky žádná sláva, ale ta nahá babča to byl vážně humus – to jsem si musel i zakrýt oči – ovšem ne strachem. Marin Ireland vypadala hrozně a měl jsem až dojem, že na něčem musela během natáčení „frčet“, starý mazák Xander Berkeley moc prostoru bohužel nedostal a zbytek tu byl tak nějak do počtu. Z tohohle vážně nešlo vymáčknout víc, jak obyčejný průměr. Buďme soudní, vždyť to byla kokotina co zrovna originální myšlenkou moc nekypěla. 50%

Nový komentář