Curse, The (1987)


Český název: Kletba
Režie: David Keith
Rok výroby: 1987
Délka: 92 min
Země: USA

Hrají:
Wil Wheaton … (Zack)
Claude Akins … (Nathan)
Malcolm Danare … (Cyrus)
Cooper Huckabee … (Forbes)
… a další

 

Farmář Nathan určitě nechce prodat svoji půdu nějakému hejskovi, který má v plánu oblast přeměnit v rekreační středisko. Kdyby mu někdo řekl, že za pár dní spadne za jeho domem podivný meteorit, jehož obsah kontaminuje vodu a ohrozí tím život jeho rodiny, možná by prodal. Nebo by se smál. Nebo by bez rozmyslu utekl. Na každý pád to nic nemění na tom, že se k Zemi cosi blíží…

Kletba je natočena na motivy povídky H. P. Lovecrafta “The Colour Out of Space” (Barva z vesmíru) a je v pořadí druhým pokusem o její filmovou adaptaci. Prvním je film Die, Monster, Die! z roku 1965.

Lovecraftův čtenář danou inspiraci filmařů bezpečně rozezná, přestože se k ní titulky nehlásí. Nabízí se otázka po důvodu, na kterou si samozřejmě divák musí najít odpověď sám. S ohledem na některá negativa filmu je to dobře, s přihlédnutím k pozitivům naopak škoda. Obojí je ve výsledku jakous takous měrou vyváženo.

Lovecraftovy příběhy oplývají zvláštní atmosférou, jejíž náznaky se vyskytují i zde, byť je jich skromnější množství. Podmanivá hudba Franca Micalizziho vtahuje do potemnělé roviny příběhu a značně ho jako celek po stránce hororové krášlí. Radost se ponořit. V opozici této příjemnosti stojí nuda všedního farmářského života, jak ji alespoň film vystihuje. Protože setkávat se coby divák s rodinou každou chvíli jen u plného u stolu a sledovat, jak se v jednom kuse někteří její členové cpou jako s prominutím prasata, to ani není k smíchu.

Je to v jednom případě nechutné přímou úměrou celé roli. Onen mladík, o kterém je řeč, představuje typického burana, který když si zrovna nepatlá pod nos marmeládu, tak vymýšlí nanejvýš trapné vtípky a souvislou větu dohromady nedá. Takový ten typ, co leze všem pozorovatelům příběhu na nervy a jehož skon je důvodem k oslavě. Podobně je zde nesympatických více postav. Na obranu hereckého osazenstva je však třeba říci, že se pár normálnějších herců přece jen našlo.

Snímek se může pochlubit úctyhodným vizuálním zpracováním momentů, které přímo souvisejí s již zmíněným atmosférickým útokem. Masky, destrukce, sliz… to vše nadprůměrné kvality. Stojí za to si na ně počkat.

Horší je to s erotickou stránkou, kterou tvůrci sice film zpestřili, ale kdyby tam některé z nich nebyly, vůbec by to celku neuškodilo. Vzhledem k divákovu pocitu zbytečnosti spíše naopak.

Hodnocení6
The Curse je jakožto Lovecraftem inspirované dílo spíše průměrnou nebo lehce nadprůměrnou záležitostí. Pobaví, místy zaujme i nudí, znepokojí, potěší oko i ucho. Klasické zábavné béčko 80. let (byť pojaté vážněji) ani nic jiného nepotřebuje.
60%

Sdílejte článek

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář