Cube (1997)


Český název: Kostka
Režie: Vincenzo Natali
Rok výroby: 1997
Délka: 90 min
Země: Kanada

Hrají:
Nicole de Boer … (Joan Leaven)
Nicky Guadagni … (Helen Holloway)
David Hewlett … (David Worth)
Andrew Miller … (Kazan)
Julian Richings … (Alderson)
Wayne Robson … (Rennes)
Maurice Dean Wint … (Quentin)
…a další

 

Jak by vám asi bylo, kdyby jste se nečekaně probrali místo ve své posteli v malé místnosti tvaru krychle a nevěděli, jak jste se tam dostali? Najednou zjistíte, že na každé stěně kostky je další východ. Vstoupíte do něj a vžum, tělo se kousek po kousku rozpadá a chudák člověk asi ani netušil, že ve většině místností je ukryta nějaké past. To v jiné komnatě mělo několik lidí více štěstí, nějak se dostali k sobě a mohou přemýšlet o tom, proč jsou tady. Sešla se tu jedna doktorka, studentka, policajt, stavitel a ještě několik dalších lidí. Největšího respektu se dočká pan policista, který začíná vyslýchat ostatní a nebojí se přitom používat i své pěsti. Avšak marná sláva, nikdo si téměř na nic nevzpomíná a tak nezbývá než pokusit najít si cestu ven.

Nečeká je ale zrovna snadný úkol, postupně zjišťují, že všechny místnosti tvoří jednu gigantickou kostku o délce stovek metrů. Když si spočítáme, že v každé místnosti je šest východů, znamená to mnoho tisíc možností. Naštěstí studentka je dobrá v matematice a na základě čísel, kterými jsou označeny všechny dveře, zjistí, kde se pasti nacházejí a kde nikoli. Nebude to ovšem zdaleka tak snadné. V celém komplexu kostky je mnoho tajemství, které vám již prozrazovat nebudu, abych vše nevyzradil. Mezi jednotlivými postavami dochází ke konfliktům a o nečekané zvraty není nouze. Nevyhraje ten nejsilnější, ale naopak ten nejchytřejší…

No a nyní k tomu horšímu. Kostka vznikla již v roce 1997, ale já ji bohužel viděl až o deset let později. To by mi nevadilo, kdyby mi silně nepřipomínala Saw a především druhý Saw (skupina lidí, pasti v místnostech, jedna vůdčí osobnost, která terorizuje druhé apod.). Kostka má však výhodu (nebo nevýhodu?), že je více psychologická. Není zde tolik úmrtí jako v Saw, umírá se jen na začátku a na konci filmu, celá prostřední část je věnována otázkám ohledně kostky a přemýšlením o ní. Divák se vlastně může s postavami úplně ztotožnit, protože taky nic neví. Kdo a proč ji postavil? Existuje východ? Je to jen nějaká hra pomateného šílence? Nebo je jeden z vězňů přímo autorem této hry? To je asi největším rozdílem oproti Saw.

Hodnocení9
Jelikož tady dostal Saw 1 i Saw 2 rovnou stovku, musím dát kostce o něco méně. Její novější bratr je lépe propracovanější a krvavější. Kostku doporučuji těm, kteří kromě mrazivého thrilleru mají rádi ještě větší psychologičtější boj než byl k vidění v Saw.
90%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

20 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Profilový obrázek
    snenat3 2 listopadu 2009 v 20:49

    Cube to bola napinava pecka to bol film kde som fakt nevnimal čas a keď prechadzal časťou kde nesmel nič povedať tak ja som nedýchal to sa mi ešte pri žiadnom horrore nestalo proste bomba ktoru rad zrovnavam zo Sawom pretože su to dve napinave pecky hoci dvojka Cube bola o ničom trojka už sa viac dala ale stále to nebola jednotka no skončila sa tak že očakavam 4 na dvojku odpisal sám režiser keď povedal že bol z nej sklamaný  inač cube 100%

Nový komentář