Creep (2004)


Český název: Metro
Režie: Christopher Smith
Rok výroby: 2004
Délka: 85 min
Země: Británie / Německo

Hrají:
Franka Potente … (Kate)
Vas Blackwood … (George)
Ken Campbell … (Arthur)
Paul Rattray … (Jimmy)
Kelly Scott … (Mandy)
Sean Harris … (Craig)
Kathryn Gilfeather … (dívka)
Grant Ibbs … (muž)

 

Dobrých horrorů je dnes jako šafránu. Nevím, zda Metro mezi šafrán zařadit, avšak mezi vzácné koření bych ho nejspíš zařadil. Pojďme se společně blíže podívat, jak to s tímto filmem vlastně je.

Slečínka z vyšší společnosti usne v metru, které mezitím přes noc uzavřou a ejhle, začnou se dít věci. Víc k ději bych prozrazoval nerad, protože zápletka není nikterak složitá a bylo by ji proto jednoduché prozradit. Avšak i přes poměrně originální nápad, který se ke klasické vyvražďovačce hodí, je ve filmu pár nesrovnalostí, které kazí celkový dojem. Herecké výkony na mně ze začátku působily značně rozpačitě, ale asi od čtvrtiny filmu jsem je přestal registrovat.

Hudbu komentovat asi nemá smysl, nezanechala ve mně žádný pocit a myslím, že je dostatečná celkové kvalitě filmu. Co bych snímku vytkl, je práce střihačů a kameramanů. Valná část děje se odehrává v podzemí metra a tak se filmaři pokoušeli navodit atmosféru tmy a strachu, leč podle mě se jim to moc nepodařilo. Zmatené šermování baterkou na černé obrazovce není moc strašidelné, ba naopak někdy k naštvání. Ani celková atmosféra filmu není tak děsivá a bezvýchodná jak by se mohla zdát.

V Metru se však vyskytuje jedna zvláště šťavnatá vyjímka a tou je scéna v laboratoři, ta mi přišla opravdu „výživná“ a kdo viděl nebo uvidí, jistě mi dá za pravdu. Masky by mohly být o trochu lepší, všímám si že, slabým místem v hororech bývají oči monster, podle kterých je znát, že pod maskou je herec a ubírá to na realističnosti a strachu.

Hodnocení7
Celkově bych snímek mohl spíše doporučit a na zabití jednoho nudného večera je plně dostačující. Spíše jsem výjmenoval zápory filmu, ale přesto si myslím,že je Metro lehce nadprůměrné a že si své fandy určitě najde.
70%

Sdílejte článek

29 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. JasonVoorhes 14 dubna 2011 v 20:17

    ,,Nedal bys mi cígo?”

    ,,Máš ho mezi prsty”

    Film, který jsem viděl před 3 lety a občas koukám i dodnes. Souhlasím s recenzí. Dobrých horrorů je v poslední době celkem málo, téměř 25% ze sta, podle mého názoru. A tento do těch pětadvaceti patří. Sice moc velký kritik nejsem, ale to že řeknu že je to dobrý horror a byl natočen v době kdy za posledních 10 let sou horrory jako rozmačkaný bambory s cukrem k pití, to je už opravdu co říct. U filmu jsem se bavil, bál, zíral, bavil, bál, ale především bál (teď už ale tedy ne). Jen mě mrzel useknutý konec a děj který bude asi pro mnohé slozité pochcopit a říkat že je to kravina nesmyslná ve stylu Hostelu. Nýbrž tak tomu vůbec není a říkám to protože jsem děj pochopil (i když až na 2 shlédnutí). U mě pěkných 80%.

  2. jamno 5 září 2010 v 21:38

     A stalo sa vam ze to pozerate sami v miestnosti, na PC, sluchatka na usiach, okolo vas tma a zrazu vam niekto polozi ruku na plece ked uz mate cca 2/3 filmu za sebou? Mne to urobila moja mama…prisaham ze som skoro hodil bobek….inak podla mna na 80%….vidiet v tom duch europskej produkcie, co je len pozitivum. kto sa rad boji, tak podla mna by si tento titul nemal nechat ujst….vyborny priklad ako sa da z lacneho filmu spravit dobry produkt.

Nový komentář