Conjuring: The Devil Made Me Do It, The (2021)


Český název: V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz
Slovenský název: V zajatí démonov 3: Prinútil ma k tomu Diabol
Režie: Michael Chaves
Rok výroby: 2021
Délka: 112 min
Země: USA
Alternativní název: The Conjuring 3

Hrají:
Patrick Wilson … (Ed Warren)
Vera Farmiga … (Lorraine Warren)
Ruairi O´Connor … (Arne Johnson)
Sarah Catherine Hook … (Debbie)
Julian Hilliard … (David)
… a další

 

Rok 1981. V USA startuje soudní jednání s Arnem Johnsonem, který za podivných okolností ubodal muže. Jelikož byl Arne v předchozích týdnech přítomen při (ne vždy úspěšných) vymítačských akcích manželů Warrenových, je možné, že démon pouze vyměnil tělesnou schránku. Ed a Lorraine jsou o tom přesvědčeni. Jejich boj nebude tentokrát pouze s nadpřirozenem, ale také s postojem společnosti vůči těmto jevům. Čeká je historicky první obhajoba muže, který tvrdí, že ho k činu donutil ďábel.

Ideální podklad pro zakončení skvělé trilogie, řekne si jistě každý. Přesto jeden trumf zmizel, poněvadž James Wan třetí část nerežíroval a místo přenechal Michaelu Chavesovi. Ten sice už v „conjuring“ univerzu jeden zářez má (jmenuje se La Llorona: Prokletá žena z roku 2019), byl to však nudný průměr. A že se ve strašení nemůže malajskému šikulovi rovnat, nyní dokazuje podruhé. Originální lekačku Wanova stylu nebo neotřelou hru s kamerou tu nenajdete.

Je to paradox ještě větší, když si uvědomíme, že Wanovi v předchozích dílech stačily k výborné atmosféře většinou pouze kulisy rodinného domu. Michael Chaves nabízí pestřejší lokace – straší se v lese, v márnici, ve vězení, v podzemních chodbách i v různých domech – nic světoborného z nich ale nevykřeše. V tomto ohledu zkrátka typický mainstream.

Jenže! Jsou to přece Warrenovi a s nimi je radost být. Ed a Lorraine v podání Patricka Wilsona a Very Farmigy jsou bezesporu nejsympatičtějším hororovým párem poslední dekády. Motiv vzájemné lásky a podpory je ve třetím díle obohacen infarktem, který v úvodě prodělá Ed. A vlastně i závěrečný duel, v němž jsou manželé postaveni proti sobě, tuhle linku podtrhuje. S Warrenovými vám prostě ten čas uteče a nikdy vám nejsou lhostejní.

 

Hodnocení6
I tak je ovšem The Conjuring 3 nejhorším dílem z trilogie. Připomíná více roztomilý dovětek k dané látce než děsivou hororovou pecku. 60 %
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář