Color Out of Space (2019)


Český název: Barva z vesmíru
Režie: Richard Stanley
Rok výroby: 2019
Délka: 111 min
Země: USA

Hrají:
Nicolas Cage … (Nathan)
Joely Richardson … (Theresa)
Madeleine Arthur … (Lavania)
Elliot Knight … (Ward)
Brendan Meyer … (Benny)
Julian Hilliard … (Jack)
… a další

 

Nathan (po dlouhé době výrazný Nicolas Cage) má rád samotu. Proto se svou rodinou žije na opuštěné farmě, kde dojí své alpaky (něco mezi kozou a velbloudem), pěstuje všemožné plody a snaží se být nezávislý. Idylka však končí s dopadem podivného meteoritu na jeho zahradu. Ten sice umí vybarvit okolí úžasnými barvami, pravděpodobně však reaguje i na lidskou psychiku. Vše se začíná hroutit!

Aby toho nebylo málo, vesmírné světlo ruší signál nejen telefonům a počítačům, ale klidně i vymlátí autobaterku. Blahodárná samota se tak obrací v tíživou izolaci, kde nejbližší civilizace znamená desítky kilometrů pěším pochodem. Z toho plyne, že s celou situací se rodina bude muset vypořádat sama.

Film těží ze strachu z neznámého, prý je to taková Lovecraftova doména. To znamená, že vůbec neznáme záměry vesmírného organismu, jen pomalu odhalujeme rozsah jeho schopností. To dává tvůrcům prostor pro upuštění fantazie, ale abych pravdu řekl, tady Barva z vesmíru trochu kulhá. Třeba scéna se synem Bennym a studnou (stále oblíbená hororová rekvizita!), vás spíše než děsem naplní žalem. Říkám si: To je jako všechno?!

Je to zvláštní u filmu, který se posléze nebojí – a to bylo překvapení – navodit velmi nepříjemnou atmosféru zoufalství na druhou. Způsob, jakým dostane v závěru zabrat matka s nejmenším synkem, nakonec vytahuje Barvu z vesmíru do nadprůměru. Celkově mi to připomnělo Annihilation (2018), akorát v komornějším podání.

Pozitivně bych hodnotil rozkreslení postav, které vám vzdor bláznivým situacím nejsou ukradnuté a občasný Cagův vtípek rozesměje. Triky mají kolísavou úroveň, jako náplň béčkové zábavy ovšem dostačující, podobně jako úsporná hudba.

Hodnocení6
I tak se nelze zbavit dojmu, že to je pouze hororová hříčka o tom, co lze vymyslet s jednou rodinou na jedné farmě. Barva z vesmíru ale nakonec určité prvky šílenství dokázala přetavit do podoby, kdy si lehké doporučení zaslouží.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář