Colony, The (2013)


Český název: Kolonie
Režie: Jeff Renfroe
Rok výroby: 2013
Délka: 95 min
Země: Kanada

Hrají:
Kevin Zegers … (Sam)
Charlotte Sullivan … (Kai)
Laurence Fishburne … (Briggs)
Bill Paxton … (Mason)
Dru Viergever … (vůdce kanibalů)
… a další

 

Rok 2045: Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám je Země pokryta vrstvou ledu a sněhu, nízké teploty na povrchu nejsou vhodné k životu a tak se zbytek lidstva uchýlil do několika podzemních kolonií. Nedostatek potravy a strach z nemocí je přinutil žít v přísných opatřeních, kde každá chyba či jen hloupé nachlazení může způsobit katastrofu. Jednoho dne lidé z kolonie číslo 7 pod vedením Briggse zachytí nouzový signál z Pětky a rozhodnou se volání o pomoc prozkoumat. Je vytvořen tříčlenný tým, který se vydává na místo, ale tam na ně čeká doslova hororové překvapení. Tamní kolonisté totiž až na jednoho byli povražděni a doslova rozporcováni skupinou kanibalů. Nastává úprk a snaha varovat vlastní kolonii před nebezpečím. Jenomže vůdce kanibalů vycítil příležitost získat další čerstvé maso a tak záhy nastává boj o přežití. Jenomže zrada číhá i ve vlastních řadách…

Zimní období v normálním životě vůbec nemusím, ale ve filmech patří k mým oblíbeným. Klidně i v postapokalyptických kouscích. Prvotní letmé seznámení s trailerem slibovalo vcelku zajímavou podívanou, okořeněnou sice o nepříliš působivé digitální efekty, za to ale docela známé herecké obsazení a hlavně fakt, že tady budou stát kolonisté proti bandě lidožroutů. Hned jsem si vzpomněl na 30 dní dlouhou noc a tamní upíry. Rozdíl v obou filmech byl markantní, a to nejen co se atmosféry ale i celkové kvality týče. Přesto si však nemyslím, že by Kolonie byla vyložená katastrofa.

Úvodních 40 minut je spíše ryzím dramatem, kde se seznamuje s důležitými postavami i sociálním problémem a pravidly v kolonii. Nemoc zde téměř vždy znamená smrt, a to nejen na následky nachlazení, ale i díky nelítostným kulkám. Zvláště když zbraň v ruce drží psychopat a despota Bill Paxton. Je však taky pravda, že tempo příběhu se v některých momentech neskutečně táhlo, až jsem se přistihl několikrát u zívání nudou. Naštěstí se vše alespoň trochu zlepšilo příchodem kanibalů na scénu.

Na žádné srdceryvné polibky to nebylo, ale počet mrtvých se začal rapidně zvyšovat, dostavila se i částečná brutalita a já se hned cítil daleko lépe. Ovšem radost mi dost často kazily místy opravdu hnusné digitální efekty. Takový vůdce kanibalů byl však neskutečný sympaťák a zcela nejlepší postavou celého filmu. Paxton, Zegers i Fishburne podali průměrné výkony, ale i oni nakonec dopomohli tomuto filmu k alespoň průměrné kvalitě.

Hodnocení5
Kolonie měla docela zajímavý námět, v některých situacích i slušnou atmosféru, ale jako celek to rozhodně působilo místy trochu rozpačitě. Dostal jsem ale docela velký hlad!
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář