Cloverfield (2008)


Český název: Monstrum
Režie: Matt Reeves
Rok výroby: 2008
Délka: 84 min
Země: USA

Hrají:
Lizzy Caplan … (Marlena Diamond)
Jessica Lucas … (Lily Ford)
T.J. Miller … (Hud Platt)
Michael Stahl-David … (Rob Hawkins)
Mike Vogel … (Jason Hawkins)
Odette Yustman … (Beth McIntyre)
Anjul Nigam … (Bodega Cashier)
Margot Farley … (Jenn)
…a další

 

O počátcích filmu Cloverfield (Monstrum) se ví asi tolik, jako o původu samotného monstra. Studio a tvůrci si dali opravdu záležet na tom, aby se nic důležitého nedostalo napovrch mezi netrpělivě čekající diváky. Odměnou byla velká návštěva kin a tudíž i vysoké tržby. I mě zlákala reklama, a tak jsem se rozhodl jít do kina za poznáním totožnosti toho, co nemělo původně ani název. Mé obavy, že se Monstrum nakonec před kamerou neukáže se naštěstí nevyplnily a já z filmu odcházel naprosto šokován a vzpamatovával jsem se z něj dalších několik hodin. Dlouho mě žádný film tak nesrazil, jako tento.

Co se týče děje, je tento snímek po této stránce opravdu chudý. Jde v něm prakticky jen o to, najít jednu osobu a utéct z města. To ostatní (řádění Monstra, akce armády) spíše funguje jako taková hrůzostrašná kulisa, která se protne s osudy všech hlavních hrdinů. Ovšem zpracování je tak skvělé, že je děj doslova odstrčen na druhou kolej a ze sledování se stává místy nervydrásající zážitek. dokonce mi ani nevadilo to, že v něm nebyla použita žádná hudba. Celý snímek je natočen ve stylu “Záhady Blair Witch“. Tím se dostávám k druhému bodu, tedy způsobu vyprávění.

Celý film vidíte pohledem digitální kamery, kterou má po celou dobu u sebe jeden z hlavních představitelů. Na nevinném, ale zdlouhavém začátku se odehrává rozlučkový večírek, který zabere dobrých patnáct minut. Jeho zakončení je náhlé, po podivném, hlubokém zvuku čehosi a mírném zemětřesení. Od té chvíle končí nuda, a až do konce bude jen napětí. Pokud se vám při rychlých a třesoucích záběrech dělá nevolno, neměli by jste na film vůbec chodit. Kamera se třese téměř pořád, a ač to může někoho štvát, tak právě to dává snímku onen strašidelnější prožitek, který jsme mohly prožívat při podobně točeném snímku, “Záhada Blair Witch“. Ovšem srovnávání těchto filmů tady dále končí. Počítačové efekty jsou špičkové a Monstrum skvěle zapadne, jako skutečný – neskutečný tvor do ulic New Yorku. Jeho podobu samozřejmě popisovat nebudu, ale řeknu vám, že ač na různých serverech publikovali jeho údajnou fotku, nikdo se do pravé tváře ani zdaleka netrefil (alespoň ne před uvedením v kinech, co vím). Ta pravá je mnohem děsivější a i Godzilla by raději před ním skočila do Mariánského příkopu, než by se s ním přímo setkala. K tomu (aby toho nebylo málo) z velkého Monstra vypadávají menší, pavoukům podobné nestvůry, které nejsou zrovna dvakrát přátelské, a jejich kousnutí vážně zabolí. A na závěr musím vychválit ozvučení filmu (neplést s hudbou). Hlas Monstra je skutečně jedinečný, stejně tak jako zvuky explozí, bortících se budov, apod. Poslouchat tohle vše v kině, kde na vás útočí 3D zvuk, je prožitek filmu o to markantnější.

Hodnocení10
Po dlouhé době konečně snímek, který mi nejen ukázal, že děj neznamená kvalitu. Třesoucí se kamera, schválně nepoužitá hudba či způsob zakončení je odpuštěn, neboť tohle není obyčejný film, ale zvláštní – jedinečný film. A takové si zaslouží i hodnocení. Možná se mnou nebudete souhlasit (u tohoto snímku se názory budou obzvláště různit), ale já dávám maximu.
100%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

28 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Dextra 1 února 2014 v 10:45

  Frenk: To mě taky napadlo, že tohle je vyloženě film pro kino. Protože na DVD to byla nebetyčná nuda. Ne horší než například Mortal Instruments (to není horor, ale když se řekne nudný film, už do smrti budu před sebou vidět tuhle hrůzu), ale pořád to bylo dost slabé na to, abych toho půlku vzala rychloposuvem. Zkusila jsem to podruhé a v kuse a nemám pocit, že bych o něco přišla – snad jen možná o ten zážitek z kina. 🙂

 2. Frenk 1 února 2014 v 08:55

  4Dextra: Zrovinka tady si myslím, že druhé shlédnutí zž nepomůže. V kině s kvalitním ozvučením to bylo tehdy peckoidní (nebál bych se to přirovnat třeba k letošní Gravitaci), ale jakmile se film dostal na nosiče a do televize, přestal mě zajímat. Maximální požitek už to přinést nemůže, je to spíš atrakce.

 3. Dextra 31 ledna 2014 v 09:54

  Tak s tímhle snímkem jsem se nějak obešla hodně velkým obloukem… Atmosféra na mě až na dvě scény vůbec nedolehla, jediný záběr, který mi utkvěl v paměti, byla závěrečná prohlídka Monstra (která tam údajně byla namontovaná dodatečně právě proto, aby se diváci pořádně pokochali), no a z hlavních hrdinů mi bylo sympatické jediné Monstrum. Asi se na to budu muset někdy podívat ještě jednou, protože podle nadšených reakcí, které všude vidím, mám pocit, že mi muselo něco uniknout.

 4. Allegor 8 září 2011 v 23:55

  Našlapaná akční jízda na jedno zkouknutí. Přes všechny podivnosti a náhody (chování vojáků, přežití pádu helikoptéry…) a (záměrně) chudé dialogy to šlape od začátku do konce. Chyběl mi jen nějaký náznak, co bylo monstrum zač. Nemyslím explicitní prozrazení, ale nějakou indicii, kvůli které by mohl člověk s mrazením v zádech přemýšlet o souvislostech. I tak ale 80%.

 5. Solo 8 června 2010 v 09:02

  Přiznám se, že jsem od tohoto kousku čekal velký průser. Filmy, kdy
  přerostlé monstra ničí města mám sice rád, ale když jsem viděl pro mě
  absolutně neznámé herecké obsazení i režiséra, tak jsem jen doufal, že
  to zas nebude hodinu a půl strávený den u něčeho smradlavého co patří do
  odpadních vod. Naštěstí se amíci tentokrát skutečně pochlapili a já si
  film užíval minutu po minutě. Dokonce i krátká stopáž byla skvělým
  nápadem což jim připočítávám k dobru. Co se týká efektů, tak ty byly
  doslova excelentní a po této ztránce jim nemám co vytknout. Jediné co mě
  štvalo, byla dost často se třepotající kamera a rozmazané detaily.
  Normálně by mě to nevadilo, protože vím že to dělali schválně, jenže
  tady se to stalo vždycky v tom nejlepším a já se cítil ochuzen. Monstrum
  samotné se mi líbilo,stejně jako ty malé potvory co vychlustávalo na
  ulici.8/10

 6. bj 1 března 2009 v 12:21

  Super zazitek – na ten film jsem nebyl v kine, protoze mi kdosi rekl ze je to blbost – jednou jsem si to nahodou sehnal a je to bomba – doporucuji kino, nebo alespon velkou obrazovku a sluchatka.    –  Nejedna se ani tak o film, jako o zazitek … SUPER!!!! Davam 100% – predcilo to podle me i Blairwitch Project nebo REC ci Quarantine

 7. Jino 15 ledna 2009 v 17:35

   Podařená variace na Godzillu 🙂 Tentokrát točená kamerou jedním z
  překvapených obyvatel New Yorku. Rozhodně ale ne tak dobré jak jsem
  čekal. Trikově zvládnuté velmi dobře. Atmosféra byla dostačující… Ale
  strach jsem z monstra moc necítil. Opět amíci musí cpát do všeho lásku,
  což mi zase zvedlo mandle hodně vysoko. Brouci mi připadali jako z
  Hvězdné pěchoty, ale zase na oplátku Cloverfield byl udělaný nádherně.
  Musím uznat, že jsem při tomto snímku bavil dobře, ale film REC mi
  připadá o trošku lepší, hlavně v atmosféře, uzavřený dům na mě působil
  klaustrofobicky velmi dobře tady v monstru je spousta míst kde se
  schovat.

 8. Erinka 15 ledna 2009 v 13:43

  Mě tenhle film vůbec nenadchl. Myslím si, že i když je to jak říkáte “tajné”, tak by tam měla být určitá zápletka děje a tam šlo o to jen se vrátit pro tu dívku, ale kde se to vzalo, proč a pod. zůstalo skryto… Asi úmyslně, ale to srazí podle mě hodně ze zážitku a z celkového dojmu. 60% si myslím za efekty a za monstrum, které bylo ztvárněno moc pěkně stačí až až, ale recenze je pěkně napsaná.. Asi je rozdíl vidět tento film v 3D kině se suprovým zvukem a doma jak se říká “na koleni”, proto to asi nedokážu posoudit dostatečně.

 9. Frenk 8 ledna 2009 v 22:04

  S Mostrem je to těžké. Ne, že by mě tato adrenalinová jízda nesedla, chvílema jsem se opravdu třepal jak ratlík, ale od toho pravého “realismu” mě odrazovali ty americký kecy (rozuměj: jen o vlásek unikneš smrti po napadení v tunelu a minutu na to si tam vykládají vtípky a tlemí se na kameru), taky ta lovestory mě přišla trošku umělá. Jinak jde ale o precizní prácičku, kde po úvodních nudných sekvencích z večírku nespustíte oči z plátna/obrazovky. A co se týče té příšery, její vzhled mě opravdu překvapil a i když jsem si chvíli připadal jak v béčkové scifi (očekával jsem klasičtější vzhled, něco jako godzilla), tak mi to vadit přestalo – vždyt´ se to přece jmenuje Monstrum. Jeden z nejoriginálnějších filmů a taky hodně děsivých. 70 %.

Nový komentář