Cellar, The (2022)


Scénář a režie: Brendan Muldowney
Rok výroby: 2022
Délka: 90 min
Země: Irsko

Hrají:
Elisha Cuthbert … (Keira Woods)
Eoin Macken … (Brian Woods)
Abby Fitz … (Ellie Woods)
Dylan Fitzmaurice Brady … (Steven Woods)
Tara Lee … (Erica)
… a další

 

The Cellar je další přírůstek mezi strašidelné domy, který začíná tím, že se rodina (zde Woodsovi) nastěhuje do nového sídla s neblahou minulostí (ztrácely se zde osoby i celé rodiny). Jak lze z právě napsaného usoudit, tytéž problémy vyvstanou opět a dle názvu víme, kde zlo přebývá. A tak jednoho dne zmizí ve sklepě Ellie, dcera Woodsových, která se v domě necítila dobře už předtím. Matka Keira, která s ní osudnou noc naposledy hovořila, chce záhadě přijít na kloub.

S tím přichází na scénu tajemné zlo strašící těmi nejotřepanějšími prostředky. Takže se připravte na blikající lampičky, permanentně se zasekávající dveře a supícího démona. Plus docela směšné odkazy typu hebrejské nápisy, podivné vzorce, anebo pojem leviatan, což je biblický výraz pro mořskou příšeru. A to ve filmu, kde na hrdinku útočí přerostlý kozel!

Kapitolou samo o sobě je pro mě Elisha Cuthbert. Tuhle herečku jsem naposledy viděl v Sexbombě od vedle (2004), a tak mi dělal trochu problém jí tu odhodlanou mámu uvěřit. Otec naplňuje tradiční klišé (jsem racionální muž), naštěstí se v závěru z této škatulky alespoň trochu vymaní a své ženě pomáhá. Ale samotný sestup do jiné dimenze je samozřejmě záležitostí matky, otec je nešikovně odklizen, jak to v podobných filmech bývá.

Největším zklamáním je nakonec právě finále – sestup do jiné dimenze. Úplně vidím, jak by třeba James Wan na téhle myšlence založil další skvělý horor. Jenže tady je to, na co se těšíte nejvíc, odbito tak rychle a nevzrušivě, že jsem jen zívnul. Tak, kde James Wan začíná, tam ostatní končí, chtělo by se říct. Je to škoda, z omšelého námětu se mohlo vytřískat víc.

Hodnocení5
The Cellar se neobratně pohybuje mezi atmosférickým hororem a nudnou sbírkou klišé. Vzhledem k absenci čehokoliv odvážnějšího ale nakonec zůstane ve vodách průměru.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář