Catacombs (2007)


Český název: Katakomby
Režie:
Tom Coker, David Elliot
Rok výroby: 2007
Délka: 89 min
Země: USA

Hrají:
Shannyn Sossamon … (Victoria)
Pink … (Carolyn)
Emil Hostina … (Henri)
Sandi Dragoi … (Liaves)
Mihai Stanescu … (Jean Michele)
Cabral Ibacka … (Hugo)
Radu Andrei Micu … (Nico)
Cain Manoli … (Leon)
…a další

 

Čímž samozřejmě nechci hned v úvodu kritizovat mé blízké, kteří nevěděli, jakých kvalit tento film dosahuje. Poslední dobou moc nevěřím brakům, které se dnes točí a říkají si horrory. A pokud se honosí tím, že jsou natočeny „podle skutečné události“, tak o ně ztrácím zájem úplně. Proto jsem se rozhodl nejdříve zapůjčit Katakomby mému známému, aby je shlédl, zhodnotil a pak mi sdělil svůj názor. Jeho verdikt zněl takto – „nepochopím jak někdo může mít tak dobrý nápad a pak to takhle zkur***“. Musím uznat, že měl naprostou pravdu. A nyní už k samotnému příběhu:

Mladá žena Victoria jede poprvé v životě do Paříže, navštívit svou sestru Carolyn. Hned po přivítání je pozvána na mejdan. Ovšem ne na ledajaký. Paříž je krom své krásy také známá tím, že stojí na největším masovém hrobě na světě. Miliony lidských ostatků jsou uloženy v husté spleti katakomb, které se rozkládají pod celým městem. Proč si tedy neužít zábavu rovnou tam. Po doražení na místo si Victoria krom tlachání s Carolyne a jejími přáteli, vyslechne od „leadra“ celé tlupy Jean Michela zajímavý příběh…

Kdysi vznikl v Paříži kult Černé panny, který začal převracet rituály katolíků a modlit se k Satanovi. Když ti lidé tvrdili, že zplodili Antikrista, nebral je nikdo vážně. Oni sebe však ano. Měli dítě z incestního vztahu. Po narození ho krmili syrovým masem, nikdy mu neukázali denní světlo. Učili ho, že je zkázou člověka a nasadili mu ohavnou masku z kozlí kůže. Když mu bylo osmnáct let, dosáhli cíle. Stvořili z něj mohutného, nemyslícího šílence. Tak zlého, že se dal označit za Antikrista. Podle legendy ta zrůda pořád přebývá v katakombách…

Hezká historka, ale podle všeho pouze mýtus. Po nějaké době se Victoria rozhodne odejít a Carolyne jí doprovází. Jako na potvoru jim zhasne světlo a vzápětí jsou něčím přepadeny. Než se Victoria rozkouká, tak její sestřička leží na zemi mrtvá. A najednou – kde se vzala, tu se vzala, stojí před Victorií mohutná postava s kozlí maskou (sakryš zrovna před chvilkou slyšela příběh o tom maniakovi a on už stojí před ní. Zvláštní, že?). Nezbývá než utíkat, co to dá. Když už se jí konečně podaří dostat mezi lidi, tak na taneční plac dorazí i policie a v nastálém zmatku se Victoria ztratí. Je sama, v obrovském labyrintu katakomb a pomoci se nedovolá. Co nejdřívě musí najít cestu ven, protože běsnící stvůra už jí je v patách. O co tady vůbec jde? Jedná se jen o nejapný vtípek Carolyne a jejích přátel? Nebo pod Paříží pobíhá skutečný maniak?

A nyní pár slov ke zpracování. Již na začátku filmu si můžete všimnout, že se Victoria snadno vyděsí a vyděsí se takřka všeho. Ale že to bude dávat najevo po celou dobu, tak to tedy neberu. Od horroru bych očekával poněkud víc, než zmatené pobíhání sem a tam, plížení podél stěn a nekonečné ječení nesympatické hlavní hrdinky typu „aaaa nech mě být!!!“ Ona se totiž drtivá většina filmu skládá z tohoto: Leknutí – křik – útěk. Křik – útěk – křik. Zakopnutí – držkopád – křik. To je vše. Víc nehledejte. S blížícím se koncem, jsem si přál dvě věci. Buď rychlou smrt hlavní hrdinky. A nebo, aby už aspoň zavřela zobák.

Fanoušci Pink budou mít jistě radost, že do jedné z hlavních rolí byla obsazena jejich oblíbená hvězda. Mně však tato herečko-zpěvačka téměř nic neříká a proto v jejím obsazení nic extrovního nevidím.

Hodnocení4
Celkový nápad použít do horroru pařížské katakomby, není vůbec špatný. Naopak. Jenže se z něj dalo vytřískat mnohem víc. Takhle se z toho stal jen obyčejný podprůměrný horůrek, kterých jsou stovky. Nepopírám, že je zde děsivé prostředí (v katakombách by se asi nechtěl ztratit nikdo) a závěrečné rozuzlení je celkem zajímavé, ale to mi nestačí. Dávám 40%, a to jsem ještě moc hodný. Tohle že měl být jeden z nejočekávanějších amerických horrorů?! *smích*
40%

Sdílejte článek

16 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 22 února 2010 v 22:17

  Samotné prostředí bylo docela dobré, ale jinak kromě neustálého řvaní
  hlavní herečky a záběrů na kmitající se nohy to za moc nestálo.
  Nezachránil to ani smažkovský hudební doprovod. Pink by se měla věnovat
  jenom tomu co umí a hraní to rozhodně není. Škoda, že v tom jezírku
  nebyly alespoň nějaké orgie. Musím se ovšem přiznat, že ke konci mě to
  docela chytlo, jenže ten úplný finish to celé pos….

 2. TerezkaHell 27 prosince 2009 v 23:56

   Nesoulasím s recenzí!!! Výbornej nápad a výborné nečekané rozuzlení! Patřím k fanouškům filmů, jejihož děj se v klidu mohl stát. Čekala sem klasickej konec, kde nějaký zmutovaný potomek satana hlavní hrdinku zabije. Nakonec sem byla velmi překvapná a to mile! To, že film skončí nepravděpodobnou krvárnou, neznamen, že je dobrý! 90%Mimochodem,chtěla bych vidět autora recenze, jak by se v situaci hlavní hrdinky choval. V absolutní tmě a tichu katacomb…byl by to leknutí – křik – útěk…plížení se podél stěn!!!

Nový komentář