Carrie (2013)


Český název: Carrie
Režie: Kimberly Pierce
Rok výroby: 2013
Délka: 100 min
Země: USA

Hrají:
Chloë Grace Moretz … (Carrie)
Julianne Moore … (Margaret White)
Gabriella Wilde … (Sue)
Ansel Elgort … (Tommy Ross)
Zoë Belkin … (Tina)
…a další

 

Jistě víte, že Carrie je jedna z mnoha zfilmovaných adaptací knih populárního Stevena Kinga. Už v roce 1976 se abnormálně nadaná studentka proslavila v režii Briana De Palmy a dodnes si – dle všeobecného mínění – drží jisté kultovní místo. Já osobně jsem neviděl tuto verzi, ani pokus o navázání (Carrie 2, 1999), natož televizní počin (2002). Když však pominu mé mezery ve vzdělání, jsem prakticky tou nejlepší volbou pro hodnocení remaku. Proč?

Logicky se totiž nemůžu trápit tím, že někdo przní můj oblíbený film a nebudu sledovat „to stejné“ už po několikáté za sebou. Přesto jsem měl pocit, že část mého já se dusí nad dalším krutým testem pro fanouškovskou obec. Remaky jsou už jen matným odrazem svých známých předchůdců, nijak nevybočují z klasické produkce a to ani svými kvalitami. Nová Carrie je zoufale roztříštěná, bez jakéhokoliv řádu. Když si člověk vezme, z jakého zdroje je přitom čerpáno, je mi z toho až do breku.

Příběh, v němž se zprvu utlačovaná dívka vyrovnává se svými schopnostmi, svou pošahanou matkou, spolužáky a jedním maturitním plesem, by si totiž zasloužil pevnější uchopení. Dostáváme se k typickému znaku dnešních uspěchaných filmů, v nichž nikdo nehledí na budování světa, v němž postavy žijí. Neřeší se jejich vzájemné vztahy a motivace, což nutně vede k absolutní ztrátě emocí. Charaktery jsou osekány na nezbytné minimum a i ve své prostotě selhávají.

Vztah Carrie (osvědčená Chloë Grace Moretz) a pološílené matky (Julianne Moore), by měl být hnacím motorem pro pochopení jejich bolesti i blížící se katarze. Vy tu ale najednou prostě máte holku, která nezapadá do kolektivu, chová se divně a v páté minutě už vesele využívá své možnosti. Hotovo! Dál (tedy dvě třetiny stopáže) už se řeší jen spolužáci a ples. To vše takřka bez hororových vsuvek, takže si skoro připadáte jako u teen-komedie!

Hodnocení4
Ani zlomová část, kdy se Carrie urve ze řetězů, neskýtá moc zábavy. Kdo čeká epická jatka či drsnou brutalitu, bude asi roztrpčen, přestože je film kategorie „R“. Inu, jak sterilně se začíná, tak se i končí. Nová verze Carrie zosobňuje atmosférické prázdno, v němž se sice pořád něco děje, ale to podstatné buď chybí, nebo nedává smysl.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Dextra 24 listopadu 2013 v 11:05

    Viděla jsem původní verzi, televizní verzi i četla knihu, a před lety plánovala udělat porovnávací článek, ale nakonec jsem se nedostala ani k úvodu. Carrie na různé způsoby se mi v tomhle případě líbila právě proto, že to byla Carrie na různé způsoby – a kniha je v tomhle případě diametrálně odlišná i od tolik vychvalovaného prvního zfilmování. Televizní zfilmování je pak někde úplně jinde, protože překopalo děj, ale mě osobně to bavilo, ve všech verzích se vždycky objevilo něco, co bylo navíc a především bylo správně navíc. U téhle verze, kterou jsem zatím bohužel ještě neviděla, takže nemůžu moc soudit, mě zatím moc nenapadá, co by mohla nabídnout víc, kromě Julianne Moore, jejíž obsazení sedí jako zadek na hrnec. Pro mě je kouzlo Carrie v tom, že to není horor, ale hluboce psychologicky promyšlený příběh, z něhož předešlí tvůrci vždycky vytáhly zápletky typu "ono to ale klidně mohlo být i takhle" – takže vzhledem k tomu, co jsem si v téhle recenzi právě přečetla, se k téhle verzi asi budu muset postavit se značným odstupem. 🙂

Nový komentář