Carnival of Souls (1962)


Český název: Karneval duší
Režie: Herk Harvey
Rok výroby: 1962
Délka: 78 min
Země: USA

Hrají:
Candace Hilligoss … (Mary Henry)
Frances Feist … (Mrs. Thomas)
Sidney Berger … (John Linden)
Art Elisson … (pastor)
Stan Levitt … (Dr. Samuels)
… a další

 

Na počátku tohoto filmu není ani tak světlo, jako spíš tma a chlad. Po nezodpovědné jízdě padá auto se třemi mladými dívkami z mostu a zavře se nad ním voda. Zprvu to vypadá, že už není koho zachraňovat, když tu náhle se z bláta na břeh vyškrábe křehká blondýnka, která jako jediná nehodu přežila. Seznamte se – s touto dívkou strávíte celý film.

Jmenuje se Mary a tragická událost ji silně poznamenala. V ničem, co dělá, nenachází klid. Nakonec přijímá práci varhanistky ve vzdálenějším kostele a stěhuje se – to vše s nadějí, že život na místě, kilometry vzdáleném od osudného mostu, jí prospěje. Je to ale jako utíkat před vlastním stínem. Dohání ji jak deprese, tak podivný muž, který se jí často zjevuje. Ten však bohužel není jediný – Maryin spolubydlící se vybarví jako pořádně slizský týpek a ona tak řeší dilema mezi nepříjemností jeho společnosti a strachem ze samoty.

Mění se i sama hlavní hrdinka – bezdůvodně ji přitahuje opuštěný pavilon na pobřeží, při hře na varhany se jí často prsty po klávesách rozběhnou zcela samovolně (jedna zvlášť dekadentní melodie ji stojí místo v kostele) a i mezi mnoha lidmi se cítí osamocená. Prokletí tragické nehody se jí odmítá pustit a Mary ve zrychlujícím se tempu děje zjišťuje, že před některými skutečnostmi se utéct nedá.

Výrazným tahounem celého filmu je představitelka hlavní hrdinky – Candace Hillogoss – která předvedla vynikající, byť nijak zvlášť teatrální herecký výkon. Také díky ní způsobí snímek lehké mrazení v zádech i divákovi třetího tisíciletí.

Carnival of Souls je film natočený za nemnoho peněz, u nás známý spíše mezi milovníky klasického hororu, ovšem ve Spojených státech jej lze označit za velmi slavnou a kultovní záležitost. Snímek se natáčel na počátku šedesátých let v okolí města Salt Lake City a jeho režie se zhostil zkušený (a až do osmdesátých let filmařsky aktivní) Herk Harvey.

Carnival of Souls se rovněž stal vděčným objektem pro ty filmové fanoušky, kteří mají v oblibě vyhledávání filmových chyb. Lze jich nalézt několik. Nejspíš je to daň za poněkud improvizované podmínky, za nichž snímek vznikal.

 

Film lze nalézt k bezplatnému stažení, například zde.

Hodnocení6
Pro nedočkavého moderního diváka může být větším problémem pomalé rozvíjení děje a málo vyloženě hororových scén (tzn. žádné vnitřnosti ani prázdné oční důlky se nekonají). Přesto lze Carnival of Souls doporučit pro na svou dobu velmi odvážnou míru fantazie a působivou hudbu.
60%

Sdílejte článek

 1. Solo 27 září 2009 v 17:40

  Průměrný snímek, který má velice zajímavý děj, který bohužel dost často
  zápasí sám se sebou a docela často se u mě dostavoval pocit nudy.
  Hlavně kvůli zdlouhavým zbytečným scénám, které stejně nic kloudného
  nepřinesly. Hudební doprovod a výkon hlavní herečky patřil k tomu
  nejlepšímu co bylo k vidění a slyšení. Na úkor malého rozpočtu se mi
  filmové efekty a masky moc nelíbili. Myslím si, že 50% je tak akorát.

Nový komentář