Captivity (2007)


Režie: Roland Joffé
Rok výroby: 2007
Délka: 96 min
Země: USA / Rusko

Hrají:
Elisha Cuthbert … (Jennifer Tree)
Daniel Gillies … (Gary Dexter)
Pruitt Taylor Vince … (Ben Dexter)
Michael Harney … (Bettiger)
Laz Alonso … (Detective Di Santos)
Maggie Damon … (Susan Luden)
Chrysta Olson … (Mary D’Abro)
…a další

 

Občas se někomu podaří vytvořit nový styl hororu, ve kterém se pak buď úspěšně nebo méně úspěšně snaží pokračovat sám a za zády má milion následovníků, kteří původní koncept rozmělní na miliardu nesmyslných záběrů, které spojí ve film, kde je pak napsáno, “inspirováno S.A.W., ” nebo jiná podobná větička, mající jediný úkol nahnat co nejvíce lidí do kina nebo půjčovny. Sám S.A.W se snaží vytřískat sám ze sebe co nejvíc a já osobně se děsím, o čem že může být čtvrtý díl, když třetí byl podle mně tím nejslabším ze série. Koncept SAWu, kde se kdosi ocitne kdesi a je trápen kýmsi, zafungoval dobře v prvním, možná i druhém dílu, ale další pokračovatelé už mlátí prázdnou slámu a pokud nebudou chrstat litry krve rovnou z plátna, mají malou šanci, že se o nich bude alespoň mluvit, jako o nechutném bijáku.

Captivity je jeden z mnoha filmů, co doslova a do písmene bere koncepci SAWu za svoji, ale nesnaží se ji nijak vylepšit, ničím překvapit a i té krve je tam zatraceně málo.
Mladá a krásná modelka, se vzbudí ve sklepení a je očividně hračkou v rukou někoho, kdo ji sleduje za pomoci kamer a děr ve zdi. Nic po ní nechce, jen jí občas otevře šuplík, ve kterém jsou součásti modelčiny garderóby nebo třeba jen sirky. Zakrátko modelka zjistí, že není jediným vězněm, ale že vedle v cele je ještě úchvatný mladý muž. Pomocí vyškrabávání vzkazů a jiných indiánských praktik se ti dva domluví a pokusí se o útěk, jenž by se možná podařil kdyby…….to už vám neprozradím, ale musím říct, že děj filmu je strašlivě čitelný a předvídatelný a po pár scénách budete vědět kdo a s kým a proč. Překvapení na konci se sice koná, ale vy ho budete předpokládat už tak od poloviny filmu, což tu pointu opravdu kazí.
Osobně si myslím, že film nezachránila ani Elisha Cuthbert, jenž excelovala v seriálu 24 hodin, ale hlavně v jednom čísle časopisu Maxim, kde jste ji mohli docenit opravdu detailně.

 

Hodnocení4
Nic proti následovníkům, kopiím a jiným pokračovatelům, pokud se snaží přinést něco nového, svěžího, nebo nápaditějšího, což se ale v tomto filmu nestalo a proto si myslím, že ani nemusel vzniknout. bohužel.
40%

Sdílejte článek

 1. Solo 28 října 2011 v 12:05

  Průměrný film, který má sice místy zajímavé
  momenty, ale jinak mě nějak zvláště neoslnil. Samotná Elisa předvedl rovněž
  hodně průměrné vystoupení, na druhou stranu byla alespoň částečným oživením
  nezáživného scénáře. Pořádné napětí aby zde člověk opravdu pohledal, ale nudou
  jsem rozhodně neusínal. Bohužel samotní tvůrci moc nad logikou a především
  postupným rozplétáním děje nezapracovali a tak si pozorný divák již po zhruba
  půlhodině udělá vlastní závěr, kdo že za vším stojí. A nedá to ani moc práce.
  Potom už jen čeká, jak to všechno dopadne. No a ten závěr, škoda slov. Jistý
  potenciál film skutečně měl, jenže to by si ho musel vzít do parády úplně jiný
  filmový štáb.
   

 2. Zevluska 14 února 2008 v 23:34

  no, na tenhle film sem skočila se vší chutí, na konci už sem tak hladová nebyla, spíš přejedená a zklamaná. Trailler vypadal skvěle, ale bohužel, např. na Saw to nemá ani zbla- ne že bych Saw považovala za horror, ale určitě vzbuzuje určitou hrůzu- tenhle film teda určitě ne. Možná  kdyby byli rozvinutý a detailnější scény s Mary atd, tak má film šťávu. Nápad a hlavní myšlenka sou super, ovšem ne vždy se všechno povede jak má- navíc, druhá dějová linie jménem 2detektivové pátrající po naší celebritě vyvolává otázky: COŽE? JAK? KDE NA TO PŘIŠLI? COŽE??”- nedotaženo- zmatek!!! – Film má i svoje silná místa, konec není tak špatný, Elisha Cuthbert ale závratný herecký výkon nepodává- víc se mi líbila v Domě voskových figurín-Daniel Gillies už působil věrohodněji – ale stejně to nemění nic na faktu že : shrnuto: Odbito!! 20% a za nápad 40% – ale vzdušnejch a neviditelnejch – bohužel- a já se tak těšila… :-//

 3. Jino 10 srpna 2007 v 19:01

  mozný spoiler – nectete !!!! Presne jak napsal Shark, do puntiku jsem vedel predem kdo je s kym asi tak od pul hodiny, jako ne ze vedel ale cely pribeh je vykladan tak ze hororoveho fanouska to musi napadnout. Skoda ze se reziser a scenarista nepokusili divakovi priblizit charakterne toho vraha, protoze tak jak to udelali, me bylo jasne ze na divaka hraji levou. A to bych videl jako fakt strasne minus.

Nový komentář